פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   למרות הוראות השב"כ - נדחתה החמרת הבידוק בנתב"ג

   ממ"ן וסוויספורט המפעילות את מערך הביטחון בנתב"ג דורשות כי המדינה תשתתף בחלק מתוספת העלות הנובעת מהחמרת הוראות הביטחון של השב"כ. בשל כך, נדחתה ההחמרה לאפריל

   שירות הביטחון הכללי (שב"כ) דחה לאפריל את הכנסתן של בדיקות ביטחון חדשות במסופים להטסת מטענים בנתב"ג. הדחייה באה במטרה לאפשר לסוויספורט וממ"ן, מפעילות הבידוק, למצות את המשא ומתן עם משרד התחבורה על גובה הפיצוי הכספי הנדרש לביצוע המהלך, כך נודע ל-themarker.

   ב-1 בינואר היה אמור להיכנס לתוקף נוהל חדש להחמרה בשיטת הבדיקה הביטחונית של המטענים העוברים במסופי ממ"ן וסוויספורט בנתב"ג. ההחמרה היתה אמורה לכלול הוספת מכונות שיקוף ברזולוזציה גבוהה יותר מהקיימת ובעלות יכולת גילוי נרחבת יותר, וכן הגדלה של מספר הבדיקות. נוהל זה דרש מהמסופים להצטייד באמצעים טכנולוגיים וכן להוסיף כוח אדם. החברות פנו למשרד התחבורה בדרישה, כי המדינה תישא במימון חלק מהוצאות אלה, בדומה להשתתפותה במימון הוצאות הביטחון של חברות התעופה הישראליות. לטענתן, מדובר בהוצאה כספית גבוהה שאין ביכולתן לשלם.

   בשלב זה לא חלה התקדמות כלשהי בשיחות עם משרד התחבורה בנושא. השב"כ הסכים לדחות עד אפריל את מועד כניסתן לתוקף של הוראות הבדיקה הביטחונית החדשה, כדי לאפשר את מיצוי המגעים.

   חברת סוויספורט הבינלאומית, המפעילה מסוף מטענים אווירי בנתב"ג, התלוננה בשבוע שעבר למנכ"ל משרד התחבורה החדש, דן הראל, על הסחבת בענין מימון הוצאות הביטחון ודרשה כי המדינה תשתתף בחלק מכיסוי העלויות עקב החמרת הוראותיה בנושא.

   במכתבה של מנהלת חברת סוויספורט בישראל, סיגל מנהיים-קצוביץ מפורטים המאמצים וההשקעה הכספית בסך יותר מ-130 מיליון שקל במסוף המטענים החדש, שנפתח ביוני 2008 כחלק מהחלטת ממשלה לפתוח את שוק מסופי המטענים האוויריים לתחרות, שנשלט עד אז באופן בלעדי על ידי ממ"ן (מסופי מטען וניטול) בנתב"ג.

   לטענת מנהיים-קצוביץ, "הסדרי הביטחון החלים על מסופי המטען בנתב"ג מעמיסים על חברתנו כיום עלויות בשיעור של 20% מהוצאות התפעול. בנסיבות הקיימות אין חברתנו יכולה לשאת בעלויות הסדרי הביטחון החדשים שהיא נדרשת ליישם ושאין להם אח ורע במסופי המטען המופעלים על ידי סוויספורט בעולם".