וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרכבת הקלה בי-ם מחליפה בעלים

אבי בר אלי

28.10.2010 / 7:30

קרן תשתיות ישראל וקבוצת הביטוח הראל רוצות את השליטה ברכבת הקלה בירושלים עבור היקף של כ-50 מיליון שקל. הקרן מעוניינת להגדיל את חלקה בפרויקט

קרן תשתיות ישראל (IIF) וקבוצת הביטוח הראל בדרכן להשלמת המהלך הראשון להשגת שליטה בפרויקט הרכבת הקלה בירושלים: קרן IIF מנהלת משא ומתן מתקדם לרכישת מניותיה של ענקית התחבורה הצרפתית אלסטום בזכיינית הפרויקט, קבוצת סיטי-פס (20%).

קרן IIF מחזיקה כיום ב-10% ממניות סיטי-פס לצד הראל השקעות, שמחזיקה ישירות ב-20% ממניות הפרויקט, ובמקביל מחזיקה ב-40% ממניות הקרן. לצד אחזקותיה בזכיינית, אלסטום היא ספקית הרכבות לפרויקט ומחזיקה ב-80% ממניות חברת הקבלנות (EPC), לצדה של אשטרום. כמו כן, מחזיקה אלסטום ב-100% ממניות חברת התחזוקה (Maintenance), המחזיקה בחוזה להפעלת הפרויקט למשך 22 שנים.

אם תצא העסקה לפועל, תמכור אלסטום את מניותיה בחברת הפרויקט בלבד, ותישאר כקבלן. כמו כן, נראה כי בין הצדדים ייקבע מנגנון מכירה מדורג, בהתאם להתקדמות הפרויקט.

במרבית פרויקטי החברה בעולם, אלסטום לא נוטה להחזיק במניות יזמית הפרויקט (SPC), אלא נשארת קבלן בלבד. המועד המתקרב להשלמת שלב ההקמה של הפרויקט מביא את השותפות הזרות לבחון את מימוש אחזקותיהן במטרה לממש את הרווח היזמי, אך גם כדי להימנע מן הלחץ הפוליטי הגובר מצד ארגונים מוסלמים במדינות אירופה נגד מעורבותן בפרויקט. הלחץ שמפעילים הארגונים עשוי לגבור עם תחילת הסיקור הבינלאומי של הפעלת הפרויקט. לפני כשבועיים סיכמה באופן עקרוני השותפה הצרפתית השנייה בפרויקט, קבוצת ואוליה, כי תמכור את חלקה בזכיינית (5%) ובחברת ההפעלה של הפרויקט (80%) לקואופרטיב אגד.

השווי המתועד האחרון של פרויקט הרכבת הקלה בירושלים נגזר מעסקה זו. כפי שפורסם ב-TheMarker, היקף עסקה זו הוא 40-50 מיליון שקל - סכום המשקף לפרויקט שווי של כ-900 מיליון שקל. ואולם סכום זה כולל גם את אחזקות ואוליה בחברת ההפעלה, ומנגד, נעדר פרמיית שליטה שעשויה להיגבות בעסקת אלסטום.

הראל מוגבלת ל-30%

לפני כחצי שנה פורסם כי בכוונת הראל להגיע לשליטה בזכיינית הרכבת הקלה בעיר. תחילה פנתה IIF לשותפה נוספת בפרויקט, פולאר השקעות (17.5%), והציעה לה לרכוש את מניותיה, אך מהלך זה לא קודם.

מימוש העסקה עם אלסטום יידרש באישור משרדי האוצר והתחבורה, וכן באישור שותפות סיטי-פס הנותרות: אשטרום (27.5%) ופולאר. ואולם בנוסף, תידרש הראל באישור הממונה על הביטוח באוצר בשל מגבלת האחזקה המרבית המותרת לגוף מוסדי בתאגיד (30%).

לפני כחצי שנה הטיל הממונה על הראל כמה מגבלות רגולטוריות, שבעקבותיהן פרש יו"ר הראל, יאיר המבורגר, מראשות דירקטוריון סיטי-פס בתום חמש שנות כהונה. בנוסף, הראל הודיעה כי הפחיתה את אחזקותיה בקרן IIF לכ-40% מן המניות. כך, אחזקותיה הנצברות של הראל בשרשור (המבוסס על חלוקת רווחים) מגיעות כיום ל-24%. בשל מגבלה זו, צפויה קרן IIF להסתפק ברכישת נתח קטן מן המניות ולהוביל קונסורציום גופים מוסדיים למימון הרכישה. זאת, בהתאם למודל שיישמה באחרונה ברכישת מניות אפריקה-ישראל ואייקון הקנדית בכביש חוצה ישראל.

קרן IIF, בניהולו של ירון קסטנבאום ושמוחזקת בידי קבוצת הראל (40%), עו"ד יהודה רווה (40%) וקסטנבאום (20%), החלה באחרונה במגעים לגיוס הון בסך כמיליארד שקל. מדובר בגיוס שני של הקרן, לאחר שבארבע השנים האחרונות גייסה כבר בשוק ההון המקומי 700 מיליון שקל להשקעות בפרויקטי תשתית, אנרגיה ותחבורה. בין היתר, מחזיקה הקרן במניות קבוצת דרך ארץ, בספקית הגז המצרית EMG, ביזמית תחנת הכוח הפרטית דליה אנרגיות ובסוויספורט.

ב-2002 זכתה סיטי-פס במכרז להקמת הקו הראשון (הקו האדום) של מערכת הסעת ההמונים בירושלים. עלות הפרויקט נאמדת ב-2.4 מיליארד שקל, מתוכם מממנת המדינה 1.4 מיליארד שקל במענק הקמה. העבודות להנחת הפסים בפרויקט החלו בדצמבר 2006, ולאחר כמה דחיות נקבע כי הפעלתו המסחרית תהיה ב-7 באפריל 2011. ואולם, לטענת סיטיפס, היא לא תוכל לעמוד גם במועד זה ותידרש לדחייה של כחודשיים נוספים. בסיטי-פס תולים את העיכוב הנדרש באשמת המדינה, טענה הבחנת בימים אלה בפני הבוררים.

במקביל, פרש מתפקידו מנכ"ל סיטי-פס בשנים האחרונות, אלוף (במיל.) יאיר נווה, שחזר לצה"ל ומונה לתפקיד סגן הרמטכ"ל. לממלא מקומו מונה סמנכ"ל התפעול הטרי בסיטי-פס, יהודה שושני, שנקלט בחברה לפני כמה שבועות. שושני, גם הוא יוצא צה"ל, שימש בשנים האחרונות בתפקיד בכיר במערך השיווק של טבע במזרח הרחוק.

לא היה ניתן להשיג את תגובת אלסטום. בקרן תשתיות ישראל סירבו להגיב לדברים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully