צהלות חברי קיבוץ שמיר מוקדמות מדי

בקיבוץ שמיר חוגגים לקראת רכישת מניות הציבור בחברת שמיר אופטיקה לענקית העדשות הצרפתית אסילור בפרמייה של 24%, אך לדעת צחי כהן, אפשר להשיג מהצרפתים הרבה יותר

צחי כהן
19/10/2010

בסוף השבוע זינקה מניית שמיר אופטיקה ב–16% במסחר בוול סטריט ובשיעור של כ–17.5% במסחר בת"א ביום ראשון. הזינוק במניה הדואלית בא על רקע הודעת ענקית האופטיקה הצרפתית אסילור לפיה תרכוש 50% ממניות שמיר בפרמייה של 24% על מחירה של שמיר בתום המסחר בנאסד"ק ביום חמישי שעבר.

אסילור מתכוונת לרכוש 37% מהמניות המוחזקות ע"י הציבור וגופים מוסדיים ועוד 13% שימכור לה קיבוץ שמיר מהגליל העליון שאחרי המכירה יישאר עם 50% מהשליטה בחברה כיוון שהוא מחזיק כיום 63%.

העסקה נעשית לפי שווי של 260 מליון דולר סכום הגבוה ב – 16% מהשווי לפיו הונפקה שמיר בשנת 2005 ואשר עמד על 225 מליון דולר. אסילור מתעתדת לרכוש את המניות לפי 15.3 דולר למניה מתוכם 14.5 דולר במזומן ו0.8 דולר מדיבידנד שתקבל משמיר במזומן.

העסקה שתבוצע בדרך של מזוג ולא כהצעת רכש דורשת הענות של 95% מבעלי המניות. בדיוק בנקודה זו יכול וצריך להתעורר ציבור המשקיעים ולנסות לשפר את תנאי העסקה או לחילופין למנוע את ביצועה.

טוב לדעת (מקודם)

שיטת לימוד שחיית חתירה חדשנית עושה שינוי מטורף בחיים

מוגש מטעם TI SWIM

שמיר רווחית ופורחת

מפעל האופטיקה של קיבוץ שמיר נהנה משוק שמתפתח בקצב מהיר ומשעור רווחיות סביר. על פניו אין סיבה שאסילור לא תשלם את מחיר ההנפקה מ – 2005 בצירוף ריבית ודיבידנדים לבעלי המניות מהציבור. מדוע שהציבור שרכש מניות בחברה משגשגת בשנת 2005 ייהנה במשך כשש שנים מתשואה של 16% בלבד אותה היה משיג ללא קושי באג"ח ממשלתיות נטולות סיכון בשש שנים?

מקורבים לעסקה יגידו שמחיר המניה בשלושת החודשים שקדמו לעסקה היה נמוך ב- 57% ממחירה בעסקה ולפיכך הצעת אסילור נפלאה. יתרה מכך, אלמלא אסילור הייתה קונה, יטענו מצדדי העסקה, המניה הייתה תקועה במחיר נמוך ובעלי המניות לא היו זוכים לראות כסף סביר למניותיהם.

לא נפסול את שני הנימוקים כי יש בהם הגיון. אכן ללא אסילור יתכן ובעלי המניות מהציבור עדיין היו מחזיקים במניה ששוויה נמוך. יחד עם זאת צריך לחזור לנקודת היציאה – הנפקת 2005. שמיר הנפיקה לפי שווי של 225 מליון דולר ותניב למשקיעים בציבור תשואה מעליבה של 16% בלבד בשש השנים תמימות. לא נתון שאפשר להתגאות בו כשמדובר בענף רווחי ומשגשג. מיותר לציין שחברי הקיבוץ הפיקו הרבה יותר מ – 16% כיוון שחלקם הועסק במפעל שתרם למשק.

תתעלמו מחברי הקיבוץ

סביר שחברי קיבוץ שמיר ובעלי העניין שמחים בהצעת אסילור. חברי קיבוץ שמיר ימשיכו לעבוד במפעל ואולי שכרם ישתפר. מנגד גב' כהן מחדרה שהאמינה בקיבוץ שמיר תישאר עם 16% תשואה על כסף שהושקע לפני 6 שנים בנכס סיכון – לא בדיוק מתכון לשביעות רצון של משקיעים.

אסילור לא קונה את שמיר מנימוקים ציוניים. היא תגדיל את השיווק בעולם, תשפר או תקבל טכנולוגיות מעולות ותהפוך את שמיר לחברה עוד יותר רווחית מבעבר. רק שברווח הזה הציבור כבר לא ישתתף.

הציבור זכאי להיות שותף לרווחי שמיר בעתיד. אם רצו אותו כשותף ב–2005 לא נפרדים ממנו בפרמייה של 16% בלבד ב–2011. לכן ראוי שהציבור ילמד את אסילור ואת חברי קיבוץ שמיר שיעור יסודי באיך מנצלים חשק רב למניות ציבוריות ומוציאים מחיר משופר יותר.

באסיפת בעלי המניות תתנגדו למיזוג בתנאים המוצעים. סביר שאסיפת חברי קיבוץ שמיר ודירקטוריון אסילור יסכימו לשלם מחיר גבוה מכפי שהוצע. קצת סבלנות והעיקר לא לפחד כי מגיע למשקיעים יותר מ-16% תשואה על נכס סיכון. מי שקנה את מניות שמיר בהנפקה לא קנה תוכנית חסכון צנועה או פיקדון סולידי.


*עו"ד צחי כהן, מרצה בתוכנית MBA במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully