המהומות במצרים

נמל אילת - נכס אסטרטגי למדינת ישראל

מהומות הימים האחרונים אינן מאיימות כעת על המשך הסכמי הסחר עם מצרים, אולם לדעת יו"ר דירקטוריון נמל אילת, הן מזכירות את חשיבותו של הנמל הדרומי כאלטרנטיבה היחידה לעצמאותינו

יאיר חזן
31/01/2011

מהומות הימים האחרונים במצרים והחשש ליציבות שלטונו של מובארק, מזכירים לנו, למקרה ששכחנו, היכן אנו חיים - ישראל היא המובלעת הדמוקרטית האמיתית והיחידה באזור ומסביבנו מדינות איסלמיות, עם כל מה שמשתמע מכך. התמונה הגאו פוליטית הזו מוכרת וידועה והיא מחייבת את מנהיגיה של ישראל לפעול כדי להבטיח את אי תלותה של ישראל בשכנותיה, על מנת לשמור על עצמאות ויכולת עמידה ביטחונית וכלכלית.

עוד בוואלה!

הכל מתחיל בעיניים: הסוד האמיתי של לאה שנירר ומיה דגן למראה צעיר

בשיתוף קליניק

זכרונות רחוקים מסואץ

לעצמאות הכלכלית של מדינה יש מרכיבים רבים, ביניהם, פיתוח מקורות הכנסה עצמיים, שימוש וניצול מקורות אנרגיה פנימיים ובתעשייה - ייצור באמצעות חומרי גלם מ"תוצרת בית". במדינת ישראל שאינה משופעת, לפחות לפי שעה, במקורות אנרגיה ובחומרי גלם תעשייתיים, התלות ביבוא היא כמעט מוחלטת. ועם זאת, התלות הזאת אינה צריכה לעורר דאגה. מדינות רבות אחרות כמו איטליה, יפן ועוד, שגם להן תלות מוחלטת באמצעי ייצור ואנרגיה מיובאים, מצליחות למרות זאת לבסס את מעמדן כמעצמות תעשייתיות מהחזקות ביותר בעולם.

סיבה לדאגה אומנם אין, אבל על מנת להבטיח אספקה שותפת, רציפה ובלתי תלויה במשבר אזורי זה או אחר, חובה על ישראל לפתח, לקיים ולשמר נתיבי הובלה ואספקה ימיים נוחים ומהירים. מדינת ישראל היא מדינה ימית מובהקת, גבולה המערבי הוא הים התיכון וגם בקצה הדרומי, באילת, יש לישראל מוצא לים האדום ומשם לאוקיינוסים הגדולים של יבשת אסיה.

ספקי חומרי הגלם, האנרגיה והסחורות הגדולים של מדינת ישראל, הן מדינות שנמצאות ביבשת אסיה ואפריקה ויבוא הסחורות מהן נעשה באוניות העוברות בעיקר דרך תעלת סואץ ומשם לנמלי אשדוד וחיפה.

מהומות הימים האחרונים במצרים והתחזקות הגורמים האיסלמיים שם, חייבות לשוב ולהדליק אצלנו "אור אדום". מי לידינו יתקע ויבטיח, שהמעבר דרך תעלת סואץ לאוניות ישראליות ולאוניות שפוקדות את ישראל, ימשיך להיות פתוח ובטוח? מי יבטיח ששלטונות מצרים לא יטילו בעתיד הגבלות על אוניות שיעדן ישראל? כדאי לא לשכוח שלא מזמן, רק לפני כ-40 שנה, נסגרו מיצרי טירן (דרכם מגיעים לתעלת סואץ) בפני ספינות ישראליות, מה שהביא למלחמת ששת הימים.

יום שני למהומות נגד השלטון במצרים(צילום: AP, Ben Curtis)

ה"אס" בשרוול

נמל אילת הוא למעשה ה"קלף החזק", או תעודת הביטוח של מדינת ישראל, למקרה שהמעבר לישראל דרך תעלת סואץ ייחסם. אומנם, תמיד עומדת האפשרות להשיט את האוניות ממדינות אסיה לישראל מסביב ליבשת אפריקה ומשם לים התיכון ולישראל, אך אפשרות זו יקרה מאוד וארוכה בזמן. נמל אילת הוא לפיכך האלטרנטיבה התחבורתית האמיתית, שמאפשרת למדינת ישראל לשמור על עצמאות ועל אי תלות בשכנינו.

ועם זאת, פעילותו של הנמל הדרומי, אין בו פתרון מלא של הבעיה, זאת משום אמצעי השינוע מאילת לשאר הארץ אינם מפותחים דיים ואינם מאפשרים כיום מעבר מהיר ונרחב של מכולות וסחורות מאילת למרכז. אומנם, שר התחבורה ישראל כץ, הודיע לא מכבר על העמדת תקציב מיוחד לשם הכנת תוכניות לסלילת קו הרכבת לאילת, אך הנושא לא תלוי רק בו.

משרד האוצר חייב לתמוך בתוכנית והממשלה כולה חייבת לעודד ולסייע. לא היה צורך במראות הקשים ממצרים כדי להבין עד כמה חיונית מסילת הרכבת ממרכז הארץ לאילת.

הכתובת כבר על הקיר ואסור להתעלם ממנה. נמל אילת הוא נכס אסטרטגי מהמעלה הראשונה למדינת ישראל. היום יותר מתמיד.


*עו"ד יאיר חזן הוא יו"ר דירקטוריון חברת נמל אילת

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully