וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמנכ"לי כספים ממליצים על פתיחת חברות ניהול על מנת לשלם פחות מסים

ואדים סבידרסקי

29.8.2010 / 13:31

פורום CFO: אנו ממליצים לבעלי הכנסות גבוהות המעוניינים להימנע מתשלום מס גבוה להקים חברות בשליטתםפורום cfo, המונה כ-650 סמנכ"לי כספים בכירים במשק, יוצא בצעד דרמטי וממליץ לחבריו לשקול להקים ולפעול באמצעות חברות ניהול. פעילות הפורום מגיעה בתגובה לתוכנית משרד האוצר, במסגרת דיוני תקציב 2011-2011, לקבוע את תקרות הביטוח הלאומי פי 8 מהשכר הממוצע במשק, בניגוד להתחייבויות בעבר להחזיר את תקרת התשלומים לפי 5 מהשכר הממוצע כפי שקבוע בחוק.במסגרת תקציב 2009-2010 העלה האוצר, בהוראת שעה (באופן חד פעמי וכאמצעי להתמודד עם מיתון כלכלי), את תקרת התשלום לביטוח הלאומי עד לפי 10 מהמשכר הממוצע במשק, כאשר על פי החוק, התקרה אמורה להיות עד פי 5 מהשכר הממוצע. המשמעות היא למעשה תוספת מס של 12%, מתוכם 7% לביטוח הלאומי ו-5% בגין ביטוח הבריאות, על כל מי שמשכורתו בין פי 5 לפי 10 מהשכר הממוצע במשק, מציינים הסמנכ"לים.
הפורום העביר לחבריו חוות דעת של עו"ד טלי ירון אלדר, יועצת הפורום ונציבת מס הכנסה לשעבר, ושל פרופ' יוסף גרוס, מומחה בממשל תאגידי, אשר מסבירות את הכדאיות הכלכלית ואת האפשרות החוקית לשכירים בכירים לעבור לפעול באמצעות חברת ניהול."מכיוון ששיעור מס ההכנסה המרבי הינו כיום 46%, הופך שיעור המס השולי בפועל, לאחר הוספת תשלומי הביטוח הלאומי, ל-58% - מהגבוהים ביותר בעולם", מציינים בפורום. "ב-2009, משרד האוצר התחייב כי ההעלאה הינה חד פעמית, אך בתקציב הדו שנתי ל-2011-2012 מתכנן המשרד, בניגוד להתחייבות זו, להשאיר את תקרת הביטוח הלאומי פי 8 מהשכר הממוצע."חברות ניהול - הדרך לעקוף מס
מי שפועל במסגרת חברת ניהול אינו משלם תשלומי ביטוח לאומי ומשלם מס חברות שעומד כיום על שיעור של 25%, שאף צפוי להמשיך לרדת, מסבירים בפורום. בתוספת מס בשיעור של 25% על דיבידנד לבעל שליטה, מגיע כיום שיעור המס על הרווחים המחולקים של החברה לכ-43%. כלומר, נוצר פער גדול של 15% (58% לעומת 43%) בין שיעור המס השולי החל על שכירים ועצמאים שאינם מאוגדים כחברה לבין השיעור החל על עצמאים המאוגדים כחברה. "למעשה, מדיניות האוצר מעודד הקמת חברות פרטיות בדרגות שכר שמעל פי 5 מהשכר הממוצע במשק", נאמר בפורום.פורום cfo הפיץ לחבריו את חוות הדעת, אשר מסבירות את ההשלכות החוקיות, הדיווחיות והמיסוייות של מעבר לחברת ניהול. בחוות דעתה לחברי הפורום, כותבת עו"ד טלי ירון אלדר: "אנו ממליצים לבעלי הכנסות גבוהות המעוניינים להימנע מתשלום המס הגבוה, לבחון את האפשרות להקים ולפעול באמצעות חברות בשליטתם וזאת לאור החיסכון הרב שנוצר בפעילות באמצעות חברת ניהול". ירון אלדר מדגימה בחוות דעתה כיצד מהכנסה של 100 אלף שקל של שכיר יוותרו בידיו 53.4 אלף שקל לאחר ניכויי מס הכנסה וביטוח לאומי. לעומת זאת, לאחר הכנסה של 100 אלף שקל לאדם המעניק את שירותיו דרך חברת ניהול יוותרו, לאחר תשלומי מס חברות, מס דיבידנד, מס הכנסה וביטוח לאומי כ-59 אלף שקל.ירון אלדר סבורה כי יש פה זהות אינטרסים בין החברות לבין המנהלים, מכיוון שגם החברות ירוויחו ממעבר עובדיהן לחברות ניהול. ירון אלדר מציינת כי "פעילות באמצעות חברת ניהול מפחיתה את חברות ההפרשה לביטוח לאומי של החברה מקבלת השירות (לשעבר החברה המעסיקה), וזאת מכיוון שבמערכת היחסים בין החברה מקבלת השירות והחברה נותנת השירות אין חבות תשלום בביטוח לאומי".יוסף גרוס, פרופ' בדיני תאגידים ומיסים באוניברסיטת ת"א ושותף מייסד של משרד עו"ד gkh, מחזק את עמדה זו, וכותב בחוות דעתו כי: "מנהלים בכירים, ובכללם מנכ"לים וסמנכ"לי כספים, בהיותם נושאי משרה בחברה, רשאים להקים תאגיד שבאמצעותו יעניקו את שירותיהם המקצועיים לחברה. גרוס מסביר כי "למעבר זה אין כדי להשפיע על חובותיו כלפי צדדים שלישיים, ביניהם החברה, בה מכהן כנושא משרה, ומכאן שאין במעבר זה משום פגיעה באינטרס החברה לה הוא מעניק את שירותי הניהול".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully