פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אדוות ששינסקי: מניות מגזר הגז בירידות

   הפתעה לרעה עבור המשקיעים בשותפויות הגז: יום המסחר בתל אביב מתנהל ביציבות כשמגזר הגז רושם ירידות משמעותיות לאחר הודעת ראש הממשלה על אימוץ מסקנות ועדת ששינסקי

   יום המסחר הרביעי בשבוע נפתח ביציבות על רקע החלטת ראש הממשלה אמש לאמץ את המלצות ששינסקי במלואן. מדד ת"א 25 עולה כעת ב-0.2%, ת"א 100 מוסיף קלות 0.1%, מדד הבנקים עולה ב-0.6%, ומדד מניות הנדל"ן מתחזק ב-0.7%.

   המסחר בבורסות וול סטריט נחתם אמש במגמה חיובית על רקע עונת הדו"חות החיובית. מדד הדאו ג'ונס התחזק ב-0.4% ונחתם ברמה של 11,838 נקודות. נאסד"ק עלה אף הוא בכ-0.4% לרמה של 2,766 נקודות ומדד S&P 500 הוסיף 0.1% לרמה של 1,295 נקודות.

   בזירת המקרו העולמית, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הורה על בחינה מקיפה של הרגולציה על המגזר העסקי בארה"ב ועל ביטולן של רגולציות שעשויות להגביל את הצמיחה הכלכלית מבלי לסייע לצרכנים.

   בתוך כך, פעילות הייצור באיזור ניו יורק הואצה החודש בעקבות עלייה ביצוא ובביקוש המקומי בארה"ב, כך עולה ממדד אמפייר סטייט של הבנק הפדרלי של ניו יורק. המדד עלה החודש לרמה של 11.9 נקודות לעומת 9.9 נקודות בחודש דצמבר. העלייה היתה מתונה מתחזיות אנליסטים, אשר צפו כי המדד יעמוד על 12.5 נקודות בינואר. קריאה של המדד מעל לאפס מצביעה על התרחבות בפעילות הייצור בניו יורק, צפון ניו ג'רזי ודרום קונטיקט.

   שרי האוצר של גוש היורו התחייבו לחזק את רשת הביטחון למדינות עתירות חובות, ורמזו כי אינם עומדים בפני לחצים מידיים לפעול להגבלת המשבר התקציבי בגוש. "בכוונתנו לשפר את רשתות הביטחון הפיננסיות הקיימות, כדי שלכוחות השוק לא יהיה ספק לגבי יכולתנו לפעול גם בתרחישים הלחוצים ביותר", אמר נציב הכלכלה והנושאים המוניטריים של האיחוד האירופי, אולי רן, לאחר פגישת שרי האוצר בבריסל אתמול.

   ירידות במגזר הגז

   מניות מגזר חיפושי הגז והאנרגיה, ובראשן השותפות בתמר ובלוויתן - דלק קידוחים (-3.61% , 1362.0), אבנר (-3.43% , 239.5), דלק אנרגיה (-2.38% , 139700.0), ישראמקו (-6.19% , 39.4) ורציו (0.0% , 6.1) - נסחרות בירידות על רקע הודעתו אמש של ראש הממשלה כי יאמץ במלואן את המלצות ועדת ששינסקי להעלאת המיסוי על רווחי הגז למדינה. "אימוץ מלא של מסקנות ועדת ששינסקי על ידי ראש הממשלה מהווה הפתעה לרעה עבור המשקיעים בשותפויות הגז ובפרט עבור ישראמקו מאחר שהמשקיעים ציפו לריכוך נוסף בהמלצות בנוגע לפיתוח מאגר תמר", אמר ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים.

   בנק ההשקעות UBS זכה הבוקר במכרז של אגף החשב הכללי במשרד האוצר לקניית חבילת מניות של 3.5% ממניות בנק לאומי (-0.34% , 1771.0). הבנק ישלם עבורם כ-1.2 מיליארד שקל.

   ביולייט (0.0% , 42.8) עשויה להמשיך ולרכז עניין לאחר שזינקה אתמול ב-15%. ישראל מקוב, מנכ"ל טבע לשעבר, מנהל משא ומתן עם החברה לרכישת השליטה באמצעות השקעה של 10 מיליון שקל בתמורה ל-26% מהון מניות החברה.