וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ידיעות אחרונות" יקצץ 5%-10% בשכר המנהלים בעלי חוזים אישיים

אמיר הלמר

23.1.2002 / 16:48

ההודעה על הקיצוצים נמסרה למנהלים בפגישות אישיות עם המו"ל ארנון מוזס; עובדי "ידיעות" הגישו היום תביעה נגד ההנהלה


שכר המנהלים ב"ידיעות אחרונות", בעלי חוזי העסקה אישיים, יקוצץ ב-5%-10%, כך נודע ל-TheMarker; הודעה על הקיצוצים נמסרה למנהלים בפגישות אישיות עם המו"ל ארנון מוזס.

ההחלטה על קיצוץ בשכר המנהלים מתווספת לשורת צעדים בהם נוקט העיתון במטרה לקצץ בהוצאותיו. אתמול פורסם כי הנהלת העיתון החליטה על קיצוץ התשלום עבור שעות נוספות לעובדים המועסקים בחוזה קיבוצי. לאחרונה אף הוחלט במערכת העיתון לקצץ את היקף המשרות של חלק מעובדי אתר Ynet ממשרה מלאה לחצי משרה. על פי ההערכות, הקיצוצים השונים, שכוללים גם פיטורי עובדים, יובילו לחיסכון של עשרות מיליוני שקלים.

הירידה החדה בהיקף ההכנסות ממודעות בעיתונים במהלך 2001 גררה בעקבותיה צעדי התייעלות גם ב"מעריב" ו"הארץ". לאחרונה פורסם כי קבוצת "הארץ" החליטה לבצע קיצוץ בשכרם של העובדים הבכירים בקבוצה. הקיצוץ, שהקיף את כל החברות בקבוצת "הארץ", מתבצע לפי גובה השכר ומגיע עד ל-7%. גם הנהלת "מעריב" נאלצה לבצע צעדי התייעלות שכללו פיטורי עובדים, בהם עובדים בעלי ותק של למעלה מ-10 שנים.

מנתוני יפעת בקרת פרסום עולה כי ההוצאה על פרסום בעיתונים ב-2001 הסתכמה ב-1.246 מיליארד דולר, לפי מחירי מחירון, לעומת 1.313 מיליארד דולר בשנת 2000. הירידה בנפח הפרסום בעיתונים ניכרה באופן בולט עם הצטמקותם של המוספים השונים, והיעלמותם של רוב מוספי הדרושים להיי-טק.

עובדי "ידיעות אחרונות" מגישים תביעה נגד הנהלת העיתוןועדי עובדי המינהלה, הדפוס, הרוטציה והאקספדיציה ב"ידיעות אחרונות" פנו היום לביה"ד לעבודה בדרישה כי זה יורה להנהלת העיתון להימנע מנקיטת צעדים חד צדדים כנגד 500 העובדים המאוגדים בוועדים אלו, וכן שיורה להנהלה להיכנס להידברות עם העובדים.

הוועדים, באמצעות עוה"ד אשר חלד ורענן קריב, טוענים בכתב התביעה כי הנהלת "ידיעות" הפרה שורה של הסכמים קיבוציים בנושאים שונים כמו תלושי מזון, עבודה בימי שבתון, סופי שבוע וחניה לעובדים.

לטענת הוועדים, הוסכם בהסכמים קיבוציים כי העובדים זכאים לקבל תלושי מזון כחלק בלתי נפרד מהתמורה המשולמת להם עבור שעות נוספות. העובדים טוענים כי במהלך השנים התפתח נוהג, הידוע גם להנהלה, לפיו ניתן לממש את תלושי המזון שנצברו בידי העובדים ב"חנות הרווחה" של העיתון.

העובדים טוענים כי לאחר סכסוך העבודה שהסתיים ביולי 2000, החליטה ההנהלה באופן חד צדדי לבטל את הנוהג המאפשר מימוש התלושים שנצברו בידי העובדים. לטענת העובדים, הם פנו להנהלה לביטול ההוראה, אך נענו כי אין בכך הפרה של הסכמים אלא מדובר בהחלטה "אדמינסטרטיווית וניהולית".

בעניין אחר טוענים העובדים, כי במשך השנים נהוג היה כי העובדים זכאים לצאת לנופש לסופשבוע על חשבון ההנהלה 3 פעמים בשנה, עם אפשרות צבירה משנה לשנה. העובדים טוענים כי לפני מספר שנים הוסכם עם ההנהלה כי יוגדר ערך כספי ליחידת נופש של סופשבוע, וכי העובדים יוכלו לנצל זאת לרכישת חופשות במשרדי נסיעות מסוימים.

לאחר שהסתיים סכסוך העבודה בשנת 2000, טוענים העובדים, הנהלת העיתון הנחתה את משרדי הנסיעות שלא לאפשר לעובדים לרכוש באמצעות ההטבה נסיעות לחו"ל, וזאת לטענתם, בגין גילום המס המתלווה להטבה זו. העובדים טוענים כי הדבר נעשה באופן חד צדדי ללא הידברות עימם.

בנוסף, טוענים העובדים כי עד לתקופת סכסוך העבודה בשנת 2000, היה נהוג הסדר של חניית עובדים בחניונים סמוכים, כנגד שוברי חניה שהונפקו להם על ידי ההנהלה.

"לאחר סיום ההשבתה", טוענים העובדים, "הפסיקה ההנהלה נוהג זה באופן חד צדדי". העובדים טוענים כי ההנהלה הבטיחה כי העניין ייפתר אך לא פתרה את הבעיה.

בהקשר זה, מציינים העובדים כי העיתונאים ב"ידיעות אחרונות" זוכים לחניה בחניון מרכז עזריאלי הסמוך למערכת העיתון, ודמי החניה משולמים להם על ידי ההנהלה. "עובדי הדפוס, לעומת זאת, לא נמצאו על ידי הנהלת 'ידיעות אחרונות' ראויים להסדר כזה".

העובדים מאשימים את ההנהלה בכך שמאז סיום ההשבתה היא משתיתה את יחסי העבודה בעיתון על צעדים חד צדדיים ללא התייעצות והידברות, תוך התעלמות מנציגות העובדים ותוך הפרת הסכמים קיבוציים קיימים.

לאור זאת, כאמור, מבקשים העובדים כי ביה"ד יקבע כי התנהגות ההנהלה מהווה הפרה של ההסכמים הקיבוציים, ויורה על אכיפתם ע"י ההנהלה. הם דורשים חידוש של חלוקת תלושי המזון, וחידוש הנוהג המאפשר מימוש התלושים בחנות הרווחה, וכן הסדרת החניה ועניין סופי השבוע.

טרם הוגשה תגובת ההנהלה (סק 1021/02)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully