בתחילת השנה: המים מתייקרים שוב

רשות המים תאשר היום את הפעימה השלישית ברפורמה בתעריפי המים - שתשלים התייקרות של 40% בשנה. לפי התוכנית, יעלה התעריף התחילת ינואר ב-2.7%

אבי בר-אלי

מועצת רשות המים תדון היום בייקור תעריפי המים בשיעור נוסף של 2.5%-3% החל מ-1 בינואר - כך נודע ל-themarker. מדובר בפעימה השלישית במסגרת הרפורמה בתעריפי המים שהחלה לפני כשנה ונועדה לייקר את תעריפי המים בכ-40% בתוך שנה.

פעימה זו היתה אמורה להסתכם בעלייה של כ-2% בתעריף המים (בשקלול הצמדה). ואולם בחודשים האחרונים הפעילה חברת מקורות לחצים כדי להגדיל את הייקור המתוכנן ל-3.7%. הבקשה נועדה לממן באמצעות תעריף המים את תוכנית ההשקעות שלה, שנאמדת ב-1.2 מיליארד שקל ב-2011. למרות הלחצים, החליטה רשות המים שלא לשקלל בתעריף את מימון תוכנית הפיתוח. במקום זאת, תופנה התוספת התעריפית למקורות. לפיכך, תוספת זו תשקלל רק פערי הצמדה, וכן עדכון שוטף של התעריף בעקבות השינויים בסל תשומות הפקת המים.

בינואר 2010 נכנסה לתוקפה הרפורמה בתעריפי המים. רפורמה זו נועדה לגלם לראשונה במחיר המים את העלות הריאלית של השימוש בהם, כלומר לשקלל את עלויות ההפקה, ההולכה, החלוקה והפינוי שהתייקרו בשנים האחרונות, בין השאר, בשל המעבר לצריכת מים מותפלים. ואולם, גיבוש הרפורמה ידע תהפוכות רבות ואופן יישומה לקה בערפול שגרר ביקורת רבה.

הרפורמה המיושמת קבעה כי מחיר המים לצרכן יסווג לשתי דרגות: תעריף לצריכה של עד 2.5 קוב לנפש בחודש ותעריף לצריכה של כל קוב נוסף, כשהתעריף יגלם בתוכו גם את אגרת הביוב העירונית. התעריף התייקר ב-1 בינואר 2010 ב-25%, וב-1 ביולי היה אמור להתייקר ב-16%, אך התייקר לבסוף בכ-5%. זאת, בגלל הוזלת החשמל בשיעור של 8.6%-12.5% ללקוחות הכבדים של חברת החשמל, בהם מקורות - הוזלה שהובילה לירידה של כ-5% בסל תשומות הפקת המים. ב-1 בינואר 2011 אמור התעריף להתייקר בכ-2% נוספים.

במקביל, מקדם משרד התשתיות מנגנון שיאפשר גביית תעריף גבוה עבור צריכה גבוהה יותר, ובכך ייתר למעשה את הצורך בהיטל בצורת מוגבל בזמן. מדובר בתוספת של מדרגה שלישית - מעבר לרף הצריכה הממוצע למשק בית, בגינה יקבע תעריף צריכה גבוה יותר שירתיע לצרכני מים גדולים יחסית. גובה המדרגה החדשה, וכן שיעור ההתייקרות, נדונים בימים אלה בין רשות המים למשרד התשתיות. ההסדר החדש צפוי לעלות לאישור הממשלה בעוד כחמישה חודשים.

תעריף המים הוא אחיד לכלל תושבי ישראל, כשתאגידי המים רוכשים את המים ממקורות לפי תעריף משתנה. רשות המים תדון היום בין השאר, גם בסבסוד הצולב שהיא מבקשת לקדם בין התעריף שישלם כל תאגיד - כך שתאגידים חזקים יותר יישאו בנטל גבוה יותר של התשלום למקורות.

בינתיים נמשך המאבק בין מרכז השלטון המקומי לבין תאגידי המים העירוניים סביב תיאגוד מחלקות המים העירוניות ברשויות המקומיות. ראשי רשויות מקומיות ערכו אתמול הפגנה מול משרדי רשות המים בתל אביב במחאה על העלאת תעריפי המים, ונגד רפורמת התאגידים שנועדה להוציא את ניהול תקבולי חשבונות המים והביוב מידי ראשי הערים, ולנתבם להשקעות בתשתיות המים והביוב.

בתגובה מסר פורום תאגידי המים: "ההשקעות בתשתיות והתייעלות משק המים מוכיחות את הצלחת התהליך. במקום לנהל מאבק נגד הקמת התאגידים, ראוי שמרכז השלטון המקומי יפעל להוזלת תעריפי המים לציבור מול רשויות המדינה, מאבק שגם פורום תאגידי המים יהיה שותף לו". באשר לעלייה הצפויה בתעריפי המים אמר הפורום כי "העלאת התעריפים תחזיר את משק המים שנים אחורה, ותשמש רק להעלאת משכורות של עובדי מקורות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully