וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תובענה ייצוגית נגד בנק המזרחי בגין ניפוח עמלות

אלי דניאל

27.1.2002 / 15:43

לטענת החברה התובעת, הבנק "ניפח" את חשבונה בעמלות מיותרות בכך שרשם צ'קים דחויים הנפרעים ביום אחד במספר שורות במקום בשורה אחת

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה הבוקר תובענה ייצוגית, ובקשה לאשר אותה ככזו, כנגד בנק המזרחי . היקף התביעה הייצוגית, אשר הוגשה באמצעות עוה"ד אריאל שריג ועטרה שיינברגר, נאמד בכ-26.6 מיליון שקל.

התובעת, חברת ת.ב.ד שיפוץ מכללים לרכב, טוענת כי היא הפקידה בבנק, מעת לעת, צ'קים בסכומים שונים וביניהם צ'קים דחויים, למשמרת או לביטחון. התובעת טוענת כי מעת לעת, כאשר נפרעים בחשבון הלקוח בבנק מספר צ'קים דחויים באותו המועד, הבנק אינו רושם את סכום הצ'קים הכולל בשורה אחת בחשבון, אלא נוהג לרשום כל צ'ק וצ'ק בנפרד, באופן ש"מנפח" את החשבון בעמלות מיותרות.

לטענת התובעת, נוהג זה אינו מתבצע כאשר מופקדים ביום מסוים מספר צ'קים שונים אשר מועד פרעונם הוא יום ההפקדה, והללו נרשמים כולם כסכומם המצטבר בשורה אחת בחשבון הבנק. עוד טוענת התובעת כי בעקבות פרסומים שהיו לאחרונה בעיתונות הכתובה והאלקטרונית, אודות ניפוח עמלות, החליט מנהל התובעת לבדוק את חשבון הבנק שלה בכל הקשור לעמלות צ'קים דחויים, ובמהלך בדיקתו הוא התוודע לאותו הנוהג של הבנק.

התובעת מוסיפה וטוענת כי מבדיקה שערכה התברר לה כי בבנק לאומי, בבנק הפועלים ובבנק הבינלאומי הראשון, נוהגים באופן שונה מאשר בבנק המזרחי, ושם מרכזים את כל הצ'קים הדחויים הנפרעים לחשבון ביום מסוים, בפעולה אחת.

לטענת התובעת, בדיקה שנערכה עבורה על ידי חברת ד.פ ניהול וביקורת פיננסים העלתה כי מאז פתיחת החשבון בבנק המזרחי, באוגוסט 1998, נגבו ממנה ביתר כ-198 שקל בגין פיצול רישום הפעולות עבור הצ'קים המעותדים. התובעת מוסיפה וטוענת כי בהסכם ההתקשרות בינה לבין הבנק לא היה כל אזכור שהוא לגבי דרך רישום הפעולות בחשבון ואופן גביית העמלה, וכי בנק המזרחי לא העמיד אותה על כך שעלול להיגרם לה חיוב עמלה מיוחד בגין פירוט הצ'קים הדחויים, וזאת בנוסף לתשלום העמלה בסך 9.7 שקלים, הנגבית מהלקוח עם הפקדת הצ'ק הדחוי.

התובעת טוענת כי היא פנתה לבנק המזרחי בדרישה לקבל את דמי העמלה שנגבו ממנה ביתר, אולם פנייתה נותרה ללא מענה. לטענת התובעת, הבנק פעל בניגוד לחוק הבנקאות (שירות ללקוח), התשמ"א-1981, וכי הבנק התעשר שלא כדין על חשבונה.

לאור האמור מבקשת התובעת כי בית המשפט יאשר את התובענה כייצוגית. תגובת בנק המזרחי טרם הוגשה. (ת.א. 1125/02)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully