וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תשובה עומד להיפרד מהשליטה בדלק רכב

מיכאל רוכוורגר

5.9.2010 / 9:00

קבוצת דלק מתכוונת למכור את השליטה בחברת הבת דלק רכב לבעל המניות השני בגודלו בחברה, המנכ"ל גיל אגמון. הקבוצה צפויה לרשום רווח של מאות מיליוני שקלים מהרכישה

לאחר שליטה של יותר מ-12 שנה, קבוצת דלק של יצחק תשובה בדרך להקטין משמעותית את אחזקותיה באחת מחברות הבת הרווחיות ביותר שלה - דלק רכב. הרוכש המיועד הוא לא אחר ממנכ"ל החברה, גיל אגמון, בעל המניות השני בגודלו בחברה.

קבוצת דלק, באמצעות דלק השקעות (הנמצאת בבעלותה המלאה), מנהלת מגעים מתקדמים עם אגמון למכירת כמחצית מאחזקותיה בחברה. נכון להיום, שווי השוק אחזקתה של דלק השקעות בדלק רכב (54.8%) הוא כ-2.1 מיליארד שקל. נכון לסוף 2009 היתה האחזקה בדלק רכב רשומה בספרי דלק לפי שווי של 367 מיליון שקל, כך שאם העסקה תצא לפועל, דלק צפויה לרשום רווח של מאות מיליוני שקלים.

היקף העסקה, שנאמד במאות מיליוני שקלים ואולי אף ביותר ממיליארד שקל, תלוי בגודל האחזקה הסופי שדלק תמכור - ככל הנראה בין 20% ל-30% מדלק רכב - ואם וכמה ישלם אגמון עבור פרמיית השליטה בה. בדירקטוריון דלק השקעות מסכימים עקרונית לביצוע העסקה. כעת מגבשים הצדדים את הנוסח הסופי של ההסכם וכן את סוגיית גרעין השליטה בחברה, העשויה להיות משותפת.

לאחר השלמת העסקה עשוי אגמון, המחזיק כיום ב-16.4% מדלק רכב בשווי של 624 מיליון שקל, להיות בעל המניות הגדול בדלק רכב. לפי הערכות, הרכישות הנוכחיות של אגמון עשויות להתבצע בכמה שלבים, זאת כדי שלא ליצור לחץ על מניית דלק רכב.

בשלב זה, עדיין לא סוכמו בין הצדדים סופית פרטי מבנה גרעין השליטה בחברה. לפי הערכות, אגמון צפוי לממן את רכישת המניות באמצעות הון עצמי, הלוואות בנקאיות (כפי שעשה בעת רכישות המניות בעבר) ואולי גם באמצעות הלוואה מדלק תמורת שעבוד מניותיו בחברה.

לפי הערכות של מקורבים לקבוצת תשובה, הסיבה למהלך נועדה בין השאר להגדיל את מצב הנזילות של תשובה. לפיהם, אם המהלך יושלם צפויה דלק, המנוהלת על ידי אסי ברטפלד, לחלק מרבית מהתזרים שיתקבל כדיווידנד לבעלי מניותיה, וכך תשובה, המחזיק ב-64.5% מדלק, יוכל ליהנות מתזרים מזומנים משמעותי, שיספק לו כסף נזיל בכמות ניכרת.

רווח של 3 מיליארד שקל בעשור

דלק רכב היא אחת ההצלחות הגדולות בתיק ההשקעות של קבוצת דלק בעשור האחרון. מאז תחילת 2000 הרוויחה החברה כ-3 מיליארד שקל, תרמה לרווח הנקי של קבוצת דלק כ-1.9 מיליארד שקל, וחילקה דיווידנדים של כ-3.2 מיליארד שקל - מתוך סכום זה חילקה דיווידנדים של יותר מ-1.5 מיליארד שקל לקבוצת דלק. בנוסף, מנייתה הניבה למשקיעיה תשואה (בשקלול דיווידנדים) של כ-900% ואף הגיעה בעבר אל מדד המעו"ף (ת"א 25) היוקרתי. כל זאת בעקבות מכירות של כ-255.5 אלף מכוניות מדגם מאזדה וכ-115.1 אלף מכוניות מדגם פורד מאז 2000 ועד יוני 2010.

החברה, המנוהלת על ידי אגמון מ-2003, פועלת מאז 1994 באמצעות חברות שבשליטתה, כיבואנית כלי רכב וחלקי חילוף לרכב. החברה עוסקת ביבוא, הפצה ומכירה של כלי רכב, אביזרים וחלקי חילוף מתוצרת מאזדה ופורד בישראל, והיא מובילת שוק מבחינת היקף מסירות המכוניות מדגם מאזדה במשך 13 שנה ברציפות. נכון לסוף 2009, נתח שוק של החברה מסך מסירות כלי הרכב בישראל היה 25%, כאשר היא מותירה הרחק מאחור את מתחרתה כלמוביל, יבואנית מכוניות מתוצרת מיצובישי ויונדאי.

בנוסף, החברה מחזיקה בזיכיון להפצת כלי רכב, אביזרים וחלקי חילוף מתוצרת לינקולן האמריקאית בישראל, אך כיום לא מוכרת כלי רכב וחלקי חילוף של לינקולן. כמו כן, דלק רכב מפעילה מוסך מרכזי שבו היא נותנת שירותי אחזקה ותיקונים ללקוחותיה, וכן מעניקה שירותי תמיכה והדרכה לרשת הסוכנים והמוסכים המורשים של מכוניות מאזדה ופורד ברחבי הארץ.

חושים פיננסיים חדים

אגמון התגלה במשך השנים לא רק כמומחה בתחום הרכב אלא גם כבעל חושים פיננסיים חזקים. ב-2000-2002 רכש אגמון כ-14.5% ממניות דלק רכב, שנרכשו מידי דלק רכב (כ-9.5%) וכן מידי בנק הפועלים (כ-5%) בתמורה לכ-140 מיליון שקל, שמומנו באמצעות הון עצמי, הלוואה מדלק ומימון בנקאי.

במארס 2004 ניצל אגמון את הזינוק החד במניות דלק רכב כדי להחזיר לעצמו את עלות ההשקעה במניות שרכש, ומכר 8% תמורת כ-231 מיליון שקל. סכום זה כיסה את כל העלויות ואף מעבר לכך, ואגמון נותר עם החזקה של 6.5% מדלק רכב בשווי של כ-200 מיליון שקל שהיו עבורו רווח נקי.

קצת פחות משנתיים לאחר מכן, בסוף 2005, הפתיע אגמון כשרכש מידי קבוצת דלק 10% מדלק רכב תמורת 255 מיליון שקל, ובכך הגדיל את החזקתו בחברה לכ-16.5%. רכישה זו מומנה באמצעות הלוואות בנקאיות של 240 מיליון שקל והיתר באמצעות הון עצמי.

כיום, אותם 10% שנרכשו שווים בשוק כ-380 מיליון שקל, כלומר רווח על הנייר של 130 מיליון שקל. באמצעות דיווידנדים שקיבל מאז 2006 בהיקף של כ-300 מיליון שקל, פרע אגמון את ההלוואות ונשאר כיום עם החזקה של 16.4%, ששווייה בשוק הוא 624 מיליון שקל - רווח נקי עבורו בגין ההשקעה במניות דלק רכב, שבשקלול הדיווידנדים שקיבל (הנאמדים בסך הכל ביותר מ-400 מיליון שקל מאז 1999) אף גבוה יותר. זאת, מבלי להביא בחשבון את עלות שכרו שהסתכמה מאז 2000 בכ-44.5 מיליון שקל.

מקבוצת דלק לא נמסרה תגובה לידיעה. את תגובתו של גיל אגמון לא היה ניתן להשיג עד לסגירת הגיליון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully