וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סלקום, פרטנר ובזק בודקות אפשרות להקמת רשתות אלחוטיות לקהלי מטרה

ערן גבאי

24.1.2002 / 12:05

בוחנות חבירה לקמעונאיות הגדולות להקמת רשתות בטכנולוגיות Wlan ו-Bluetooth

סלקום, פרטנר ובזק בודקות אפשרות להקמת רשתות אלחוטיות קטנות ב"נקודות חמות" בטכנולוגיות Wlan ו/או Bluetooth, המיועדות לסוגים שונים של קהלי מטרה במקומות ציבוריים ובארגונים, כך נודע ל-TheMarker.

החברות בוחנות את הנושא ומבצעות בדיקות כלכליות היכן למקם את הרשתות. חברות התקשורת הבינו לאחרונה, באיחור של כחצי שנה לעומת השוק העולמי, שהרשתות במקומות הציבוריים ובתוך הארגונים הן תנאי הכרחי "לתפוס" את הצרכן בכל מקום בו הוא נמצא ולספק לו שירות "end to end".

עוד נודע כי חברות התקשורת בוחנות חבירה משותפת עם "שחקני נדל"ן" (הקמעונאיות הגדולות) להליכה משותפת בהשקעות ובהקמת הרשתות.

ההשקעה ברשת כזו במקום ציבורי אחד מוערכת בכ-100 אלף דולר בלבד, ועל פי גורמים בענף, ההחזר על ההשקעה אפשרי בתוך 4 חודשים בלבד. נתונים אלה יכולים לארגן את מפת שוק התקשורת מחדש ולהכניס לתוכה שחקנים חדשים שעד כה ישבו על הגדר.

המפעילים הסלולריים בעולם, כמו גם בארץ, מעוניינים לעצור את המהלך בו גופים חדשים עשויים להיכנס לטריטוריה שלהם. בעוד שבהקמת הרשתות לנקודות ציבוריות המשימה קלה יותר מבחינתם, שכן הם משמשים שם, למעשה, כשחקן יחיד, הרי שברשתות הפנים ארגוניות, מה שקרוי "הרשת הפרטית", מוכרי הציוד הגדולים מנסים למכור את הציוד ישירות לארגון וכך המפעילים יכולים למצוא עצמם מתחרים על אספקת שירותים בלבד.

יעקב פרי, נשיא סלקום, הכריז השבוע ש"בתוך כמה חודשים תפעיל סלקום כמה נקודות חמות ברשת שלה".

למעלה מ-20 מיליון אירופאים ישתמשו בכ-90 אלף רשתות אזוריות מקומיות אלחוטיות (WLAN) ב-2006
"נקודה חמה" היא נקודה בה רמת הדרישה לשירות סלולרי גבוהה בהרבה מהממוצע, דוגמת בתי קפה, בתי חולים, אוניברסיטאות ונמלי תעופה. שם רוצים המפעילים הסלולריים לספק במעין "נסר אלחוטי" ברוחב פס גבוה מאוד של מעל חצי מגהרץ ולעתים גם בקצב עבודה של 1 מגהרץ שירותים.

בסקר חדש שבוצע באחרונה על ידי קבוצת המחקר אנלייסיס ופורסם ב"רויטרס" התגלה שחיבור מהיר לאינטרנט באמצעות רשתות אלחוטיות קטנות ב"נקודות חמות" יפגע בקרוב בספקיות הטלקום.

אותו סקר חזה שלמעלה מ-20 מיליון אירופאים ישתמשו בכ-90 אלף רשתות אזוריות מקומיות אלחוטיות (WLAN) ב-2006. כיום ישנם לא יותר מ-20 אלף משתמשי WLAN, מרביתם מרוכזים בארה"ב.

הטכנולוגיה תאפשר למשתמש לקיים תקשורת במקום ציבורי בקצבי מידע גבוהים מאוד, כשכל מה שיידרש מהמשתמש יהיה להרים אנטנה ולהתחבר באופן אלחוטי לאנטנות שיהיו פרוסות במקום, והתקשורת החוצה מ"הנקודה החמה" תתבצע באמצעות קווי התקשורת הנייחים.

אנלייסיס קבעה במחקרה שמפעילי הרשתות הסלולריות עומדים לאבד כ-30% מהכנסות שירותי הנתונים והקול של הדור השלישי אותן הם צופים להפיק מעובדי חברות.

עוד קבע אותו מחקר שרשתות WLAN עשויות להניב הכנסות של 3 מיליארד יורו ב-2006, ועשויות להפחית את ממוצע ההכנסה פר מנוי של חברות הסלולר באירופה מ-650 יורו לכ-450 יורו לשנה.

WLAN מציעה קישור זול בהרבה לאינטרנט מרשתות הסלולר של הדור השלישי, מכיוון שניתן להקימה בעזרת מספר תחנות בסיס זולות בנקודות חמות.

מודל התשלום למערכות תקשורת אלו עדיין לא ידוע. בארה"ב פעלה חברה בשם מטריקום בהקמת רשתות WLAN במהירויות גבוהות של 125 קב"ש, אך היא פשטה את הרגל בשל כשל במודל העסקי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully