וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בלחץ נתניהו: הוועדות להאצת הבנייה יוצאות לדרך

רנית נחום-הלוי

18.5.2011 / 9:55

לאחר שהפעלת הוועדות להאצת הבנייה הוקפאה עקב מחלוקת תקציבית בין משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, הפעיל נתניהו לחץ על הצדדים והביא להסכמה. 30 מיליון שקלים יוקצו לוועדות

הוועדות המיוחדות להאצת הבנייה למגורים יחלו את עבודתן באופן מיידי, כך הודיע שר הפנים אלי ישי. בימים האחרונים התערבו ראש הממשלה ומנכ"ל משרדו אייל גבאי במשא ומתן לפתיחת הוועדות, והצליחו לפתור את המחלוקת שהתגלעה בין משרד האוצר ומשרד הפנים בסוגיית הקצאת המשאבים עבורן.

כפי שפורסם ב-TheMarker, בשבועות האחרונים לחץ משרד הפנים על משרד האוצר והממשלה לאשר תקציב בסך של כ-30 מיליון שקל לצורך הקמת ועדות התכנון והבנייה, שיפעלו לאישור מואץ של תוכניות בנייה קיימות. "עד שמשרד האוצר לא יתקצב בסכום זה את הוועדות, הן לא יפעלו". נמסר בזמנו ממשרד הפנים.

החלטת הממשלה שהתקבלה לפני כחודשיים הטילה על שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס לגבש תוכנית להקמת ועדות לדיור לאומי (וד"ל), שיטפלו ב"נתיב מהיר" בתוכניות בניין עיר, במסגרת תוכנית הממשלה להאצת הבנייה בישראל (לה"ב). רשימה זו כללה עשרות תוכניות בניין עיר לבנייה של 113,216 דירות בסך הכל - מהן 55,034 דירות במחוז תל אביב והמרכז.

לצורך כך נבחרו בחודשים האחרונים חברי ועדת המשנה במחוזות השונים, שידונו בהאצת התוכניות ויפעלו באופן זמני עד לאישור החקיקה הדרושה לאישור ועדות הדיור הלאומיות. אחת מהוועדות שהתכנסו היתה הוועדה המחוזית בחיפה, שדנה בבנייה של למעלה מ-9,000 דירות, אולם חודש בלבד לאחר התכנסותה הקפיאה הוועדה את פעילותה עקב מחסור בכוח אדם וחוסר תקצוב. גורמים במשרד הפנים הסבירו בזמנו כי לא מונו אנשי מקצוע לוועדות, וחברי הוועדה המחוזית נדרשו למעשה גם לכהן כחברי ועדת משנה ללא שום תקצוב נוסף.

בחודשים האחרונים התקיימו מגעים אינטנסיביים בעניין תקצוב הוועדות בין משרד האוצר למשרד הפנים. טיוטת ההסכם שהתגבשה בזמנו לא היתה מקובלת על משרד הפנים, וכללה תקצוב מוגבל 16 אנשי מקצוע בלבד, בין 1-3 אנשים לוועדות המחוזיות ותוספת של כ-10 מיליון לפעילות ועדות המשנה. במשרד הפנים מסבירים כעת כי ראש הממשלה הנחה את משרד האוצר להקצות משאבים למשרד הפנים בהיקף של כ-30 מיליון שקל, והקצאת 26 תקנים ו-63 יועצים להאצת הוועדות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully