וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

YES בשיחות מתקדמות עם גוף בינ"ל מתחום המדיה להשקעה פיננסית בחברה

ערן גבאי

27.1.2002 / 14:39

הערכות: השיחות קריטיות ל-YES, שעתידה לסבול מהמשך המיתון ומהפסדים גדולים

חברת הלוויין YES מנהלת שיחות קונקרטיות בשלב מתקדם עם גוף בינלאומי מתחום המדיה להשקעה פיננסית בחברה - כך נודע ל-TheMarker. עוד נודע כי אותו גוף שכר את שירותיה של חברת ייעוץ מקומית, המשמשת גם כמתווכת בשיחות מול בעלי המניות של YES.

ההערכות בשוק הן שהשיחות קריטיות עבור חברת הלוויין, שעתידה לסבול מהמשך המיתון בשוק ומהפסדים גבוהים גם בשנים הקרובות. עם זאת, ההערכות בקרב גורמים בשוק הן שהשיחות לא יגיעו לכלל עסקה.

העובדה שהשיחות למיזוג חברות הכבלים מתקדמות - ונדמה שההחלטה של הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, היא רק עניין של זמן - מקשה ומלחיצה את בעלי המניות בחברת הלוויין, המודעים לכך ש-YES תציג בשנתיים הבאות הפסדים גדולים, בזמן שהיקף המכירות של החברה לא יגדל דיו, להערכת גורמים בשוק.

התחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית צפויה לגדול עם מיזוגן של חברות הכבלים, ולמרות שבעלי המניות הקטנים ב-YES הצהירו לאחרונה שהם חוזרים להשקיע בחברה, בשוק לא מעריכים כי הם אכן יעמדו בהצהרתם.

על אף שבשיחות פנימיות טוענים אנשי בזק כי אין בכוונת החברה להגדיל את החזקתה ב-YES ללמעלה מ-50%, הרי שההערכות הן שלבזק לא תיוותר ברירה והיא תחצה את קו ההחזקה של 50% ב-YES - דבר שיכביד עליה מאוד לאור העובדה שהחברה לא רווחית.

מנכ"ל YES, שלמה לירן, אמר ל-TheMarker לפני כחודש ש"קיימת בהחלט אפשרות שמשקיע אסטרטגי חדש ייכנס ל-YES. כך יהיה לנו בעל מניות מתחום התשתיות - בזק, ובעל מניות מתחום המדיה - משקיע בינלאומי חדש. זה הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות ל-YES, והרבה פעמים המציאות מתאימה עצמה לתוכניות שלך".

היום מסתבר, כאמור, שמדובר בהשקעה פיננסית, שאם תתאפשר תקל במשהו על מצבה של חברת הלוויין. בכיר ביותר ב-YES טען לאחרונה כי החברה נזקקת להתחזקות פיננסית ולהבטחת ביסוסה.

בגמול סהר העריכו לאחרונה כי סיכויי החזר ההשקעה של בזק ב-YES אינם גבוהים. לצורך הערכת הכדאיות הכלכלית של פעילות YES הניחו בגמול סהר שהיקף השקעת הבעלים ב-YES יגיע בסוף 2003 ל-1.7-1.8 מיליארד שקל, ועל פי התחשיב שבוצע על ידם המשמעות היא שכדי להחזיר את השקעת הבעלים בחברה תוך 20 שנה צריכה YES להגיע לרווח נקי של 80-90 מיליון שקל.

בכדי להגיע לרווח נקי שכזה, טוענים בגמול סהר, החברה צריכה להגיע בשנה המייצגת לכחצי מיליון מנויים עם הכנסה ממוצעת של כ-45 דולר למנוי ולרווחיות תפעולית של 15%-16% מההכנסות. ברור שההסתברות שתרחיש כזה יקרה נמוכה למדי.

נשאלת השאלה עד כמה בזק מעוניינת להמשיך ולהיות מחויבת ל-YES. השאלה עולה על רקע פרסום המגעים למיזוג בין YES לבין מתב , ועל רקע אמירות שמושמעות לא אחת על ידי בכירים בחברת הלוויין, לפיהן אם הרוכש של בזק במסגרת ההפרטה יחשוב במונחים פיננסיים הוא עלול לממש השקעות בחברות הבנות שלה.

ידועה גם הדעה של הבנקים באשר למתן אשראי בשוק התקשורת בכלל ול-YES בפרט. בשיחות לקבלת אשראי בנקאי חדש דורשים הבנקים בטחונות גבוהים בהרבה מאלה שנדרשו בעבר. ב-YES רוצים להאמין שאם הבנקים יראו שהחברה חייבת לעלות ל-500 אלף מנויים, הם ייתנו את האשראי.

דיווחנו בעבר כי לבעלי המניות ברור היום שחברת הלוויין תידרש לתוספת אשראי של כ-100 מיליון דולר מעבר לתוכנית האשראי המוצהרת - 700 מיליון דולר - עד ההגעה לאיזון. המעבר לתזרים חיובי, טוענים ב-YES, יהיה ב-2004 והמעבר לרווחיות צפוי ב-2005.

עד היום הושקעו בחברת הלוויין 560 מיליון דולר, מהם 350 מיליון דולר על ידי בעלי המניות ו-210 מיליון דולר על ידי הבנקים. 140 מיליוני הדולרים הנוספים, על סמך תוכנית האשראי המימוני שאושרה לחברה בגובה 700 מיליון דולר, יתחלקו שווה בשווה בין בעלי המניות לבנקים.

מבזק ומ-YES סירבו להגיב לידיעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully