הדלק בישראל: כרונולוגיה של עליית מחירים

בשל מחיריו המאמירים, עובר הדלק את מרכיב אובדן הערך של המכונית, בעלויות אחזקת הרכב. עם העלייה האחרונה, עולה כי בעשר השנים אחרונות הסתכמה עליית המחירים בדלק ב-33%

  • דלק
  • מחירי הדלק
דניאל שמיל

העלייה האחרונה במחירי הדלק מסכמת עלייה של 33% בעשר השנים האחרונות, והופכת מס זה להוצאה הכבדה ביותר על המכונית. בכך עובר הדלק את מרכיב אובדן הערך של המכונית, שהיה עד כה ההוצאה הכבדה ביותר, כך עולה מנתונים של מכון חשב, העוסק בחישובי עלויות האחזקה של מכוניות.

ב-2001 עלה הדלק לנהג הנוסע כ-15 אלף ק"מ בשנה ברכב משפחתי עם מנוע 1.6 ליטר כ-6,149 שקל בשנה - לעומת 10,273 שקל כיום. אובדן הערך של מכונית דומה יהיה כיום 10,024 שקל בשנה - לעומת 7,146 שקל לפני עשור. כלומר, סכומי אובדן הערך עלו ב-10.7% תוך עשור - לעומת 33% על הדלק. עלות תיקוני הרכב עלתה מ-4,091 שקל ל-4,323 שקל ועלות הביטוח המקיף קפצה מ-3,155 שקל ל-4,335 שקל.

ברשות המסים אמרו בשבוע שעבר כי דלק הוא מעין מס שימוש ברכב, לפיו מי שנוסע יותר ולכן מזהם יותר ומשתמש יותר בתשתיות הכבישים - משלם יותר. אולם עליית המסים לא לוותה בירידת מיסי הקנייה של מכוניות, ולכן הצרכנים משלמים פעם על עצם אחזקת המכונית ועל השימוש בה. בנוסף, הצרכנים הגדולים ביותר בדלק - נהגים עם רכב מהעבודה - לא משלמים על הדלק באופן קבוע, ולכן הם אדישים לעליית המחירים.

מרכיבי מחיר הדלק טרם לעלייה האחרונה של 12 האגורות במרכיב עלות הדלק (צילום: ShutterStock)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully