וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעת חוק: תוקם רשות מזון מרכזית לפיקוח על ענף האוכל

ועדת העבודה והרווחה חתמה על הצעת החוק להקמת רשות מזון מרכזית, בדומה ל-FDA האמריקאי, שתפקח על ענף האוכל ולמנוע את פריצתן של פרשיות כמו פרשת רמדיה והסיליקון בחלב

חברי ועדת העבודה הרווחה והבריאות מכל סיעות הבית חתמו היום (שלישי) על הצעת חוק להקמת רשות מזון מרכזית בישראל, שנועדה למנוע את פריצתן של פרשיות החושפות את הכשל בפיקוח על ענף האוכל, דוגמת פרשת רמדיה, הסיליקון בחלב, חיידק הסלמונלה ורבות אחרות. חברי הוועדה שחתמו על הצעת החוק הם: חיים כץ ,עפו אגבאריה ,רחל אדטו ,שלי יחימוביץ' ,אריה אלדד ,חיים אמסלם ,אריה ביבי ,אילן גילאון, אורלי לוי אבקסיס, משה (מוץ) מטלון וסעיד נפאע. הצעת החוק הוגשה על ידי יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד).

לבקשת הוועדה, נוסחה הצעת החוק על ידי ארגון אמון הציבור והיא מתבססת על מחקר מעמיק שערך הארגון במשך שנה וחצי. צוות הארגון, בראשותה של המנכ"לית גלית אבישי ומומחי מזון, מיפה את הליקויים בתחום וגיבש מתווה להקמת הרשות, שתפעל במנגנון דומה ל–FDA האמריקאי ולרגולטורים מקבילים במדינות העולם המערבי.

רשות המזון תרכז את הפיקוח על כלל הגורמים הפועלים בתחום, תוודא את בטיחות המזון והגנה על זכויות הציבור והיא תהנה מעצמאות מנהלית ומקצועית. באמצעות הקניית סמכויות רחבות המפורטות בהצעת החוק, תוכל רשות המזון המרכזית לחלק סמכויות וגבולות אחריות ולמנוע את ההתנערות המתמשכת של גורמי האכיפה השונים בטענה כי "אין זה בתחום אחריותם". הרשות תקים מערכת שתשמור את המידע הנאסף מכלל גורמי הפיקוח והמעבדות.

הרשות תפעל בשקיפות מלאה, תפרסם מיידית את ממצאי הבדיקות ובסמכותה להטיל סנקציות מנהליות ולנקוט בפעולות אכיפה שונות, כדי ליצור הרתעה משמעותית בקרב הגורמים המפוקחים. זאת, תוך הכוונה והכשרה לבטיחות מזון בשלבים השונים – החל מייצור,עיבוד ואחסנה וכלה באריזה, פרסום ושיווק. בנוסף תפתח הרשות תוכניות חירום להתמודדות עם מצבי משבר, וכן הקצאת משאבים וכוח אדם ליישום תוכניות אלה.

לפי הצעת החוק, ראש הרשות ימונה על ידי שר הבריאות ובאישור הממשלה לכהונה בת חמש שנים. כמו כן, תמנה הממשלה את מועצה הרשות שתורכב מ-11 חברים וביניהם: נציגי משרדי האוצר, החקלאות, המשפטים, הבריאות, הגנת הסביבה, הפנים, התמ"ת לצד נציגי יצרני ויבואני המזון ונציג ציבור.

ח"כ חיים כץ אמר לאחר הדיון בוועדה כי "ועדת הבריאות של הכנסת רואה חשיבות עליונה בהקמת רשות מזון שתעשה סדר בכאוס ותמנע את מחדלי העתיד. רשות מזון עצמאית וחזקה מחויבת במציאות. הועדה בראשותי תגייס את כל כוחה לטובת קידום הצעת החוק".

גלית אבישי, מנכ"לית ארגון אמון הציבור מסרה: "פגיעות עקב צריכת מוצרי מזון הם עניין של יום ביומו ולראשונה בישראל ועדה של הכנסת אומרת פה אחד: עד כאן. מדובר בצעד היסטורי שיביא סוף לשינוי המיוחל. בכוונתי להמשיך וללוות את הליך החקיקה הקריטי כל כך לבריאות הציבור".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully