וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות המסים: "הקריאה לבטל את ההצמדה למדד של שווי השימוש ברכב צמוד אינה סבירה"

דניאל שמיל

14.12.2010 / 14:07

כך אומרים ברשות בתגובה לדיון המתוכנן בכנסת על ביטול הצמדת שווי השימוש למדד"הקריאה לבטל את ההצמדה למדד של שווי השימוש ברכב צמוד אינה סבירה, הן משיקולים כלכליים והן לאור מבנה מערכת המס". כך אומרים הבוקר ברשות המסים בתגובה לדיון המתוכנן בועדת הכספים של הכנסת, בו ייקראו לניתוק שווי השימוש מהמדד החודשי.

עוד נכתב בתגובת הרשות כי "הטענה לפיה אין לבצע את ההצמדה מכיוון ש'השכר איננו צמוד' - אין לה בסיס כלכלי. לראיה, השכר הממוצע במשק לפני עשור, בשנת 2000, עמד על 6,835 שקל (נתוני הלמ"ס) וכיום הוא מגיע לכ-8,500 שקל - שינוי המשקף בקירוב את עליית המדד. בטווח ארוך ובמצב טיפוסי (לא משברי) הצמיחה בשכר, או בלשון כלכלית - התמורה לגורם ייצור עבודה, הנה גבוהה מעליית המדד - כלומר, קיימת צמיחה ריאלית".ערן יעקב, סמנכ"ל תכנון וכלכלה ברשות המיסים, כותב בתגובתו כי "כל הפרמטרים בפקודת מס הכנסה צמודים למדד". לולא הצמדה זו, המדינה היתה מרוויחה ותשלום מס ההכנסה היה דווקא גדל. ואולם "מכיוון שאין כוונה לגבות מס על המרכיב האינפלציוני בעליית השכר, מוצמדות מדי שנה מדרגות המס, שווי נקודות הזיכוי".

באשר לשווי השימוש לרכב, כותב יעקב כי "לעניין ההצמדה לא השתנה דבר במעבר משיטת הקבוצות לשיטה הליניארית. אין הגיון בכך שסכומי השווי לפי קבוצות, אשר ממשיכים עתה לחול על חלק לא מבוטל מכלי רכב צמודים, ימשיכו להיות צמודים, ואילו הקבוצות שנקבעו לפי השיטה הליניארית, יישארו נומינליות". ההצמדה לא מופעלת על מכוניות חדשות, בשנה הראשונה לאחר עליית הכביש.אם לא תבוצע ההצמדה למדד בשנה השנייה לאחר עליית הרכב על הכביש, יישחק בסיס המס ויהיה תמריץ לאחזקת כלי רכב ישנים. ברשות המסים אומרים עוד כי "מבחינה תקציבית הנזק שעלול להיגרם לקופת המדינה בטווח ארוך, ובהתחשב בשינוי התפלגות כלי הרכב הצמודים על-פי גיל, עלול להגיע לסכום למעלה מחצי מיליארד שקל".בעוד כשבוע תתכנס ועדת הכלכלה של הכנסת ביוזמת ח"כ אורית זוארץ מקדימה, בניסיון לבטל את הצמדת שווי השימוש של משתמש רכב חברה למדד המחירים לצרכן. ההתכנסות באה ביוזמת ארגוני נהגים בציי רכב, ובהם פורום נוהגים היי טק, ארגון מנהלי תחבורה ואיגוד קציני הבטיחות לרכב. שיעור שווי השימוש, שנקבע על 2.5% ממחיר המכונית כחדשה, לא ישונה, אחרי שנכשל לאחרונה מו"מ בין רשות המיסים וארגוני המעסיקים.בפורום נוהגים היי טק פרסמו הבוקר סקר הקורץ לח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכלכלה, לפיו ל-10% ממשתמשי הרכב הצמוד בחברות ההיי טק הם בעלי ברוכות ילדים, והצמדה למדד תכביד על התשלום החודשי שלהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully