וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק לאומי יגייס 150 מיליון שקל בהנפקת כתבי התחייבויות נדחים

אילן מוסנאים

4.2.2002 / 11:26

כך נודע ל-TheMarker; כתבי ההתחייבויות הנדחים, שהם הון שלישוני של הבנק, דורגו על ידי מעלות כ-AA במסגרת של עד 400 מיליון שקל; בנוסף, מעלות דירגה את כתבי ההתחייבויות של הבנק כ-AAA

בנק לאומי ינסה לגייס בימים הקרובים 150 מיליון שקל בהנפקה של כתבי התחייבות נדחים סוג 1 וסוג 2 - כך נודע ל-TheMarker. סך זה הוא חלק מתוך מסגרת של 400 מיליון שקל לכתבי הון נדחים שמשמשים כהון שלישוני של הבנק. כתבי ההתחייבות מדורגים על ידי מעלות בדירוג של AA והם יונפקו לטווח של שנתיים וארבע שנים בבסיסי הצמדה שונים.

הבנק יציע למשקיעים לרכוש את כתבי ההתחייבות הנדחים מסוג 1 בדרך של מכרז על הריבית, כאשר הריבית המקסימלית תהיה 3.8% בצמוד למדד המחירים. הריבית תשולם אחת לשנה החל ב-6 לפברואר 2003 ופירעון הקרן יהיה במועד אחד ב-6 לפברואר 2004.

כתבי ההתחייבות הנדחים מסוג 2 יניבו למחזיקים תשואה של עד 4.5% צמודה למדד שייפרעו בתשלום אחד ב-6 לפברואר 2006. בנוסף מעניקה מעלות דירוג של AAA, הגבוה ביותר האפשרי, לכתבי ההתחייבות של הבנק במסגרת כוללת של מיליארד שקל, שמשמשים כהון משני של הבנק.

כתבי ההתחייבויות הנדחים הם ברמת סיכון גבוהה יותר, שכן הם נכנסים להון של הבנק שמשמש לצורך חישוב יחסי הלימות ההון. ירידה של יחס ההלימות אל מתחת לרמה של 9%, שנקבעה על ידי המפקח על הבנקים, תמנע את פרעונם. עקב זאת, כתבי ההתחייבות הנדחים זוכים לדירוג נמוך יותר. עם זאת, יש לציין כי הלימות ההון של הבנק עמדה בסוף הרבעון השלישי על 9.7%, רחוק מהיחס המינימלי הנדרש.

יצוין כי לפני פחות משבועיים השלים בנק לאומי הנפקה פרטית בהיקף של 150 מיליון שקל בכתבי התחייבות נדחים לממשקיעים מוסדיים. ההנפקה הנוכחית היא למעשה המשך להנפקת כתבי ההתחייבות שבוצעה לפני כשבוע בהיקף של כ-121 מיליון שקל. בסך הכל השלים הבנק גיוס של כחצי מיליארד שקל באמצעות מכשיר זה. מדובר בכתבי התחייבות נדחים מסדרה ג', המגלמים ריבית של 4.9% למשקיעים המוסדיים.

כתבי ההתחייבות שהונפקו אמורים להיפרע בתשלום אחד בשנת 2016, ולמעשה המשקיעים המוסדיים שרוכשים אותם משתמשים במכשיר זה כתחליף לפיקדון. מכשירי הון מורכבים דוגמת שטרי הון נדחים, משלבים בתוכם מרכיבים של הון ושל חוב. מצד אחד, מחזיקי מכשירי ההון מקבלים זרם תקבולים של ריבית באופן שוטף, אך מצד שני, תקבולים אלה עשויים להידחות ולא להיות קבועים על פני זמן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully