וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תחליף לגז המצרי: ים תטיס תספק גז לבז"ן

רם עוזרי

22.5.2011 / 8:29

למשך 27 החודשים הקרובים תספק ים תטיס לבז"ן ולחברות הבת שלה אספקת גז בהיקף של 1.2BCM. ההיקף הכספי: 350 מיליון דולרים. כמו כן, ים תטיס תזרז את פיתוח שדה נועה

בתי זיקוק (בז"ן) הודיעה הבוקר (א') על חתימת הסכם לאספקת גז בהיקף של 1.2BCM עם קבוצת ים תטיס. ההיקף הכספי של החוזה - 350 מיליון דולר. החל מיוני הקרוב, ולמשך 27 חודשים, ים תטיס תספק לבז"ן ולחברות הבנות שלה גז, כאשר התמורה תשולם במהלך תקופת ההסכם.

ההערכות בבז"ן, שבשליטת החברה לישראל, של סמי ועידן עופר, הן כי התקשרותה עם ים תטיס יאפשרו לה מעבר מהיר יותר לשימוש רציף בגז טבעי למכלול צרכיה. המחיר שמשלמת בז"ן, לאחר הפסקת ההזרמה של הגז המצרי, גבוה ב-35% מהמחיר שהיה מקובל בשוק עד לאחרונה, אולם הוא דומה למחירים שנקבעו בהסכמים אחרים שנחתמו לאחר האירועים במצרים. כך למשל, המחיר בחוזה אספקה שחתמה חברת נייר חדרה עם ים תטיס בשבוע שעבר.

הערכות בשוק מדברות על כך שהכמות הקיימת במאגר ים תטיס נמוכה מהביקוש החזוי של המשק הישראלי עד סוף 2012. הפסקת הזרמת הגז המצרי תביא לפיכך לזירוז הפיתוח של שדות הגז החדשים שהתגלו במים הטריטוריאליים של ישראל. ים תטיס עצמה, כך נראה, תזרז את פיתוח את מאגר הגז נועה אשר נמצא בסמוך לשדה ים תטיס.

ים תטיס מוחזקת על ידי חברת חיפושי הגז והנפט האמריקאית נובל אנרג'י, (47%), ועל ידי קבוצת דלק, שבבעלות יצחק תשובה (53%). השותפות מספקת מאז 2004 את רוב הגז טבעי שצורך המשק הישראלי, וכיום היא הספקית הישראלית היחידה.

מנכ"ל בזן, פינחס בוכריס, אמר לאחר חתימת ההסכם כי החתימה נוסף על ההסכם הקיים עם ספק הגז המצרי, משלימה סופית את המעבר של בזן לשימוש בגז טבעי כמקור האנרגיה העיקרי של החברה ומבטיחה את אמינות ורציפות אספקת הגז למפעלי הקבוצה, על החסכון הכספי הרב הכרוך בה. "המעבר לגז טבעי יגביר את היעילות התפעולית של חצר הזיקוק ויאפשר לה עמידה בהוראות הסביבתיות העתידיות, תוך אבטחת זמינות של עתודות האנרגיה הנצרכות ליישום תוכניות הפיתוח של החברה ובראשן המתקן לייצור דלקים נקיים. צעד זה תואם את מדיניות החברה השואפת לשיפור מתמיד באיכויות הדלקים שהיא מייצרת תוך קידום תחום איכות הסביבה." , אמר בוכריס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully