וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פנסיית המינימום לגמלאי הקיבוצים תועלה

עמירם כהן

4.3.2011 / 8:13

פנסיית המינימום לגמלאי הקיבוצים תועלה ל-40% מהשכר הממוצע במשק, ותגדל מ-2,870 שקל ל-3,280 שקל לחודש. המלצה נוספת היא לשלם לגמלאים "פנסיה הוגנת" במקום פנסיית מינימום

ועדת הפנסיה של התנועה הקיבוצית ממליצה להעלות את פנסיית המינימום לגמלאי הקיבוצים מ-35% מהשכר הממוצע במשק (כפי שנקבע על ידי הביטוח הלאומי) ל-40% - כך מדווח מקומון הקיבוצים "הזמן הירוק". משמעות ההצעה היא העלאת פנסיית המינימום מ-2,870 שקל לחודש כיום ל-3280 שקל לחודש.

אם תאשר מועצת התנועה הקיבוצית את ההמלצה, היא תובא להכרעת רשם האגודות השיתופיות שיקבע לאחר בדיקת הסוגיה על ידי משרד רואי חשבון, האם ביכולתם של הקיבוצים לעמוד בתשלום נוסף לגמלאיהם בסך 410 שקלים לחודש. אם יאשר הרשם את העלאה היא תהיה מחייבת והרשם עשוי לנקוט בצעדים משפטיים כנגד קיבוצים שלא ימלאו אחר ההחלטה. עוד ממליצה הוועדה לשלם לגמלאים יחידים שאינם זכאים לפנסיית שאירים 20% נוספים (660 שקל לחודש).

המלצה נוספת של צוות הפנסיה לקיבוצים היא לשלם לגמלאיהם "פנסיה הוגנת" במקום פנסיית מינימום. מדובר בתשלום בגובה 70% מהשכר החציוני בקיבוץ. מאחר שהשכר החציוני שונה מקיבוץ לקיבוץ, אין מדובר בגמלה אחידה בדומה לפנסיית מינימום. השכר החציוני בקיבוצים נע כיום בין כ-4,000 שקל לחודש לכ-10,000 שקל לחודש (לפני ניכויים סוציאליים ומסים). ההמלצה הזו, גם אם תתקבל במועצת התנועה הקיבוצית, אינה מחייבת את הקיבוצים ואינה דורשת אישור רשם האגודות השיתופיות.

נציגי הגמלאים במועצת התנועה הקיבוצים, כמו גם חברים רבים שאינם גמלאים, שהקימו ארגון בשם "פנסיה בראש", צפויים להתנגד להמלצות. נציגי הארגון יציעו שתנועה הקיבוצית לא תקבע פנסיית מינימום, אלא תקבל החלטה מחייבת לפיה על הקיבוצים לשלם פנסיה הוגנת בגובה 80% מהשכר החציוני בקיבוץ. זאת בטענה שההתייחסות לשכר הממוצע במשק היא מטעה ופסולה, מפני שהיא כוללת את כל בעלי השכר הנמוך במשק, כמו עובדי קבלן ועובדים בשכר מינימום ומכאן שהיא מטה כלפי מטה את הפנסיה לגמלאים.

התנגדות נוספת להמלצה צפויה לבוא מצד מספר קיבוצים מופרטים, שיטענו שאין ביכולתם הכלכלית לשלם את התוספת לפנסיית מינימום (5% מהשכר הממוצע במשק) ויש להשאיר את גובה הגמלה כפי שהיה - 35% מהשכר הממוצע במשק. מדובר בעיקר בקיבוצים שלא צברו מקורות בקרנות פנסיה, או שצברו סכומים קטנים בלבד והם משלמים לגמלאיהם את ההפרש הנדרש כפנסיה תקציבית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully