וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סלקום מתכוונת לספק שירות בטכנולוגיית WLAN במקומות ציבוריים

ערן גבאי

22.1.2002 / 17:02

הטכנולוגיה תאפשר למשתמש לקיים תקשורת במקום ציבורי בפס גבוה מאוד של מעל חצי מגהרץ

"בתוך כמה חודשים תפעיל סלקום כמה נקודות חמות ברשת שלה", כך הכריז אתמול יעקב פרי, נשיא סלקום, בכנס שערכה נס טכנולוגיות.

הכוונה במושג "נקודה חמה" היא למתן שירותי תקשורת בטכנולוגיית WLAN במקומות ציבוריים, דוגמת בתי קפה, בתי חולים ונמלי תעופה, במעין "נסר אלחוטי" ברוחב פס גבוה מאוד של מעל חצי מגהרץ ולעתים גם בקצב עבודה של 1 מגהרץ.

בסקר חדש שבוצע באחרונה על ידי קבוצת המחקר אנלייסיס ופורסם ב"רויטרס" התגלה שחיבור מהיר לאינטרנט באמצעות רשתות אלחוטיות קטנות ב"נקודות חמות" יפגע בקרוב בספקיות הטלקום.

אותו סקר חזה שלמעלה מ-20 מיליון אירופאים ישתמשו בכ-90 אלף רשתות אזוריות מקומיות אלחוטיות (WLAN) ב-2006. כיום ישנם לא יותר מ-20 אלף משתמשי WLAN, מרביתם מרוכזים בארה"ב.

הטכנולוגיה תאפשר למשתמש לקיים תקשורת במקום ציבורי בקצבי מידע גבוהים מאוד, כשכל מה שיידרש מהמשתמש יהיה להרים אנטנה ולהתחבר באופן אלחוטי לאנטנות שיהיו פרושות במקום, והתקשורת החוצה מ"הנקודה החמה" תתבצע באמצעות קווי התקשורת הנייחים.

אנלייסיס קבעה במחקרה שמפעילי הרשתות הסלולריות עומדים לאבד כ-30% מהכנסות שירותי הנתונים והקול של הדור השלישי אותן הם צופים להפיק מעובדי חברות.

עוד קבע אותו מחקר שרשתות WLAN עשויות להניב הכנסות של 3 מיליארד יורו ב-2006, ועשויות להפחית את ממוצע ההכנסה פר מנוי של חברות הסלולר באירופה מ-650 יורו לכ-450 יורו לשנה.

WLAN מציעה קישור זול בהרבה לאינטרנט מרשתות הסלולר של הדור השלישי, מכיוון שניתן להקימה בעזרת מספר תחנות בסיס זולות בנקודות חמות. רשת בתי הקפה סטארבקס כבר הודיעה שתתקין רשתות WLAN בסניפיה.

ברור שסלקום, באם תחליט להקים תקשורת בטכנולוגיה זו, תצטרך לקבל ממשרד התקשורת רישיון לשימוש בתדרים - ככל הנראה 3.5 מגהרץ ו-10 מגהרץ - ומעין רישיון נסר.

מודל התשלום למערכות תקשורת אלו עדיין לא ידוע. בארה"ב פעלה חברה בשם מטריקום בהקמת רשתות WLAN במהירויות גבוהות של 125 קב"ש, אך היא פשטה את הרגל בשל כשל במודל העסקי.

בסלקום סירבו להגיב לידיעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully