"אין מקום לגבות אגרה על שימוש באינטרנט"

ח"כ דנון פנה לשר האוצר שטייניץ בבקשה להוציא את מחוק ההסדרים את הסעיף שיאפשר למדינה לגבות אגרה גם ממי שאינו מחזיק בטלוויזיה: "הטלת מס על הגולשים במחשב - כמס לחם על בעלי התנורים"

אופיר בר זהר

חבר הכנסת דני דנון (ליכוד) פנה היום (אתמול לעיתון) לשר האוצר יובל שטייניץ במכתב, וביקש ממנו להוציא מחוק ההסדרים את הסעיף המאפשר למדינה לגבות אגרה גם ממי שאינו מחזיק טלווזייה. דנון התנגד לנושא, אשר פורסם לראשונה ב-TheMarker, וכתב לשטייניץ כי "להצעה זו אין מקום. מדוע שהאזרח הפשוט המעוניין להיכנס לתכני אינטרנט מגוונים ייאלץ לממן את רשות השידור. המחשבה להטיל מס על אנשים הגולשים במחשב עקב האפשרות שאולי יצרכו את תכני רשות השידור באינטרנט, כמוה כהחלטה להטיל מס לחם על בעלי התנורים".

הוא הוסיף כי "תקציב מדינת ישראל וחוק ההסדרים הנלווה אליו הינו נושא רציני מדי מאשר להכניס לתוכו הצעות מוזרות כאלו. תחום האינטרנט הינו תחום טכנולוגי מתפתח, וכשם שלא יעלה על הדעת לגבות אגרה על הורדת תכנים לפלאפון, כך אין מקום לגבות אגרה על שימוש באינטרנט". בסופה של הפנייה מבקש דנון משר האוצר להוציא סעיף זה מחוק ההסדרים: "אבקשך להביא לתיקון מהיר של העיוות בגביית אגרה זו, ולהשיב את האגרה לבעלי מקלטי הטלוויזיה בלבד".

השינוי בחוק נשען על ההנחה כי כיום אפשר לצפות בשידורי הטלוויזיה גם באמצעות האינטרנט. "שינויים טכנולוגיים עשויים להביא לשינויים בהרגלי הצפייה, כך שצפייה בשידורים תיעשה שלא באמצעות מקלטי טלוויזיה, כנהוג כיום, אלא לדוגמה במחשב הביתי", נכתב בדברי ההסבר לתיקון.

"לאפשר לרשות השידור להגשים מטרותיה"

כמו כן מוסבר כי מטרת שינוי החוק היא "לאפשר לרשות השידור מקורות תקציביים להמשיך להתקיים ולהגשים את מטרותיה", ולכן "אגרה שנתית תשולם בגין האפשרות לקליטת שידורי טלוויזיה אף אם לא באמצעות מקלט טלוויזיה". לפי הצעת התיקון, השר הממונה על רשות השידור יורשה להחליט על מי הוא מחיל את ההוראה.

זה יותר משנה מתנהל במשרד התקשורת שימוע שאמור להסדיר את נושא התוכן באינטרנט מבחינת תשלומי תמלוגים, מחויבות לתוכן ועוד, אך טרם נמסרו החלטות המשרד בעניין. אם ישונה חוק רשות השידור בחוק ההסדרים, השינוי יהיה למעשה צעד אופרטיבי להכרעה בעניין, ויוכל לגרור חיוב עתידי של כלל האזרחים בתשלום אגרה.

אגרת הטלוויזיה שגובהה כיום הוא 510 שקל בשנה (כולל התוספת באגרת הרכב) צפויה לעלות ל554 שקל ב2011 ול603 שקל ב2012. העלייה בגובה האגרה נועדה לממן את הרפורמה ברשות השידור והיא מותנה בכך שייחתמו הסכמי הפרישה עם העובדים.

תגובת האוצר לדברים טרם נמסרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully