וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל: על הבנקים להחמיר את הקריטריונים ללווים

ליאור כגן

11.2.2002 / 12:15

האשראי במט"ח שהעמידו הבנקים ללווים הגדולים, שעיקר פעילותם שקלית, גדל בכ-24% בתשעת החודשים הראשונים של 2001


"על התאגידים הבנקאיים להחמיר את הקריטריונים להעמדת אשראי במט"ח, ולהגדיל את דרישת הבטחונות ו/או עסקות ההגנה של לווים החשופים לסיכון שער חליפין", כך אומרים במחלקת הפיקוח על המט"ח, שמפרסמת היום נתונים על חשיפת התאגידים הבנקאיים לסיכון אשראי במט"ח.

מהנתונים עולה כי בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2001 גדל סך האשראי הכספי הנקוב והצמוד למט"ח בבנקים המסחריים בכ-11% במונחים דולריים. בתקופה זו נרשם פיחות של 7.8% בשער הדולר, כך שבמונחים שקליים גדל האשראי הנקוב והצמוד למט"ח בכ-17%, לעומת עלייה של כ-6% באשראי השקלי הצמוד והלא צמוד.

גידול מהיר עוד יותר של כ-24% ל-58.2 מיליארד שקל, נרשם בחשיפה לסיכון אשראי במט"ח של הלווים הגדולים המדווחים בבנקים, שעיקר פעילותם והכנסותיהם הן שקליות. כמחצית מחשיפת האשראי במט"ח ניתנה ללווים בעלי הכנסות שקליות בהסתמך על איתנותם הפיננסית, ללא העמדת בטחונות או עסקות הגנה. אשראי פתוח זה נאמד בכ-47% מהון הבנקים (לעומת 41% בדצמבר 2000).

בבנק ישראל מסבירים, כי לווה אשר הכנסותיו שקליות, הלוקח אשראי נקוב או צמוד למט"ח, ללא הגנות, חושף עצמו לסיכון שער חליפין. פיחות יגדיל את נטל האשראי במט"ח של לווה מסוג זה במונחים שקליים, בעוד הכנסותיו ובטחונותיו הנקובים בשקלים יישחקו ביחס לגובה האשראי במט"ח, דבר אשר יקשה עליו להחזיר את החוב.

בעקבות הפיחות החד שהיה באוקטובר 1998, הורה הפיקוח על הבנקים לתאגידים הבנקאיים לבחון היטב ולנהל את האשראי במט"ח ללווים שפעילותם שקלית באופן מושכל, ובהתייחס לסיכון הנוסף הגלום בכך. כמו כן, מאז נדרשים התאגידים הבנקאיים לדווח לפיקוח על הבנקים על הלווים הגדולים בעלי אשראי וסיכון אשראי במט"ח.

ההתפתחויות הכלכליות שהיו לאחרונה במשק הישראלי ובשווקים הפיננסיים בעולם, במיוחד מאז ספטמבר 2001, הביאו שוב לעלייה באי הוודאות לגבי שערי החליפין, ולכן לגידול בסיכון הגלום באשראי זה במט"ח. להערכת הפיקוח על הבנקים, פיחות בשיעור של כ-5% עלול להגדיל את האשראי הפתוח של הבנקים בכ-9%, ופיחות של 10% עלול להגדיל את החשיפה ב-17%.

בפיקוח על הבנקים עוקבים אחר התפתחות הסיכון של לווים אלה במערכת הבנקאית, ובנקים בהם ניכרת חשיפה גבוהה יחסית נדרשים לנקוט בפעולות לצמצום החשיפה. התפתחויות אלה, על רקע המיתון במשק, מצביעות על עלייה בחשיפת התאגידים הבנקאיים לסיכוני אשראי במט"ח של לווים.

יחד עם זאת במחלקת הפיקוח על מט"ח מציינים, כי עפ"י אומדן שערכו, פגיעות הסקטור העסקי כולו לעלייה בשער החליפין ירדה בשנים האחרונות בשל ירידה בהתחייבויות נטו של סקטור זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully