וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החשב הכללי שוקי אורן הודיע על פרישתו

החשב הכללי שוקי אורן הודיע לשר האוצר על פרישה בתום שלוש וחצי שנים לכהונתו. שטייניץ: "לאורן ולאגף החשב הכללי היה חלק משמעותי בהתמודדות מול המשבר הגלובלי"

החשב הכללי, שוקי אורן, הודיע הבוקר (שלישי) לשר האוצר יובל שטייניץ, למנכ"ל האוצר, חיים שני, ולהנהלת המשרד על כוונתו לפרוש בתום שלוש שנים וחצי לכהונתו. שר האוצר, הודה לאורן על תרומתו הרבה לניהול משרד האוצר ועל התנהלותו המקצועית והעניינית כמו גם על תרומתו ליצירת אווירה טובה של שיתוף פעולה עם יתר האגפים באוצר. אורן צפוי לסיים את תפקידו בעוד כשלושה חודשים.

שטייניץ ציין כי "הישגיו המקצועיים של אורן והניסיון הרב שהביא עימו סייעו רבות להתמודדות הממשלה מול האתגרים הפיננסיים והפיסקאליים בשנים האחרונות". לדבריו, "לאורן ולאגף החשב הכללי היה חלק משמעותי בגיבוש כלי ההתמודדות מול המשבר הגלובלי, במהלך של מכירת הבנקים, בגיבוש חוק בנק ישראל ועוד".

אורן התמנה לתפקיד החשב הכללי בדצמבר 2007 ובמהלך כהונתו היה שותף מרכזי למהלכים שהובילה הממשלה בתחום הפיננסי והפיסקאלי, בביצוע התקציב וצמצום החוב הלאומי, בניהול המשבר הגלובלי, בקידום פרויקטי תשתית יחד עם המגזר הפרטי ועוד.

בעת המשבר הגלובלי, הוביל אורן את הטיפול הפיננסי להרחבת מעורבות הממשלה על מנת להקל על מצוקת האשראי. בתקופה זו הוקמו שלוש "קרנות מנוף" בהיקף של כ 4.5 מליארד שקלים אשר היוו כלי חדשני לטיפול במשבר האג"ח הקונצרני, נוספה קרן אשראי לעסקים בינוניים באמצעות הבנקים המובילים וניתנו ערבויות ביטוח ליצואנים בטווח הקצר.

בנוסף, ציינו במשרד האוצר כי אגף החשב הכללי התמודד עם אתגר מימוני משמעותי כאשר בשנת 2009 גייס 102 מיליארד שקלים וביצע הנפקות רחבות היקף בשווקים הבינלאומיים ועסקאות לייעול ניהול החוב תוך הפחתת עלויות הריבית בתקציב המדינה. מהלכים אלה סייעו רבות לצמצום החוב הלאומי אל מול התוצר.

ממשרד האוצר נמסר כי אורן הביא למכירת מרבית מניות הבנקים שהיו בידי המדינה, מלוא מניות בנק דיסקונט (25%) תמורת למעלה מ- 1.8 מיליארד שקלים, ו-5% ממניות בנק לאומי בתמורה ל-1.3 מיליארד שקלים. במקביל קידם את תיקוני החקיקה ליצירת סביבה נאותה להתנהלות בנק ללא גרעין שליטה לקראת השלמת מכירת מניות בנק לאומי בחודשים הקרובים.

אורן (52) התחיל את עבודתו באגף החשב הכללי בשנת 1986 במחלקת מט"ח וכיהן בתפקידים שונים באגף, ביניהם, כסגן החשב הכללי האחראי על המשרדים הכלכליים עד 1993, לאחר מכן מילא מספר תפקידים בכירים במערכת הבנקאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully