וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת הכלכלה: נוסע שטיסתו עוכבה יקבל מזון, שיחות טלפון ודוא"ל

צבי זרחיה

15.2.2011 / 17:15

לפי החלטת הוועדה, מפעיל הטיסה יחויב להביא לידיעת הנוסע את זכויותיו באופן ברור ובולטנוסע לחו"ל שטיסתו התעכבה בשעתיים ומעלה יהיה זכאי למזון, משקאות, שתי שיחות טלפון ומשלוח הודעה באמצעות פקס או דואר אלקטרוני, כך החליטה היום ועדת הכלכלה שדנה בהצעת חוק למתן פיצוי וסיוע לנוסעים עקב עיכוב או דחייה בטיסה, שהגיש ח"כ אחמד טיבי (תע"ל).

ההצעה קובעת תנאים ונסיבות שבהתקיימם נוסע יהיה זכאי להטבות בשל ביטול, עיכוב או סירוב להעלותו לטיסה. ההטבות כוללות סיוע ללא תשלום, החזר הוצאות, כרטיס טיסה חלופי ופיצוי כספי. כמו כן, מוצע לחייב את מפעיל הטיסה להביא לידיעת הנוסע את זכויותיו באופן ברור ובולט. עוד מוצע לקבוע כי תלונות בנוגע למפעילי טיסה ומארגני תיור שאינם פועלים בהתאם להוראות החוק יופנו לממונה על הגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד התמ"ת.

הדיון היום עסק בסעיף המגדיר עיכוב טיסה והפיצוי שמגיע לנוסע שטיסתו עוכבה, לאחר שבדיון הקודם נקבע כי עיכוב של יותר מ-8 שעות בטיסה יחשב לביטולה. עוד קבעה הוועדה כי נוסע שטיסתו עוכבה למשך יותר מ-5 שעות ועד ל-8 שעות (אז תיחשב הטיסה ככזו שבוטלה) זכאי לקבל גם החזר הוצאות ושירותי סיוע, בהם אירוח בבית מלון - אם מדובר בשהייה לילית - ושירותי הסעה למלון וממנו. במקרה כזה קבעה, קבעה הוועדה, הנוסע יוכל להחליט אם הוא מקבל את הפיצוי וממשיך להמתין לטיסה או מבטל את העסקה.

נציגת ההסתדרות הכללית החדשה, עו"ד ורד וייץ, ביקשה שהפיצוי לא יינתן במקרה של שביתה או השבתה מוגנת, זאת על מנת לא לפגוע בזכות השביתה של העובדים. יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), הסכים כי במקרה של שביתה אין מקום לחייב את חברות התעופה להעמיד לרשות הנוסעים מלון, אך אמר כי "שביתה או השבתה גורמות לנזק שלעומתו הופך הפיצוי של אוכל ושתייה לא לבטל בשישים אלא לבטל בשישים מיליון".

עוד קבעה הוועדה כי נוסע בטיסה שבוטלה יהיה זכאי להחזר הוצאות או כרטיס טיסה חלופי לפי בחירתו, לשירותי סיוע כפי שנקבע בסעיפים קודמים בחוק ולפיצוי כספי. כמו כן, נקבע כי חברת התעופה תהיה רשאית להפחית את הפיצוי הכספי בחצי אם הנוסע קיבל את ההצעה לעלות על טיסה חלופית והגיע ליעדו במקרים הבאים: אם היעד מרוחק עד 2,000 ק"מ והנוסע הגיע אליו באיחור שלא עולה על שעתיים, אם היעד מרוחק עד 3,500 ק"מ והנוסע הגיע אליו באיחור שלא עולה על 3 שעות או אם היעד נמצא במרחק שעולה על 3,500 ק"מ והנוסע הגיע אליו באיחור שלא עולה על 4 שעות.

בנושא זה ביקשו נציגי חברת אל על לדחות את זמני ההגעה שמאפשרים להפחית את הפיצוי הכספי בחצי. לטענת נציגי החברה, בטיסה מישראל לחו"ל קשה להביא את הנוסעים ליעדם בזמנים האמורים, בשל המאפיינים המיוחדים של התעופה בישראל שכוללים בין היתר שדה תעופה בינלאומי אחד שבו מסלול המראה אחד. יוזם הצעת החוק, ח"כ טיבי, התנגד לבקשת אל על והוועדה דחתה את ההצעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully