וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השנה הקשה ביותר בשוק הסלולר: נוקיה וסמסונג - היחידות שרשמו רווחיות

סוכנויות הידיעות

12.2.2002 / 11:47

נוקיה הגדילה את נתח השוק ל-36%; סמסונג נשענה על ייצור מכשירי יוקרה והגדילה את נתח השוק ל-7%

נוקיה וסמסונג היו החברות המובילות היחידות בשוק מכשירי הסלולר שהגדילו את נתח השוק וסיימו ברווח את שנת 2001. כך עולה ממחקר שמפרסמת היום חברת המחקר האמריקאית סטרטג'י אנליטיקס.

שנת 2001 היתה השנה הגרועה ביותר של תעשיית הסלולר. למרות זאת, הצליחה נוקיה הפינית להגדיל את נתח השוק ל-36% בהשוואה ל-31% ב-2000, תוך שמירה על מתח רווחים תפעולי של 20%. סמסונג הדרום קוריאנית השיגה מתח רווחים תפעולי של 15% והגדילה את נתח השוק ל-7% מ-5% ב-2000. סמסונג הפכה לפיכך לחברה השלישית בגודלה בשוק מכשירי הסלולר אחרי נוקיה ומוטורולה.

אף על פי שהצלחתה של נוקיה אינה מפתיעה, הצדיקה סמסונג את המוניטין שיצא לה ככוכבת העולה של התעשיה באמצעות הישענות על שוק מכשירי היוקרה. היתה זו הוכחה שניתן להגיע לרווחיות גם ללא יתרונות הגודל ממנו נהנית נוקיה הענקית.

מוטורולה וסימנס, היצרנית הרביעי בגודלה בשוק, הצליחו לסיים את הרבעון הרביעי ברווח קטן הודות לקיצוץ חד בעלויות והסתייעות בשיפור עונתי.

לדעת אנליסט גרטנר גרופ, בן ווד, יתמקדו החברות הגדולות בענף במעבר לרווח ולא בהגדלת נתח השוק בשנה הקרובה. "חברות גדולות אלה אינן יכולות עוד לעמוד בסבסוד שוק הסלולר", ציין ווד. מצב דברים זה עשוי לסייע לנוקיה, הצפויה להשיק השנה מכשירים חדשים רבים, להגדיל את יתרונה בפסגת הענף. לדעת אנליסטים, עשויה החברה להגיע לנתח שוק של 37.5% השנה.

חברת נוספות, כמו המיזם המשותף לייצור מכשירי סלולר של אריקסון וסוני - סוני אריקסון מובייל קומיוניקיישנס - הממוקם במקום החמישי בשוק, צפויות ללכת בעקבות סמסונג ולהתמקד בשוק מכשירי היוקרה בשל העדר יכולתן להתחרות בנוקיה בשוק העממי. אריקסון, גם בחישוב מכירותיה המשותפות עם סוני, הציגה את הנתונים החלשים ביותר מבין חמש החברות המובילות בשוק. מכירותיה ירדו ל-27.9 מיליון מכשירים בהשוואה ל-43.3 מיליון בתקופה המקבילה.

מספר מכשירי הסלולר שנמכרו לצרכנים עלה ב-2001 ב-8% ל-412 מיליון יחידות. אך הצטברות המלאים אצל ספקי הקצה בשנת 2000 הביאה לכך ש-393 מיליון מכשירים חדשים בלבד סופקו לקמעונאים ב-2001 -ירידה של 5% מן השנה הקודמת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully