וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סטיבן לוי מ-UBS ורבורג זכה במקום הראשון בסקר המשקיעים המוסדיים בארץ

גתית פנקס

7.2.2002 / 11:46

במקום השני - אילן זיווטופסקי מגולדמן סאקס ובמקום השלישי אהוד הפט מקרדיט סוויס

תוצאות סקר המשקיעים המוסדיים האירופי פורסם היום בבוקר, והוא כולל דירוגי אנליסטים במדינות שונות באירופה, ארה"ב, אסיה, יפאן ואמריקה הלטינית. בסקר המכסה את שוק ההון הישראלי, זכה צוות האנליסטים בראשות סטיבן לוי מ-UBS ורבורג במקום הראשון לשנת 2002, בפעם השנייה ברציפות.

זכיית הצוות הישראלי של בית ההשקעות השווייצי במקום הראשון, וזכיית 10 צוותים נוספים מטעמו ברחבי אירופה, סייעה לבנק לזכות במקום הראשון בדירוג של אירופה כולה. במקום השני בסקר הישראלי נמצא צוות האנליסטים של גולדמן סאקס בראשות אילן זיווטופסקי, ובמקום השלישי צוות האנליסטים של קרדיט סוויס פירסט בוסטון בראשות אהוד הפט. יצוין, כי קרדיט סוויס זכה במקום השני בדירוג האירופי הכללי, וגולדמן סאקס הגיע למקום השביעי ברשימה זו.

בעבר היו שני סקרים עולמיים שדירגו אנליסטים בעולם - סקר המשקיעים המוסדיים (Institutional Investor), וסקר Tempest שהיה בבעלות רויטרס. II רכשה את Tempest, ומכאן שהסקר הנוכחי הוא המקיף ביותר ולמעשה היחיד שנערך היום בתחום.

"מטים אוזן למצב הפוליטי"


מעניינים במיוחד שיקולי הבחירה, כפי שהוגדרו על ידי II. "הם עוקבים אחרי מספר רב ביותר של חברות, יותר מכל אחד אחר בישראל, ומטים תמיד אוזן למצב הפוליטי", אמר אחד מן המשקיעים המוסדיים לגבי הצוות של לוי, הכולל גם את ג'ונתן האלף, המתמחה בעיקר בתחום הטלקום, ואת דניאלה פין, המתמקדת בחברת תוכנה.

ההחלטה הבולטת ביותר שביצע הצוות - לפי המשקיעים המוסדיים שהשתתפו בסקר - היתה הורדת ההמלצה למניית פרטנר בתחילת ינואר 2001, כשהיא היתה ב-7 דולרים, שכן טענו כי היא יקרה מדי. אחרי שהמניה נפלה ל-4.5 דולרים צוות האנליסטים העלה את הדירוג, ובאמצע דצמבר המניה כבר עלתה ל-6.3 דולרים.

"אנחנו שמחים על הזכייה", אומר היום לוי, "זה מראה שהמשקיעים הזרים סומכים עלינו בכל מה שקשור לישראל. אנחנו מאמינים שאנחנו וגולדמן סאקס עושים את העבודה הטובה ביותר, ולכן הצלחנו לשמור על המיקום שלנו גם השנה". לדברי לוי, קשה לומר מהם הגורמים שהובילו את הצוות שבראשו הוא עומד לזכות, והוא מציין כי מדובר בשילוב של איכות המחקרים המתפרסמים, הקשר הקבוע בו הוא נמצא עם המשקיעים המוסדיים ונסיעות תכופות ל"רוד שואו" של חברות בקרב המשקיעים הללו.

"התזמון שלהם אינו הכי טוב"


צוות האנליסטים של המקום השני כולל את אילן זיווטופסקי, שמעון לוי ואייב פינקלשטיין מגולדמן סאקס - אף הוא בשנה השנייה ברציפות. בשנים 1998-1999 בית ההשקעות זכה במקום הראשון בדירוג - עוד בימי דניאל קרסו, שפרש מאז לעניינים פרטיים.

כיתרון של הצוות ציינו המשקיעים כי כל המניות שלהם נסחרות אף בניו יורק, אך החיסרון הוא ש"התזמון שלהם אינו הכי טוב בעולם" - כך לפחות מצוטט אחד מהקליינטים של גולדמן. כדוגמה לכך מארגני הסקר מציינים כי מניית אורבוטק הישראלית לא הוצאה מהרשימה המומלצת של בית ההשקעות (הדירוג הגבוה ביותר שלהם) עד מארס האחרון - "חודשיים לאחר ש-UBS ורבורג הוריד את המלצתה", לאור פגיעה אפשרית שהיא עשויה לחוות בעקבות ההאטה. כאשר הם הוציאו אותה מהרשימה היא איבדה 10% נוספים. יחד עם זאת, ובסוף דצמבר כבר היה מדובר בנפילה של 40%.

במקום השלישי - בית ההשקעות קרדיט סוויס. האנליסטים מציינים כמהלך נאה של הפט את העובדה שבמארס הוא העלה את ההמלצה לאלביט מערכות , ועד דצמבר היא הצליחה להשיג תשואה של 35%. כמו כן, חלק מן המשקיעים המוסדיים ציינו לטובה את הגליון האלקטרוני "ישראל בשבוע", אותו הוא שולח ללקוחותיו.

יותר מ-400 גופים מוסדיים בעולם משתתפים בסקר האירופי
במסגרת הסקר - שמתקיים כבר יותר מ-30 שנה - מתבקשים המשקיעים המוסדיים לדרג את בתי ההשקעות במדינות השונות, מבחינת רמת המחקר והשירות שהם מקבלים בכל הנוגע לשוק ההון. המשקיעים המוסדיים הנוטלים חלק בסקר מקבלים לידיהם שאלונים הכוללים שאלות סקטוריאליות, מדינתיות ומתבקשים לתת בהם דוגמאות של מקרים בהם נחסכה מהם נפילה במניה מסוימת, וההיפך. השאלונים נשלחים למשקיעים מוסדיים גדולים באירופה, ארה"ב ואסיה. המשקיעים מצביעים הן עבור אנליסט והן עבור בית השקעות.

לאחר שלב השאלונים - שנותנים רקע כללי - מבצעים נציגי II שיחות טלפוניות עם המשקיעים המוסדיים, ויוצרים קשר אף עם הזוכים, כדי להבהיר עימם מספר נקודות שהעלו לקוחותיהם. בסופו של דבר, ההחלטה מתקבלת על ידי יותר מ-400 גופים מוסדיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully