וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המסחר באחד העם נסגר בעליות מתונות

שלי אפלברג

18.5.2011 / 17:08

המסחר בבורסה התל אביבית נסגר אמנם במגמה חיובית אך העליות היו מתונות. ת"א 100 ות"א 25 הוסיפו 0.4% לערכו ומדד הבנקים הוסיף 0.7% לערכו

שבועיים קשים עוברים על הבורסה הישראלית. מתחילת השנה לא נראה כל כסף חדש שנכנס לשוק ואותות המשקיעים הזרים מראים כי אט הם מוציאים את הכסף החוצה. ההתחממות במדינות הערביות הובילו את המדדים השונים לירידות חדות, כך שבשורה האחרונה רשמו רוב המדדים תשואה שלילית למשקיעים מתחילת השנה.

המדדים פתחו את יום המסחר בתיקון למגמת הירידות.
ת"א 25 ות"א 100 מוסיפים 0.4% לערכם. העליות במדד הבנקים נחלשו וכעת הוא מוסיף 0.7%, וגם העליות במדד נדל"ן 15 נלחשו ועתה הוא מוסיף 0.5% בלבד.

מאז פיצוץ צינור הנפט עם מצרים וההתחממות בצד הערבי, כמו גם הבעיות שנתגלו בקידוח לוויתן, סבלו מניות הגז והנפט הנסחרות בת"א 25 מירידות חדות .ב-12 ימי המסחר האחרונים ירדה אבנר יהש בכ-14%; מניית ישראמקו השלימה ב-14 ימי המסחר ירידה של כ-4.5%; דלק קידוחים יהש ירדה ב-12 ימי המסחר האחרונים בכ-13% ומניית דלק גם היא לא התחמקה מהירידות - כ-10% ב-12 יום.

גם משקיעי מניות הבנקים לא ראו נחת, מכות פישר גרמו למדד הבנקים לאבד בשבועיים כ8% מערכו. מניות לאומי והפועלים נפלו ב-8%; מזרחי טפחות הפחית כ-10%; גם דיסקונט לא חמקה מהפרעות ונפלה ביותר מ-10%.

לדברי אורי ליכט מאיי.ביי.אי, "השוק מתנהל הפוך בזמן האחרון מהמגמה בארה"ב אך יש לציין כי העליות הן במחזור מאוד נמוך של רק 300 מיליון שקל מול מחזור ממוצע לשעות אלו של היום העומד בדרך כלל על כ-400 מיליון שקל".

לדברי שגיא פוזנרסון, מנהל חדר מסחר בלידר שוקי הון, "בשוק התל אביבי מחזורי המסחר נמוכים מאוד, השוק עולה טיפה בגלל העליות הקלות באירופה והחוזים על ארה"ב שנכון לשעה זאת חיובים". המניה הכי סחירה היא כיל אשר נסחרת ב-40 מיליון שקל כאשר מחזור ממוצע שלה הוא הינו מעל 80 מיליון שקל.

נייס עולה ב-2%

כור פרסמה את דוחותיה הכספיים ודווחה על רווח נקי של 131 מיליון שקל קטן ב36% מהתקופה המקבילה אשתקד.

הדוחות התקופתיים של שטראוס הצביעו על כך שהרווח הנקי צנח ב-24.6% ל-70 מיליון שקל, המניה מוסיפה כ-0.38% במסחר.

אלביט מערכות אשר הודיעה היום על חוזה חדש על סך 20 מיליון דולר עם מדינה באסיה, בנוסף לעוד חוזה שהודיעה עליו בתחילת השבוע עולה עתה ב-1.65%.

נייס עולה ב-2% אך יש לזכור שירדה מהשיא של 13,150 הנקודות עליו עמדה בסוף אפריל ל-12,710 הנקודות היום.

בניגוד למגמה השלילית אתמול בבורסה, פלוריסטם הדואלית, מניית הביומד העוסקת בתחום הריפוי התאי באמצעות תאי גזע מהשלייה, בעלת שווי שוק של 382 מיליון שקל, אשר מאז השיא שלה לפני מספר חודשים נחתכה בכ-47%, זינקה אתמול בפתאומיות ב-10% עם מחזור מסחר מפתיע של 22.5 מיליון שקל. בסוף יום המסחר בארה"ב המניה סגרה את המסחר בעלייה של כ-10% על 2.83 דולר במחזור כפול מהממוצע היומי, ובכך סגרה את הארביטרז' שנפתח אל מול הבורסה הישראלית.

"בגזרת האג"ח קיים חוסר עניין מטעם המשקיעים", ציין אבי מאיר מנכ"ל כוון תיקי השקעות. לדבריו, "האווירה בשוק האג"ח לא סימפטית. התשואות ממשיכות לעלות ואין התאמת מול התשואות בחו"ל. אם היתה נעשית התאמה תשואות היו אמורות לרדת אך לא נראה שמתבצעת התאמה בשל חוסר עניין של המשקיעים. משקיעי האג"ח מחכים להחלטת הנגיד בדבר הריבית - כרגע הצפי בשוק שהוא לא יעלה אותה".

גלעד אלטשולר קרא ליועצי ההשקעות בכנס שאירגנה הבורסה לניירות יחד עם חברת FUNDER, להעביר את כספי האג"ח המהווים כ-80% מהתיק הממוצע של משקיע ישראלי למקומות מבטח בחו"ל. לטענתו, "הכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית יכולה לגרום למשקיעים בחו"ל להיות מחויבים לצאת מהבורסה בישראל. לדבריו, מחזורי המסחר באג"ח הינם דלילים כדבר שבשיגרה וכל משבר פתאומי - אשר בשפת הסוחרים נקרא ברבור שחור - יכול לחתוך את מחיר אג"ח בעשרות אחוזים, שלא נדבר על המניות". אך כרגע נראה שהמשקיעים בבוקר זה חושבים אחרת.

גם מעבר לים בארה"ב לא רואים המשקיעים הרבה נחת. המדדים בארה"ב התחילו את המסחר אתמול בנפילות של עד 1% לאור נתון התחלות הבנייה שנפל ב-11% במפתיע. מדד ה- 500 S&P נסגר כמעט ללא שינוי בירידה של 0.04%; מדד הנאסד"ק סגר עלייה של 0.03%, ומדד הדאו ג'ונס השלים ירידה יומית של 0.55%.

  • עוד באותו נושא:
  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully