השביתה בוטלה: מוסדות הציבור יפעלו כהלכה

בתום מרתון לילי הגיעו נציגי האוצר וההסתדרות להסכם ומנעו את פרוץ השביתה הכללית במגזר הציבורי הבוקר. לפי ההסכם, עובדי המגזר הציבורי יקבלו תוספת שכר של 6.25% על פני שלוש שנים וחצי

חן הלפרן
גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר; עריכה: גדי וינסטוק; קריינות: אביב אברמוביץ')

טוב לדעת (תוכן מקודם)

צעד תקדימי: החברה שנותנת למבוטחיה מענק כספי

על-ידי WE SURE חברה לביטוח
לכתבה המלאה

ברגע האחרון: הסתדרות העובדים ומשרד האוצר הגיעו הלילה (שלישי) להסכמות בנוגע לדרישה להעלאת השכר במגזר הציבורי ומנעו בכך את השביתה הכללית שהייתה אמורה לפרוץ הבוקר. ההסכם שהושג צפוי להיחתם עוד היום.

במסגרת ההסכם יקבלו עובדי המגזר הציבורי תוספת שכר בעלות כוללת של 6.25% לתקופה של שלוש שנים וחצי , מינואר 2009 ועד סוף יוני 2012. מדובר בתוספת של כ-1.78% לשנה. תוספות השכר תשולמנה בשלושה מועדים: במשכורת ינואר 2011, במשכורת ינואר 2012, ובמשכורת ינואר 2013.

כמו כן, השיגה ההסתדרות בהסכם גם את הרכיבים הפרוגרסיביים הבאים: עובדי המגזר הציבורי שעליהם חל ההסכם יזכו למענק חד פעמי של 2,000 שקלים לכל עובד, ללא קשר לגובה שכרו. המענק ישולם במשכורת נובמבר 2010.

עוד סוכם כי האימהות העובדות במגזר יקבלו מענק של 300 שקלים לחודש לילד ראשון עד גיל 5 ו-200 שקלים נוספים לחודש לילד שני עד אותו הגיל. וכן כי, ההפרשות לפנסיה יגדלו ב-2% מ-17.5% ל-19.5% ותורחב האפשרות של העובדים לפדות ימי מחלה בעת פרישה.

"ההסכם טוב לעובדים"

שר האוצר יובל שטייניץ הביע קורת רוח מההסכם שהושג. לדבריו, "הוכחנו כי הידברות ואמון הדדי הם הדרך הטובה ביותר להוביל את המשק הישראלי בתקופה זו ובכלל. השגנו הסכם שהוא טוב גם למשק הישראלי וגם לעובדי המגזר הציבורי, הכולל פיצוי הוגן על השחיקה האינפלציונית, ויש בהסכם גם אלמנטים של תגמול שוויוני יותר ומוכוון לאוכלוסייה ייעודית, בעיקר אמהות עובדות. אני מודה ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני ובכירי ההסתדרות על דרך ניהול המו"מ".

גם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני היה שבע רצון: "מדובר באחת הפעמים הבודדות בה הושג הסכם שכר ללא צורך אפילו ביום שביתה אחד. השגנו הסכם טוב לעובדים שיש בו בשורה לחלקים במגזר הציבורי שדרשו טיפול נפרד. אני מודה לשר האוצר, ליו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן ולאנשי האוצר על ניהול המו"מ המקצועי".

כזכור, בתחילת המו"מ דרש עיני תוספת שכר לכלל המגזר בשיעור של 10.5% לשלוש שנים, בעוד שטייניץ התעקש על תוספת של 1.5% לאותן השנים. השגת ההסכם מסירה למעשה את איום השביתה הכללית במגזר הציבורי, שהייתה אמורה לפרוץ הבוקר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully