לקראת חתימה: אלו השותפים החדשים בתנובה

לאחר מיון קפדני, קיבלו חן למדן, ברונו לנדסברג ומשפחת תורג'מן את ברכת הדרך להפוך לשותפים בתנובה. המשקיעים ירכשו 20% ממניות הקבוצה תמורת 1.23 מיליארד שקל במזומן

  • תנובה
מיכאל רוכוורגר

חברת לאומי פרטנרס עומדת בפני חתימה על עסקות עם משקיעים חדשים שירכשו כ-10.35% ממניות חברת המזון תנובה - כך נודע ל-themarker. היקף האחזקות שיימכרו בעסקה הוא כמחצית מאחזקותיה של חברת (20.7%), שנאלצה לצאת מתנובה.

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, השותפים החדשים בתנובה יהיו חן למדן (2.6%), ברונו לנדסברג (2.6%), ומשפחת תורג'מן (2.6%). המשקיעים יצטרפו לבעלי האחזקות בחברה, בעלת השליטה קרן איפקס (56%), ארגוני הקיבוצים (23.2%) (10.35%), שיחזיק ביתרת האחזקות של מבטח.

משקיע נוסף אמור להיות דוד פורר (2.6%), בעלי קבוצת ניאופרם, שלא החליט עד כה אם יצטרף לתנובה. בימים הקרובים הוא צפוי להחליט אם לרכוש אחזקה בשיעור נמוך בעיניו, מאחר שהוא מעוניין בפוזיציה נכבדת יותר בחברה. אם פורר ייסוג מן ההשקעה, לאומי פרטנרס לא תתקשה למצוא משקיע חלופי.

לאומי והמשקיעים ישלמו למבטח שמיר במועד השלמת העסקה, 20 בינואר 2011, תמורה במזומן של 1.23 מיליארד שקל, המשקפת לתנובה שווי של 2.1-2.2 מיליארד דולר. לפי התחייבותו לבנק ישראל, לאומי ימכור מתוך אחזקותיו 3.5% נוספים מההון של spv בתוך שנה ממועד השלמת העסקה.

המשקיעים החדשים עברו תהליך מיון קפדני, שכלל פגישות וראיונות עם מאיר שמיר ומנכ"לית איפקס בישראל, זהבית כהן. רק לאחר שקיבלו את ברכת הדרך של השניים התבשרו הארבעה כי יוכלו לרכוש את מניות תנובה. המשקיעים נחשבים בעלי הון נזיל ואינם צפויים להיתקל בבעיות להשגת המימון לצורך העסקה. כל אחד מהם צפוי להשקיע בתנובה הון עצמי של לפחות כ-100 מיליון שקל.

למדן הוא בעל השליטה בחברת למדן אחזקות, המחזיקה בין השאר בחברות אוריין הציבורית העוסקת בתחומי שילוח בינלאומי ושירותים לוגיסטיים, ב-ups ישראל ובחברת האופנועים מטרו. כמו כן עוסקת החברה בנדל"ן, ובשבוע שעבר מכרה יחד עם שעיה בוימלגרין את חלקה במתחם אסותא בתל אביב תמורת כ-390 מיליון שקל.

בין עיסוקיו השונים, לנדסברג הוא הבעלים של חברת סנו, הנחשבת לאחת החברות המובילות בישראל למוצרי צריכה שאינם מזון. משפחת תורג'מן, בהובלת האחים ברוך, בועז ואסא, היא בעלת השליטה בשת טחנות הקמח הגדולה שטיבל.

המשקיע הרביעי המתנדנד, דוד פורר, הוא אחד מאנשי העסקים המסתוריים בישראל. אף כי הקבוצה שבבעלותו ובניהולו מגלגלת 1.2 מיליארד שקל בשנה ומעסיקה כ-600 עובדים, שמו כמעט שאינו מוכר לציבור הישראלי. עם זאת, הוא נחשב מקושר מאוד בקהילה העסקית והפוליטית והוא אורח קבוע באירועים עסקיים וחברתיים רבים של המילייה העסקי. עם חבריו ומקורביו נמנים אנשי עסקים בולטים ובהם מנכ"ל רבוע כחול זאב וורמברנד, מורי ארקין, יגאל ברייטמן, דורון אביב, מושיק תאומים ועידן עופר.

לאומי צפוי להשקיע בתנובה כ-400 מיליון שקל לפחות, כשהסכום הסופי ייקבע בהתאם לשווייה של תנובה לאחר ביצוע הערכות שווי, וכן בהתאם להיקף החוב הסופית שייטול על עצמו ב-spv, החברה הייעודית שהקימו איפקס ומבטח שמיר לצורך האחזקה בתנובה.

התנאי: השקעה באמצעות חברות פרטיות

החתימה הצפויה על הסכמי הרכישה תביא לסיומה את סאגת האחזקות בתנובה שהתנהלה בשנה האחרונה ולוותה בחילוקי דעות עסקיים בין איפקס למבטח שמיר. הסאגה החלה כשרשות ניירות ערך הגדירה כמהותיות את אחזקותיה של מבטח הציבורית בתנובה, ודרשה ממנה לפרסם את דו"חותיה של תנובה. איפקס סירבה לאפשר את הפרסום בטענה שתנובה היא חברה פרטית. בשל הסירוב הושעה המסחר במניות מבטח והיא אולצה למכור את אחזקותיה בתנובה כדי לאפשר את חידושו.

לאומי פרטנרס ביקשה לקחת את מקומה של מבטח בתנובה ורכשה את מלוא אחזקותיה בחברה. עם זאת, גם היא נתקלה בקשיים לאחר שבנק ישראל התנה רכישת אחזקה כה מהותית בכך שלאומי פרטנרס, גם היא חברה ציבורית, תגדיר את אחזקותיה בתנובה כמהותיות - דבר שהיה מחייב את פרסום הדו"חות של תנובה.

בעקבות דרישת בנק ישראל, סיכמו לאומי ומבטח שמיר כי לאומי ימכור כמחצית מאחזקתה של מבטח למשקיעים חיצוניים - כ-13.5% מהונה של spv, המשקפים אחזקה של 10.35% בתנובה. סך כל המניות שיירכשו בעסקה מקנות ללאומי ולמשקיעים אחזקה של 26.9% ב-spv ואחזקה עקיפה של 20.7% בקבוצת תנובה.

את המגעים מטעם לאומי פרטנרס ניהל ירון בלוך, המשנה למנכ"ל ומנהל ההשקעות הראשי, הצפוי להיכנס בשבועות הקרובים לתפקיד המנכ"ל. מאז שנכנס בלוך לתפקיד לפני כשנתיים וחצי הגדיל לאומי באופן ניכר את ההשקעות הריאליות שלו, שכללו השקעה בפרטנר, אלקטרה צריכה, טאואר ויז'ן ועכשיו תנובה, ביותר ממיליארד שקל.

spv מחזיקה בשני נכסים - מניות תנובה וחוב של spv. ההון העצמי שישלמו לאומי והמשקיעים החדשים ינוכה מחלקו היחסי של החוב, שאותו ייקחו על עצמם. גובה החוב העולה מהעסקה הוא 0.5 מיליארד דולר, כשבימים אלה משלימים איפקס ושותפיה מימון מחדש של החוב שעשוי להגדיל אותו.

המשקיעים החדשים בתנובה יבצעו את השקעתם באמצעות חברות פרטיות, ובכך יעמדו בתנאים שהציבה כהן מאיפקס, שלא הסכימה לצרף משקיעים שיצטרכו לחשוף את התוצאות הכספיות של הקבוצה. דרישתה של כהן היא גם הסיבה לכך שגופים מוסדיים כמו חברות הביטוח מגדל וכלל וכן קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, שרצו להשקיע בתנובה, נשארו בחוץ.

לפי ההערכות, אם תנובה תציג תוצאות כספיות משביעות רצון ל-2010 היא תחלק דיווידנד של כמיליארד שקל במחצית הראשונה של 2011, שממנו ייהנו גם המשקיעים החדשים.

גם שמיר, שהצהיר באחרונה כי ינסה לרכוש בעתיד את השליטה בתנובה, לא צפוי לצאת קירח מהעסקה. שמר מעוניין בהמשך השבחתה של התנובה מאחר שהסכמיו עם לאומי פרטנרס מנגנון המבטיח שייהנה מעליית ערך עתידית של החברה, אם איפקס תבצע אקזיט ותנובה תונפק, או שהשליטה בה תעבור ידיים. במקרה כזה ייבדק שווייה של spv שעל פיו בוצעה המכירה בהשוואה לשווייה שנקבע בהסכם הנוכחי, והמחיר יותאם. המנגנון מוגבל כך שתוספת התמורה למוכרת יהיה עד כ-278 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully