שטייניץ נדרש להשיב כמה שילמה כי"ל למדינה

בעקבות שאילתא דחופה נדרש שר האוצר לענות כבר ביום רביעי לשאלות נוקבות בנוגע ליחס המדינה לחברת כי"ל. אדם טבע ודין: "חלקם של מפעלי ים המלח בנזקי האזור אינו מגולם בתמלוגים"

אורה קורן

"מה גובה דמי החכירה שמשלמת כיל למדינה בגין שטחי ים המלח?", זו אחת השאלות ששר האוצר יצטרך להשיב עליהן ביום רביעי הקרוב במליאת הכנסת. זאת בעקבות שאילתא דחופה שהגיש ח"כ דב חנין, לאור הדברים שעלו מפניית 'אדם טבע ודין' בנושא לשר האוצר.

באחרונה פנתה 'אדם טבע ודין' במכתב לשר האוצר וביקשה ממנו לבחון מחדש את סוגיית התמלוגים שמשלמת כיל למדינה, בתמורה לשימוש במחצבי הטבע של ים המלח. במכתבה ציינה העמותה כי על התמלוגים לגלם את הנזק הסביבתי שנגרם לים המלח על ידי מפעלי ים המלח. העמותה הדגישה כי נכון להיום, חלקם של מפעלי ים המלח בנזקים ועלות שיקומם אינו מגולם בגובה התמלוגים המשולם למדינה.

עוד פנתה העמותה לשר האוצר בסדרה של שאלות הנוגעות לגובה התמלוגים המשולמים היום בהתאם לחקיקה הקיימת, וטרם קיבלה תשובות. בעקבות הפניה הגיש ח"כ חנין שאילתא לכנסת ובה ביקש משר האוצר תשובות לשאלות הבאות: 1. מהו גובה דמי החכירה שמשלמת חברת כיל למדינה בגין שטחי ים המלח שבידיה? 2. כמה שולם למדינה - כתמלוגים וכמסים - בעד המשאבים שהפיקה לאורך השנים? 3. מה בדעתך לעשות בנידון?

חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השדולה החברתית סביבתית בכנסת, אמר כי "משאבי הטבע בארץ הם נכס יקר של הציבור הישראלי. ההפקרות שבהעברתם לבעלי הון פרטיים ללא תמורה הולמת וללא מיסוי ראוי חייבת להיפסק. אנחנו נברר עד תום את העובדות בסוגיית חלוקת המשאבים וחוקת ההכנסות מהם וננהל מאבק כדי להחזיר תמורה הגונה ומשמעותית לציבור הישראלי".

מנהלת המחלקה המשפטית של 'אדם טבע ודין', עו"ד נעמה אלעד, אמרה כי "ראוי שהמידע הנוגע למשאבי הטבע הלאומיים של מדינת ישראל, יעמוד לרשות הציבור בשקיפות מלאה. אנו מצפים כי לצד התשובות אליהן יתייחס שר האוצר במליאת הכנסת, הוא אף יודיע על כוונתו לבחון את גובה התמלוגים שמשלמת כיל עבור השימוש במחצבי ים המלח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully