וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק הפועלים: הפחתת הריבית תשפיע על הראל השקעות באופן חיובי

אלי דניאל

23.1.2002 / 12:39

הרווח בשנת 2002 יהיה דומה לזה שהושג ב-2001; מותיר המלצת "קנייה" למניית הראל 5 במחיר יעד של 462 שקל


בנק הפועלים מפרסם היום עדכון להמלצת הבנק למניית הראל השקעות 5. בבנק מותירים למניה המלצת "קנייה" בסיכון בינוני ומעלים את מחיר היעד מ-370 ל-462 שקל למניה, מחיר הגבוה בכ-15% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב.

האנליסט תמיר קיים מציין כי הפחתת הריבית צפויה להשפיע על החברות בענף הביטוח באופן חיובי בעוד שלפיחות בשקל צפויה השפעה שלילית, אם כי מתונה יותר, על רווחי חברות הביטוח.

לדבריו, הפחתת הריבית תוביל ליצירת רווחי הון גבוהים מההשקעות בשוק איגרות החוב, ומכאן שהרבעון הרביעי של שנת 2001 יתאפיין בעלייה בהכנסות מהשקעות, עלייה אשר תשפיע לחיוב על הרווח מביטוח כללי. מדובר, במידה מסוימת, בהסטת רווחים משנת 2002 לשנת 2001, מכיוון שבשנה הנוכחית, התשואה המגולמת באפיקים הסולידיים תהיה נמוכה וצפוי שהחברות תפעלנה להגדלת הרכיב המנייתי שלהן ולהגדלת משקלן היחסי של השקעותיהן בחו"ל.

לדברי האנליסט, המשך ההתפתחות החיובית בשוק המניות צפויה להוביל להשפעה חיובית על ההכנסות משוק ההון בביטוח חיים, כמו גם על ההכנסות מהשקעות של תיק הנוסטרו. מגמה חיובית נוספת שעשויה להתפתח היא ירידה בשיעור הפדיונות המוקדמים של פוליסות ביטוח חיים, וזאת בהנחה שהפחתת הריבית תקטין את האטרקטיוויות היחסית של חלק מאפיקי ההשקעה האלטרנטיוויים, במקביל לעלייה בתשואות הפוליסות המשתתפות.

עם זאת, הפיחות בשער השקל ייקר, במידת מה, את הפרמיות שמשלמות החברות למבטחי המשנה, שכן, פרמיות אלה נקובות במט"ח. אם חברות הביטוח הישראליות, לא תייקרנה במקביל את הפרמיה ללקוח תיתכן שחיקה מסוימת בשולי הרווח.

קיים מוסיף כי לאחרונה פוקדים את תחום ביטוח החיים שינויים שיש בהשפעתם כדי לפגוע בהיקפי הפעילות בתחום וברווחיותו בעתיד, וכבר נרשמה ירידה בקצב המכירות החדשות בביטוח חיים. להערכתו, קצב המכירות יואט גם בחודשים הקרובים אולם בהמשך תחול התייצבות.

באשר לתחום הביטוח הכללי, האנליסט צופה כי ההפסדים שהסבו פיגועי הטרור בארה"ב לחלק מחברות הביטוח הבינלאומיות, המשמשות גם כמבטחות משנה לחברות הביטוח בארץ, והעובדה כי שוק זה צומצם עקב מיזוגים, יובילו להתייקרות נוספת של פרמיות ביטוחי המשנה שתגולגל ברובה אל הצרכן, ולעליית היקפי הפרמיות בביטוח כללי. הראל עצמה נוקטת במהלכים שונים - חיתום סלקטיווי, התייעלות וחיסכון בהוצאות - במטרה למקסם את הרווח מפעילות בתחום הביטוח הכללי.

קיים מעריך את שווי פעילות החברה בתחום ביטוח החיים בטווח שבין 1.27-1.3 מיליארד שקל, בעוד שהפעילות בתחום ביטוח הבריאות, בו מחזיקה החברה בנתח השוק הגדול ביותר, נאמדת בשווי של 308-339 מיליון שקל. שווי ההשקעות האחרות של הראל מסתכם בכ-363 מיליון שקל, כך ששווייה של החברה נע בטווח שבין 1.94-2 מיליארד שקל.

להערכתו, הראל השקעות תרשום ברבעון הרביעי של שנת 2001 רווח נקי של כ-66.5 מיליון שקל, כך שהרווח הכולל בשנת 2001 יסתכם בכ-206.9 מיליון שקל. באשר לשנת 2002, קיים צופה כי הרווח בשנה זו יסתכם בכ-205.1 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully