פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   סקר: גברים מרוויחים בממוצע 24% יותר מנשים בישראל

   לפי סקר שנערך בקרב חברות היי-טק, בתי תוכנה וחברות לייצור הנדסי, עולה כי הפער הממוצע בשכר בין גברים לנשים עומד על 24%. באיזור הדרום, יכול ההפרש להגיע ליותר מ-40%

   פער השכר הממוצע בין משכורת של אשה וגבר המועסקים במשרה זהה בישראל הוא 24% לטובת הגבר - כך עולה מסקר שערכה חברת עוקץ מערכות, המתבסס על מדגם של 5,200 עובדים במגוון משרות בחברות היי-טק, בתי תוכנה וחברות לייצור הנדסי.

   מהבדיקה, שנערכה בינואר האחרון לקראת יום האשה הבינלאומי שיחול מחר, עולה כי פערי השכר בין נשים לגברים קיימים בכל המשרות, כאשר פערים גדולים במיוחד נמצאו במשרות הבאות: חשבי חברות (פער של 32.6% לטובת גברים), מנהלי שיווק (פער של 31.2%), מנהלי מוצרים (28.2%) ומנהלי פרויקטים (27.5%). הפער הנמוך ביותר במשכורות של שני המינים קיים בעבודות אדמיניסטרציה - 6%.

   למרות פערי השכר המשמעותיים, ניתן לשאוב עידוד מהיפוך מגמת העלייה בפערי השכר, מגמה שאפיינה את השנים האחרונות. למעשה, פער השכר בין גברים לנשים הצטמצם מעט - בסקר מקביל שערכה עוקץ מערכות ב-2010, עמד פער השכר הממוצע על 29% לטובת הגברים, ב-2009 היה פער השכר 26% וב-2008 הוא היה 25.3%.

   בחלוקה לאיזורי הארץ השונים עולה כי פער השכר בין נשים לגברים קטן יחסית באיזור תל אביב, גוש דן והמרכז ועומד על 21.6%. לעומת זאת, פער השכר בצפון הוא 24.4% ופער השכר בדרום הוא 26.7%.

   במשרות מסויימות, פערי השכר בין נשים לגברים גבוהים במיוחד. למשל, פער השכר בין גברים לנשים במשרת חשב באיזור הצפון הוא 37.6% ובאיזור הדרום - 40.8%, לעומת 30.7% באיזור המרכז. במשרת מנהל שיווק, פער השכר באיזור הצפון הוא 33% ובאיזור הדרום הוא 36.4%, לעומת 24.9% במרכז הארץ.

   לדברי עמי ברגמן, מנכ"ל משותף בחברת עוקץ מערכות, "בתחילת 2011, לראשונה מזה כמה שנים, הבחנו בצמצום פערי השכר בין גברים לנשים. ניתן לזקוף זאת לזכות העלייה במודעות המעסיקים והעובדים לנושא". עם זאת, יש לזכור לדבריו שפערי השכר עדיין גדולים ובאיזורי הצפון והדרום הם גדולים במיוחד. זאת, בנוסף לעובדה שגם שכר הגברים באותו איזור נמוך יחסית לאיזור המרכז.