וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השבוע שבו גושן יצא נגד בועת הגז

ליאור זנו

22.9.2010 / 7:00

קדחת הגז



>> ביום שני שעבר בשעה 12:00 בצהריים יצאה מניית השלד הבורסאי ספן מגדרה. המניה זינקה ב-206% ללא סיבה נראית לעין. שעה וחצי לאחר שהחלו העליות הודיעה ספן לבורסה כי בכוונתה לפרסם "דיווח בדבר אירוע מהותי". מאוחר יותר הודיע השלד כי הוא מתעתד להיכנס לתחום חיפושי הנפט והגז בישראל. את אותו יום מסחר סיימה ספן בנסיקה של 288%.

גם ביום שלמחרת שרתה על משקיעי מגזר הגז והנפט רוח נבואית דומה: מניית איזי אנרגיה, המתאפיינת במחזורים נמוכים, החלה לרשום עליות חדות בסביבות השעה 11:30, עד שחתמה את המסחר בזינוק של 146% במחזור של 18 מיליון שקל, שוב ללא כל הודעה מהחברה. רק אחרי סגירת המסחר הודיעה איזי אנרגיה, כי היא מנהלת משא ומתן לרכישת 10% בהיתר המוקדם הימי גל.



שני אירועים אלו, שאירעו בצמידות וחברו לאירועים קודמים דומים, הביאו לכך שהרגולטורים כבר לא יכולים היו להתעלם מהנעשה במגזר המדובר ביותר בשוק. כך, בשבוע שעבר פקעה סבלנותו של משרד התשתיות והוא עצר את ביצוע העסקות ברישיונות החיפוש שהוא מעניק, והשבוע נראה כי גם יו"ר רשות ניירות ערך, זוהר גושן, אינו מוכן להשלים עוד עם המצב הנוכחי.



שלוש חברות סבלו מצעדי הרשות השבוע. ספן ואיזי אנרגיה הודיעו ביומיים האחרונים כי חוקרי הרשות ערכו חיפוש במשרדיהן; ובגבעות עולם הופסק המסחר בידי הרשות.



אחד מכללי האצבע הידועים ביותר בשוק ההון הוא "לקנות בשמועות, למכור בידיעות". אין כמו כוחה של שמועה בהזנקת מניה, שכן ספקולציות - שלרוב נראה שהן נחלתם של "בעלי סוד" - יהיו כמעט תמיד חזקות מידיעה חד-משמעית. על בסיס כלל זה מתנהל באין מפריע המסחר בניירות הערך של שותפויות חיפושי הנפט והגז.



שמועה על נפט שזורם מקידוח באמצע מבחני ההפקה, או עסקות בשלבי גיבוש (ואפילו שיחת טלפון ראשונה)? המניה מזנקת בעשרות אחוזים. הודעת החברה המעריכה כי זהו חלק טריוויאלי מהמבחן ולא ניתן לקבוע עדיין דבר? העליות מתמתנות. חברה אלמונית, שבעבר הודיעה כי היא מתכוונת להיכנס לתחום החיפושים, מתחילה לעלות במחזורים גבוהים? יאללה, לקנות מהר, לפני שנפספס את הישראמקו הבאה.



כשמניה אחת מתחילה לעלות במחזורים גבוהים שאינם מאפיינים אותה - העדר מבין כי יש שמועה חדשה בשוק ומצטרף בשיא כוחו.



עד כה עבדה השיטה מצוין ובאין מפריע. אמנם רשות ניירות ערך הודיעה מדי כמה חודשים כי בכוונתה לנסח כללי דיווח ברורים, שיגדירו לחברות במגזר החיפושים מהי הודעה מהותית ועל מה עליהן לדווח, אך פעולות נחרצות לא נעשו.



ואולם בשבועיים האחרונים לפחות שלוש מניות אלמוניות - ספן, איזי אנרגיה ושמיר השקעות - זינקו בחדות והביאו את מגזר החיפושים לאור הזרקורים הציבורי ואפילו לאייטמים הראשונים במהדורות החדשות. לפיכך, גם הרגולטור הבין כי עליו להתערב בנעשה.



אמנם עד עתה לא ברור מדוע פשטו חוקרי הרשות על משרדי ספן ואיזי אנרגיה. אפשר שהדבר נעשה גם כצעד הרתעתי, שנועד להזהיר את השחקנים בתחום. יחד עם עצירת המסחר במניית גבעות עולם, בגלל דו"ח לא ברור דיו שפירסמה החברה אודות פוטנציאל הפקת הנפט במגד 5, נראה כי רשות ניירות ערך אינה מוכנה עוד שאם יגיע היום שבו בועת הגז והנפט תתפוצץ - הדבר יהיה מעל ראשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully