פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   עסקה ראשונה ליולי עופר בקידוחי הנפט

   שותפות חיפושי הנפט של יולי עופר רכשה 10% מרישיון שרית תמורת 400 אלף דולר. התשלום יבוצע רק במידה שתמצא תגלית מסחרית בקידוח אשדוד A3, המתנהל בימים אלה

   לאחר הערכות והודעות רבות, שותפות חיפושי הנפט החדשה של יולי עופר, הנשלטת על ידי השלד הבורסאי לשעבר שמיר השקעות, חתמה על עסקה ראשונה בתחום בו היא מתעתדת להשקיע. ל-TheMarker נודע כי אמש חתמה יולי חיפושי נפט עם לפידות חלץ של יעקב לוקסנבורג, על רכישת 10% מרישיון שרית שבאשדוד.

   בתמורה, ישלם עופר 400 אלף דולר (כ-1.5 מיליון שקל) ללפידות חלץ, אך רק בתנאי שקידוח אשדוד A3, המתנהל בימים אלו, יתגלה כתגלית מסחרית כלשהי, ללא קשר לגודלו. בינתיים ישלם עופר את חלקו כשותף במימון הקידוח שבוצע עד כה, המוערך בכ-200 אלף דולר.

   בזאת מצטרפת שמיר לשלד הבורסאי ספן של אהרון כהן, שהודיע אתמול על רכישת 10% נוספים מהרישיון מידיו של משה הרשברג, תמורת 1.67 מיליון שקל. הרשברג עצמו רכש את האחוזים רק שבועות ספורים קודם לכן תמורת 300 אלף דולר (כ-1.1 מיליון שקל).

   המחזיקות בקידוח אשדוד A3 הן לפידות חלץ (37.5%), רציו (10%), מודיעין (22.5%), הזדמנות ישראלית של הלמן אלדובי (10%), ספן (10%) ויולי חיפושי נפט (10%).

   בשרית מחולקים האחוזים מעט אחרת בין לפידות חלץ לרציו - לפידות חלץ (22.5%), רציו (25%), מודיעין (22.5%), הזדמנות ישראלית של הלמן אלדובי (10%), ספן (10%) ויולי חיפושי נפט (10%).

   "שרית" היא חלק משדה חלץ הוותיק בדרום, שהפיק מ-1955 ועד היום כ-17 מיליון חביות. לאורך השנים פחתה כמות הנפט שהופקה מהשטח, המאגר נוצל כמעט לחלוטין ורוב השטח הוחזר למדינה. השותפות הודיעו באחרונה כי החלו לחפש שוב בשרית.

   השותפות החלו בסוף יוני בביצוע קידוח אלכסוני תחת השם "אשדוד 3" לכיוון מאגר הנפט שהתגלה בבארות אשדוד 2 ו-5 בשנות ה-70. מבארות אלה הפיקו נפט במשך כ-20 שנה, עד לנטישתן מפאת חוסר כדאיות כלכליות לאחר הפקת יותר מ-200 אלף חביות נפט נקי. אם לא יימצא בקידוח נפט, ייבחן ביצוע קידוח אלכסוני נוסף, אשדוד 3B, מאותו קידוח נטוש.

   לפני כשלושה שבועות הסתיים החלק הראשון האנכי של הקידוח, והחל השלב האלכסוני בשיתוף יועצים מדעיים והנדסיים מחו"ל ובעזרת ציוד מתקדם שהובא מאיטליה. הקידוח צפוי להסתיים בסוף ספטמבר. עלות הקידוח עד כה מוערכת ב-2.5 מיליון דולר.