וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרוויח מעל 75 אלף שקל? שלם 53% מס הכנסה

מירב ארלוזורוב

21.2.2011 / 9:00

לדעת הסמנכ"ל לשעבר ברשות המסים, הצעת האוצר לבטל את ריווח מדרגות המסלמי ששכרו עולה על 14 אלף שקל, אינה התשובה. במקום זאת, הוא טוען, יש להגדיל המס על המרוויחים מעל 75 אלף ש'

בועז סופר, עד לאחרונה סמנכ"ל כלכלה ברשות המסים ומי שנחשב כלכלן המקרו-מסים הבולט בישראל, חולק על הצעת אגף התקציבים לבטל חלק מריווח מדרגות המס. ההצעה לבטל את ריווח מדרגות המס נועדה להגדיל את הכנסות המדינה ממסים, ובכך לפצות על הביטול המתוכנן של הבלו על הבנזין, והיא הוגשה אתמול לאישור הממשלה. סופר, כיום מנכ"ל חברת תקשוב, טוען כי ניתן להגיע לאותה הכנסה באמצעות שינוי צודק ויעיל יותר במערכת המס.

הצעת האוצר היא לבטל את ריווח מדרגות המס לכל מי ששכרו עולה על 14 אלף שקל. הכוונה היא כי שיעורי המס לא ישתנו, אבל השכר ממנו עולים ממדרגת מס אחת לבאה אחריה ישתנה. האוצר התכוון להרחיב את המדרגות השנה, ובכך להביא להפחתה של המס הממוצע המשולם, ועתה הוא מתכוון לצמצם את המדרגות חזרה.

לדברי סופר, הצעה כזו תביא לפגיעה מיותרת במעמד הבינוני-גבוה, בעיקר אלה ששכרם נע בין 14 ל-21 אלף שקל בחודש. במקום זאת, הוא מציע לערוך שינוי כולל בשיעורי מס הכנסה, מס בריאות וביטוח לאומי.

סופר מציע שלא לגעת במדרגת מס הכנסה של 30% (מי ששכרו בין 14 ל-21 אלף שקל), ולמקד את כל השינויים רק בשתי מדרגות המס הגבוהות ביותר - מעל לשכר של 21 אלף שקל. ההצעה של סופר היא להעלות בנקודת אחוז את מס ההכנסה בשתי המדרגות העליונות - המס במדרגה הלפני אחרונה יועלה מ-33% ל-34%, והמס במדרגה הגבוהה ביותר יועלה מ-45% ל-46%. בנוסף, מציע סופר להנהיג מדרגת מס גבוהה נוספת, "מס עושר" - מס מיוחד בשיעור של 3% על כל מי ששכרו עולה על 75 אלף שקל.

לבטל את העיוות

בנוסף, סופר מציע לבטל את העיוות של הקפיצה בגביית ביטוח לאומי ומס בריאות למי ששכרם נע בין 40 ל-75 אלף שקל. בעלי שכר זה משלמים בפועל מס כולל (מס הכנסה, מס בריאות וביטוח לאומי) של 57%, לפני ששיעור המס המירבי חוזר ויורד ל-45% מעל לרמות שכר של 75 אלף שקל. סופר מציע לבטל את העיוות, ובמקום זאת לייקר את המס הכולל המירבי למי ששכרם עולה על 40 אלף שקל ב-3%.

לפיכך, לפי ההצעה של סופר מדרגת המס העליונה (מס כולל - מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות יחדיו) תגיע ברמות השכר של יותר מ-40 אלף שקל ל-49%. כל מי ששכרו מעל ל-75 אלף שקל ישלם מס עושר, כך ששיעור המס הכולל שלו יעלה על 53%.

לדברי סופר מדובר בשינוי מתון במדרגות המס, שמתמקד בעיקר בבעלי השכר הגבוה. אמנם שיעור המס הכולל של בעלי השכר הגבוה מאוד יעלה מעל ל-50%, אבל החריגה מכך תהיה מתונה בלבד. מנגד, יבוטל העיוות של הקפיצה בתשלומי ביטוח לאומי ברמות השכר של 40-75 אלף שקל, ובנוסף יימשך ריווח המס עבור השכבות הבינוניות. לדבריו, הצעה כזו תכניס למדינה די כסף גם כדי לפצות על ביטול ייקור הבלו, וגם כדי לפצות על ביטול העיוות בתשלומי ביטוח לאומי, וזאת בשעה שהיא הצעת מיסוי צודקת ויעילה יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully