וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל: הגירעון הממשלתי עלה בחודשים האחרונים של 2001 ל-5.4%

ליאור כגן

10.2.2002 / 12:52

מספר אינדיקטורים מצביעים שברבעון האחרון של השנה חלה התייצבות של הפעילות ברמה נמוכה


הגירעון המקומי של הממשלה עלה בחודשים האחרונים של 2001 ל-5.4% תוצר, תוך עלייה משמעותית לעומת הגירעון של שנת 2000 וחריגה מהיעד שתוכנן ל-2001. החרפת החריגה היתה בעיקר ברבעון האחרון של השנה, כך עולה מסקירת ההתפתחויות הכלכליות למחצית השנייה של שנת 2001, שפירסמה היום מחלקת המחקר בבנק ישראל.

מבנק ישראל נמסר כי במהלך המחצית השנייה של 2001 נמשכה ההתכווצות בפעילות הכלכלית. עם זאת, בחודשים האחרונים של השנה מסתמנת, על פי כמה אינדיקטורים, התייצבות בפעילות על רמה נמוכה. בתקופה זו החמירה ירידת התוצר ובמיוחד התוצר העסקי, פחתו השימושים המקומיים והמדד המשולב למצב המשק המשיך לרדת. הגירעון במאזן התשלומים גדל תוך כדי ירידות, הן של היצוא והן של היבוא, ומגמת האבטלה גדלה לרמה של 9.9% מכוח העבודה.

במחלקת המחקר מציינים כי הגירעון הכולל של הממשלה ב-2001 עמד על 4.6% אחוזי תוצר, לעומת יעד גירעון של 1.75% אחוזי תוצר. עיקר הסטייה נרשמה בצד ההכנסות, וגביית המסים היתה נמוכה משמעותית מההכנסות המתוכננות. בצד ההוצאות חרגה ההוצאה הריאלית אף היא מהמתוכנן. כתוצאה מתהליכים אלו עלה באופן ניכר החוב הממשלתי, לאחר ירידה רצופה במשך שנים רבות. התפתחויות אלו גרמו ללחצים לעליית הריביות של הזמן הארוך.

מהסקירה של מחלקת המחקר עולה כי ברבעון השלישי של שנת 2001 נמשך הגידול המהיר בגירעון בחשבון השוטף של מאזן התשלומים. הגידול בגירעון מחק את השיפור הניכר שהושג בגירעון בשנת 2000. העלייה התבטאה בכל אחד מרכיבי המאזן; בחשבון הסחורות - כתוצאה מירידה חדה ביצוא; בחשבון השירותים - שבו היה עודף ניכר בשנת 2000 התהפכה המגמה ואף הוחרפה, עקב השפעת ירידת יצוא ענף התיירות - שקטן מ- 3.2 מיליארדי דולר ל- 1.6 מיליארד דולר בלבד - ובהשפעת חברות ההזנק. במקביל לירידה החדה בהכנסות מענפים אלו, חל שיפור מסוים כתוצאה מהקטנת תשלומי שכר לעובדים זרים, והן קטנו בכחצי מיליארד דולר, עקב הקטנת מספר עובדי השטחים.

ממחלקת המחקר נמסר כי במחצית השנייה של 2001 החריפה הירידה בתוצר הסקטור העסקי, אולם מספר אינדיקטורים מצביעים שברבעון האחרון של השנה חלה התייצבות של הפעילות ברמה נמוכה. החל מהרבעון השלישי של השנה גלשה הירידה בפעילות מחברות ההזנק לשאר מגזרי הסקטור העסקי תוך ירידת התוצר ברבעון זה ב-4%, תופעה שהחריפה ברבעון האחרון בו ירד התוצר בסקטור זה ב-11%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully