וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צורן צמחה ב-35% ב-2001; תצמח ב-30%-35% השנה

נטע יעקבי

3.2.2002 / 10:01

לוי גרצברג, מנכ"ל החברה: נרשום ירידה עונתית של 16%-20% בהכנסות הרבעון הראשון; עם קופה של 196 מיליון דולר, נשקול אפשרות לבצע רכישותחברת צורן סיפקה בסוף השבוע בשורות טובות למשקיעיה, כאשר הצליחה לדווח על הכנסות שיא ברבעון האחרון ובשנת 2001 כולה, ונראה כי בעוד שחברות מוצרי הצריכה, המשווקות את מכשירי ה-DVD והמצלמות הדיגיטליות בהן מותקנים השבבים של צורן נאלצו לחתוך תחזיות, היא עצמה הצליחה לרשום גידול וצמיחה רבעונית.מנכ"ל החברה, לוי גרצברג, סבור כי הסיבה לכך היא שבעוד שצרכנים קיצצו בהוצאות פנאי אחרות ויקרות יותר, כגון חופשות ואפילו קניות, הם נשארו נאמנים ל-DVD, שמחיריו אף ירדו באופן משמעותי השנה. "בעקבות המצב הבטחוני, אנשים מעדיפים לבלות יותר בבית", אומר גרצברג, "ורואים יותר סרטים". מגמה נוספת עליה מצביע גרצברג היא ירידה דרסטית בקניות (ולא השכרה) של סרטי וידיאו ועלייה בקניית סרטי DVD.הכנסות החברה ברבעון הרביעי עלו ב-86% לעומת התקופה המקבילה ל-35.8 מיליון דולר, גבוה מהתחזיות שסיפקה, ל-35 מיליון דולר לרבעון, ואף מתחזיות האנליסטים הממוצעות. בית ההשקעות CIBC, שהעניק את התחזיות הגבוהות ביותר לחברה, צפה כי הכנסות צורן ברבעון יהיו 34.5 מיליון דולר, ואף אותן היא עקפה. בשנת 2001, הסתכמו הכנסות החברה ב-107 מיליון דולר - גידול של 35% לעומת שנת 2000.

מכירות עונת החגים היו גבוהות מהצפוי והצליחו לקזז את השפעת ארועי ה-11 בספטמברצורן, הנסחרת לפי שווי שוק של 550 מיליון דולר בנאסד"ק, מתמקדת בשני תחומים עיקריים: ייצור שבבים לשוק ה-DVD, וייצור שבבים לשוק המצלמות הדיגיטליות. החברה הצליחה לנצל באופן יעיל את הגידול בשוק ה-DVD, שצמח ב-50% השנה, כאשר הכנסותיה משוק זה צמחו ב-111%. הרבעון הרביעי של צורן הוא גם החזק ביותר באופן מסורתי, מכיוון שמכירות מוצרי הצריכה בהם משולבים השבבים של צורן, עולות באופן משמעותי לקראת עונת החגים."המכירות לקראת עונת החגים מתחילות כבר בסיום הרבעון השלישי, ומכירות חג המולד היו השנה גבוהות מהצפוי", אומר גרצברג. הרבעון הרביעי הושפע גם מאירועי ה-11 בספטמבר, וגרצברג מודה כי הדבר פגע במכירות, אבל כאמור, העלייה הגדולה מהצפוי במכירות חג המולד הצליחו לקזז ואף מעבר לכך, את הפגיעה של אירועי הטרור. עיקר המכירות בסיום הרבעון הרביעי הופנו לקראת חגיגות ראש השנה הסיני שחל בחודש פברואר.

גרצברג מוסיף כי הצלחת החברה נובעת גם מהעובדה שפרשה סניפים ברחבי העולם: בצפון אמריקה, אירופה, ישראל וכמובן מספר גבוה של סניפים במזרח הרחוק. צורן מספקת מלבד את השבבים עצמם, הכוללים יישומי וידיאו, קול וגרפיקה, גם תכנון של המוצר, אותו הם מספקים ללקוחות החברה המעוניינים בכך. "בשוק שמתפתח במהירות זמן היציאה לשוק הוא קריטי, ולקוחות קונים גם את ה-Design, שמאפשר להם לצאת לשוק כמה שיותר מהר", אמר.מצפים לצמיחה שנתית של כ-30%-35% בהכנסות ב-2002וכפי הנראה, בצורן סבורים כי השוק ימשיך להתפתח ולהתרחב, ומביעים אופטימיות כי שנת 2002 תהיה טובה יותר מ-2001. את שנת 2002 התחילה החברה עם צבר הזמנות גדול יותר לעומת השנים הקודמות, ולמרות שבצורן מצפים לירידה מסורתית בהכנסות ברבעון הראשון, הם מוסיפים כי באופן יחסי ירידה זו תהיה נמוכה לעומת שנים קודמות.צורן מסרה בעת פרסום הדו"חות, כי ההכנסות ברבעון הראשון של שנת 2002 צפויות להיות נמוכות מאלה של הרבעון הרביעי בשיעור העונתי הקבוע של 16%-20%, כלומר לרמה של 28.6-30 מיליון דולר, והכנסות בשנת 2002 כולה צפויות לצמוח ב-30% עד 35% לעומת שנת 2001. על אף הירידה הקבועה ברבעון הראשון, בחברה מצפים כי ההכנסות ברבעון זה יהיו גבוהות בכ-50% לעומת הרבעון הראשון של 2001, ויחס דומה יהיה גם בשאר השנה, לעומת התקופות המקבילות ב-2001.

רובן המכריע של ההכנסות יתקבל ממכירות מוצרים (96%-94%), כאשר מכירות שבבי ה-DVD יתרמו 82%-86% ומכירות שבבי המצלמות הדיגיטליות ינועו בטווח של 6%-8%. החברה מצפה לרווח נקי פרו פורמה למניה (בניכוי הפחתות מוניטין) של 7-11 סנט ברבעון הראשון, לעומת 21 סנט למניה ברבעון האחרון של 2001.צורן סיימה את 2002 עם קופה של 196 מיליון דולר: שוקלים אפשרות לרכישת חברותצורן סיימה את שנת 2001 עם 196.2 מיליון דולר במזומנים ושווי מזומנים, לעומת 184.7 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה. החברה ייצרה מזומנים בשווי 10.5 מיליון דולר, מתוכם 8.9 מיליון דולר מפעילות שוטפת. בחברה מתכוונים לנצל את הסכום שבקופה, או לפחות חלק ממנו, בכדי למנף את הטכנולוגיה שלהם או את קו המוצרים שלהם, כלומר "אנו משקיעים בחברות ברחבי העולם שהטכנולוגיה שלהן חשובה ויכולה לתרום לנו", אומר גרצברג, "וקיימת גם אפשרות שנקנה חברות".צורן מקיימת קשרים עם חברות שעשויות לתרום לטכנולוגיה שלה ואחת מהן היא די.אס.פי.ג'י הישראלית, אשר אחת מחטיבותיה עוסקת בתחום של רישוי קניין רוחני (IP-Intellectual Property) לתעשיית השבבים. שתי החברות מקיימות קשרים ביניהן, כאשר צורן רוכשת מדי.אס.פי.ג'י. רשיונות לשימוש ב-IP שלה.אחד משוקי היעד העיקריים אליהם פונה צורן הוא השוק הסיני. המילה "צורן" מבטאת את היסוד הכימי סיליקון, החומר ממנו מורכבים השבבים שמייצרת החברה, אבל בסין הופתעו בחברה לגלות שלמילה יש פירוש נוסף, שמתפקד גם כמקדם מכירות. "לאחר שנכנסנו לשוק התברר לנו שפירוש המילה צורן בסינית הוא Outstanding", אומר גרצברג, "וזה כמובן מיד נכנס לשימוש במערך השיווק שלנו". גרצברג העריך כי צורן מחזיקה בכ-45% מהשוק הסיני. שתיים מלקוחותיה הגדולות של צורן היושבות בסין הן טושיבה ושארפ, שמתקינות את המעבדים של צורן במוצרים שלהן.במקביל לשוק הסיני, צורן הרחיבה את בסיס הלקוחות שלה במזרח הרחוק, כאשר לאחרונה החלו גם יצרניות מכשירי הצריכה הביתיים היפאניות מיצובישי ו-JVC להתקין את המעבדים של צורן במוצריהן. בשנה הקרובה מקווים בחברה להוסיף לקוחות נוספים לבסיס הלקוחות ההולך ומתרחב. "אנחנו לא מדברים על לקוחות חדשים עד שהם מתחילים בייצור המוני", אמר גרצברג, "אבל אנחנו בהחלט פועלים להשגת לקוחות נוספי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully