וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נגיד בנק ישראל העלה את הריבית ב-0.5%

ואדים סבידרסקי

28.3.2011 / 17:31

שוב - האזרחים ישלמו: בפעם השלישית מאז תחילת השנה הודיע נגיד בנק ישראל על העלאת הריבית, הפעם בצורה קיצונית יחסית ב-0.5%. הריבית החדשה לחודש אפריל תעמוד על 3%

בנק ישראל העלה את הריבית במשק לחודש אפריל, במפתיע, לרמה של 3% וזאת לאחר החלטה זהה בחודשיים הקודמים אך תוך העלאות מתונות יותר של 0.25% בכל פעם.

הקונסנזוס אשר התגבש בקרב 12 הכלכלנים המקומיים והזרים אשר השתתפו בסקר בלומברג, ספקית מידע פיננסי, ציפה להעלאה מתונה יותר של 0.25%.

אחד הגורמים להחלטת הנגיד הוא מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר, שעלה ב-0.3% - מעל לתחזית הכלכלנים אשר ציפו לעלייה מתונה יותר של 0.1% בממוצע, והשלים עלייה של 4.2% ב-12 החודשים האחרונים, עמוק מעבר לגבול העליון של יעד האינפלציה הממשלתי אשר עומד על 3% בשנה.

לחצים אינפלציוניים גוברים במשק מהווים אחד הפרמטרים החשובים שבוחן בנק ישראל בבואו לקבוע את גובה הריבית במשק, והפעם הבנק כבר הודיע כי הוא חותר להעלאת ריבית על מנת להשיב את רמתה לתחום "הנורמלי".

הערכת חטיבת המחקר בבנק ישראל היא העלאה הדרגתית של הריבית לכ-4% בתוך שנה. בבנק חוזרים על ההודעה מהחודשים האחרונים לפיה ההחלטה להעלות את הריבית לחודש אפריל לרמה של 3% עקבית עם התהליך ההדרגתי של החזרת הריבית לרמה "נורמלית" שנועד לבסס את האינפלציה בתוך תחום היעד ולתמוך בהמשך ההתאוששות בפעילות המשק, תוך שמירה על היציבות הפיננסית.

קצב עליית הריבית אינו קבוע, אלא תלוי בסביבת האינפלציה, הצמיחה במשק הישראלי והעולמי, המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתחשב בהתפתחות שערי החליפין של השקל. ברמת הריבית הנוכחית, ממשיכה המדיניות המוניטרית להיות מרחיבה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully