וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכה: אם המדד לא יעלה על 2% - קליין לא יעלה את הריבית

ליאור כגן

5.2.2002 / 15:25

כך מעריך הכלכלן הראשי של בנק דיסקונט; בבנק מעריכים כי קליין יעמוד ביעד האינפלציה במידה שהפיחות ייבלם ברמות הנוכחיות; ייתכן תיקון זמני כלפי מטה בשער החליפין

הכלכלן הראשי של בנק דיסקונט מעריך כי עליות המחירים הצפויות בחודשים הקרובים הן תהליך של התאמה חד פעמית של רמת המחירים במשק. להערכתו, תנאי המיתון במשק ימנעו את התגלגלותה של התאמה זו לעליית מדרגה בקצב האינפלציה, למעט במצב של פריצה משמעותית של יעד הגירעון בתקציב המדינה. בבנק דיסקונט סבורים כי אם ייבלם הפיחות בשער החליפין בסביבות הרמה הנוכחית, ספק רב גם אם ייפרץ יעד האינפלציה ל-2002.

תחזית הבנק למדדי המחירים הבאים היא לעלייה של 0.7% במדד המחירים של ינואר, עלייה של 0.9% במדד המחירים של פברואר, ועלייה של 0.6% במדד המחירים של מארס. בבנק מעריכים כי במידה שמדדי המחירים של ינואר ובפרואר לא יעלו במצטבר על 2%, קליין לא יעלה את הריבית בחודשים הקרובים.

בבנק דיסקונט מעריכים כי מסלול הריבית בחודשים הקרובים יושפע מאוד מאופי התקציב שיתקבל, מעמידת הממשלה ביעד הגירעון שנקבע, ומשיעור התמסורת הנוכחית בין שער החליפין למחירים כפי שיעלה ממדדי ינואר ופברואר. בנק מעריכים כי בהמשך השנה תעלה ריבית בנק ישראל, זאת על רקע עליות הריבית הצפויות בריביות בחו"ל.

"לא ניתן עדיין לבסס תחזית ביחס לרמה בה יתייצב שער החליפין בסופו של תהליך ההתאמה, ובטווח הקצר ייתכן בהחלט אף תיקון מסוים - זמני - כלפי מטה מהרמה הנוכחית", כותבים כלכלני הבנק בסקירתם. "עם זאת כל הכוחות האמורים לפעול לאורך זמן בהמשך השנה מצביעים על המשך פיחות הדרגתי של השקל: פער ריביות נמוך עם חו"ל, ריבית שקלית נמוכה היסטורית וירידה צפויה בהיקף ההשקעות הזרות נטו. כנגד מגמה זו עשויה לפעול העלאת ריבית חריגה מטעם בנק ישראל, ואולם בשלב זה אנו מעריכים כי העלאה כזו איננה מחויבת המציאות ולכן אנו נותנים סבירות נמוכה להתממשותה הקרובה", מסכמים הכלכלנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully