וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם חברי הכנסת רוצים תוספת שכר

צבי זרחיה

11.4.2011 / 9:15

חברי הכנסת יקימו צוות מיוחד לבחינת תנאי השכר שלהם. ח"כ מאיר שטרית, שיעמוד בראש הוועדה: "במשך שנים לא נבדקו תנאיהם של חברי הכנסת; הגיע הזמן לשמוע את תחושותיהם"

חברי הכנסת רוצים לשדרג את תנאיהם ואת תנאי העבודה שלהם: ועדת הכנסת תחליט מחרתיים (יום רביעי) על הקמת צוות ח"כים שיגבש המלצות בסוגיה.

בראש הצוות יעמוד ח"כ מאיר שטרית (קדימה), ויהיו חברים בו חברי הכנסת זאב אלקין (הליכוד), דניאל בן סימון (העבודה), אברהם מיכאלי (ש"ס) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו). בכנסת מעריכים שהצוות יבחן תלונות של הח"כים על גובה שכרם וגמלתם.

בקרב ח"כים הושמעו בתקופה האחרונה תלונות על שכרם - כ-34 אלף שקל ברוטו בחודש. לדבריהם, שכר זה נמוך לעומת שכרם של בכירים אחרים בשירות הציבורי. עוד טענו ח"כים כי יש לשפר את תנאי הפנסיה שלהם, בנימוק שעל מנת לכהן בכנסת הם עוזבים מקומות עבודה מבוססים (כמו משרדי עורכי דין), ולאחר תום כהונתם הם נאלצים "להתחיל הכל מחדש".

כיום נהנים הח"כים מפנסיה שנתית של 2% עבור כל שנת כהונה. עד ל-1996 נהנו הח"כים מגמלה של 4% בשנה, והשרים מגמלה של 7% בשנה. לפי הערכות, יוצע להגדיל את שיעור הפנסיה לח"כים המכהנים קדנציה אחת או שתיים בלבד. ח"כים נוספים טענו באחרונה כי יש לאפשר להם ייעוץ מקצועי רחב יותר מזה הניתן להם כיום, ולהעלות את שכרם של העוזרים הפרלמנטריים.

ההצעה - בניגוד לדעתו של יו"ר הכנסת

בכנסת אמרו אתמול כי הקמת הצוות תשמש את חברי הכנסת בפועל כדי לעקוף את ועדת גרונאו - הוועדה הציבורית שמייעצת בנוגע לתנאיהם. הוועדה משמשת מטרה לחצי ביקורת של חברי כנסת שמרגישים שדרישותיהם להיטיב את תנאיהם אינן נענות, כמו גם הדרישות להיטיב את תנאיהם של העוזרים הפרלמנטריים.

ועדת הכנסת היא הגורם המוסמך להחליט על שכרם ותנאיהם של חברי כנסת. כיום, כל שינוי בשכרם ובתנאי עבדותם של חברי הכנסת דורש דיון בוועדת גרונאו, אך ועדת הכנסת מוסמכת להחליט בניגוד להמלצות ועדת גרונאו. בכנסת אומרים כי אם יוקם צוות הח"כים, יוכלו חברי הכנסת להגיש בקשות לשינוי תנאיהם ישירות לצוות ולוועדת הכנסת, ובכך לעקוף את ועדת גרונאו. ראש הצוות המיועד, ח"כ שטרית, אמר אתמול ל-TheMarker כי "במשך שנים לא נעשתה בדיקה מעמיקה לגבי תנאיהם של חברי הכנסת. הגיע הזמן לשמוע את תחושותיהם ולבדוק מה קורה".

בכנסת טוענים שהקמת הצוות מהווה מחטף לאור העובדה שהכנסת נמצאת בפגרת הפסח, ולאור כך שהמהלך נעשה ללא תיאום עם יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד). ריבלין, ששוהה בביקור ממלכתי בחו"ל, העביר מסר ליו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין (הליכוד) שבו דרש לדחות את הדיון בעניין. תביעתו לא נענתה.

בתגובה לפניית TheMarker נמסר מלשכת ריבלין: "יו"ר הכנסת ביקש לדחות את הדיון ולא לקיימו בהיעדרו, מאחר שמדובר בנושא רגיש שהכנסת מחויבת בו מקדמת דנא".

לוין אמר אתמול בתגובה כי "מדובר בצוות חשיבה שיעסוק בין היתר בכלים שיש להעמיד לרשותם של הח"כים. הקמת הצוות היא בסמכותה של ועדת הכנסת, והמלצותיו יוגשו ליו"ר הכנסת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully