וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עננים קודרים בשמי הבורסה

ד"ר דפנה פפר

22.5.2011 / 12:22

הקשר בין המצב הגיאופוליטי לבורסה מעורר חששות. ספטמבר מתקרב ואוגוסט ידוע כחודש חלש. האם מפלס האופטימיות בבורסה יורד? מדריך למשקיע הנבון

ביקורו הלא מוצלח של ביבי אצל אובמה, המצב הגיאופוליטי השברירי באזורנו, הכרזה אפשרית על מדינה פלסטינית בספטמבר, משט מרמרה 2, אוגוסט שחון היסטורית בבורסה, כל אלה יחדיו וסיבות נוספות יוצרות תחושה שהבורסה עומדת בפני גל ירידות.

הקשר בין פוליטיקה לכלכלה ידוע ומוכר. המחלוקת עם אובמה אולי תדחה לזמן אחר בגלל הבחירות לנשיאות ארה"ב אבל גל המחאה הערבי שזוכה לאהדה בעולם ימשך ואו טו טו אוגוסט החם מתקרב. אוגוסט היסטורית הוא חודש של חופשות ולחות איומה ולא חודש של התעניינות בשוק המניות.

2009-2010 היו שנים של תשואות יפות בבורסה בת"א גם בהשוואה למרבית בורסות חו"ל כאשר המשק הישראלי הציג שעורי צמיחה מרשימים יחסית לעולם. מתחילת 2011 השווקים העולמיים מפגינים התאוששות בעוד שאצלנו קיימת צמיחה אך שוק ההון כאמור מדשדש ויורד.

במשק בו בנק ישראל נלחם כקוסם בבועת הנדל"ן מחד ובדולר החלש שפוגע בכדאיות הייצוא מאידך והכל בנשק פיננסי אחד קשה לתמרון של הריבית מתעוררת בעיה. צרפו לכך את המשוואה הפוליטית עמה פתחנו והחשש שישראל תהפוך למצורעת גם כלכלית, והנה מתכון בדוק למימושים במניות. כולל בכבדות. מרבית החברות ימשיכו לפרסם מאזנים סבירים עד טובים רק שבחודשים הבאים הנתונים הכלכליים לא ישחקו תפקיד. מצב הרוח הירוד יהיה אלמנט מרכזי בתפיסת השוק בוודאי בקרב חלק ניכר מהמשקיעים הזרים בישראל.

אל תגדילו חשיפה למניות

בסקירות השבועיות של הבנקים אנו קוראים בשבועות האחרונים המלצות להגדלת החשיפה של המשקיעים במניות. פעם בנק הפועלים ממליץ ולאומי שותק ופעם לאומי ממליץ בחום ופועלים מצטרף להמלצות.

כלפי הדולר היחס הכללי בשוק ההון שלילי כי העלאת הריבית יוצאת כדאיות שקלית. הנדל"ן שעד לחודשים האחרונים היה סוג של השקעה מניבת רווחים (או תשואה מהשכרה) הופך בעגת השוק ל "בועה". בבועות כידוע מסוכן להשקיע גם אם אין באמת בועה. האג"ח הממשלתיות והקונצרניות ספק מעניינות בתשואות כיום. גם מניות הבנקים שנותנות תשואת דיבידנד סבירה ספק מעוררת רצון להשקעה בגלל החשש ששערן ירד בשוק הון חלש.

אל תסמכו על אנליסטים

היום קראנו המלצות לקנות את טבע שתעלה לפי ההמלצות - תחזיות – נבואות ל- 80 דולר. עלייה של 60% משער של 50 דולר הנוכחי. אנליסטים אחרים ממליצים על החברה לישראל או קבוצת דלק העוסקות בתחומי פעילות מגוונים כאשר חברות הבת צים מתאוששת או חיפושי הגז נמשכים באבנר ויש לכאורה סיבה לקנות מניות חברות האם.

הלוואי שימצאו נפט בציון והלוואי שטבע תעלה ל – 80 דולר בזריזות. בינתיים במצב רוח פסימי משהו וללא חזון פוליטי ועם ממשלה מנופחת שאומרת לא לכל תזוזה קלה תהיה אשר תהיה, קשה לראות את הבורסה בת"א מזנקת או אפילו משיגה תשואה ריאלית קטנה.

אל תחפשו נחמות

אם נחפש נחמה אולי נמצא אותה בהפוך על הפוך - באווירת
נכאים לעיתים מתרחש תסריט הפוך. פתאום אוגוסט המתיש מפגין ביצועי בורסה. לפתע הדולר בדרך נס נוסק ואולי באופק הפוליטי תסתמן הבנה מפתיעה. קשה להאמין אבל ניסים כידוע מתרחשים מפעם לפעם.

כיוון שאלה כנראה בגדר חלומות באספמיא, המשקיע הנבון יגן על כספו בחודשים הקרובים בפקדונות שונים: שקליים, דולר אוסטרלי וקנדי, פרנק שוויצרי, תעודות סל על סחורות. מעט מניות כבדות כפלפל לתיק וגם זאת במשורה. הכל זמין כיום בשוק ההון הישראלי גם למשקיע הממוצע ללא מאמץ.
כשביבי יריב עם כל העולם בקיץ, בזמן שצה"ל יערך סוף סוף כראוי למנוע מצעדי פליטים אל גדרות הגבול, פישר ימשיך לקנות מיליארדי דולרים ולהילחם בבועה, כשכל שר זוטר יפרוץ את המסגרת התקציבית ושטייניץ יתקפל כדי "לשמור על אחדות האומה", למעטים, אם בכלל יהיה חשק לקנות מניות בת"א.

*ד"ר דפנה פפר, כלכלנית ומרצה בתוכנית MBA במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully