וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שערו היציג של הדולר - 4.648 שקלים

ליאור כגן

13.2.2002 / 15:47

ירידה של 1.52% לעומת היציג אתמול; בשוק המט"ח ממתינים בדריכות לפרסום מדד ינואר שצפוי לעלות ב-0.8%; סוחרים: צפי להמשך מסחר תנודתי


שערו היציג של הדולר נקבע ברמה של 4.648 שקלים המשקפת ירידה של 1.52% לעומת השער היציג אתמול. הדולר כבר נסחר במהלך יום המסחר ברמה נמוכה יותר של 4.6470 שקלים בעקבות מכירות של בנקים מקומיים.

מדובר בירידה של 2.8% מהשיא (4.78 שקלים) בו נסחר הדולר אתמול בשעות הבוקר. יום המסחר בשוק המט"ח נפתח על רקע הודעת הנגיד מאתמול בה הוא הזהיר את הציבור מההשקעה בדולר. המסחר התנהל בתנודתיות בשער החליפין, והדולר נע בטווח מחירים של 4.6450-4.6950 שקלים.

מרווחי הקנייה (ספרדים) נפתחו לכ-100 נקודות בסיס (אגורה), לעומת מרווחים של 20-40 נקודות בסיס בימי רגיעה. אתמול, לאחר קביעת השער היציג המשיך הדולר לרדת ונסחר סביב 4.68 שקלים.

סוחרים אמרו בשעות הבוקר כי הפעילים בשוק המט"ח ממתינים לראות לאן הולך הדולר, וכי הם מעדיפים לנקוט בעמדת המתנה. "השוק ירד ל-4.68-4.69 שקלים, וכרגע הוא התייצב ברמות אלו. יכול להיות שיישאר ברמה זאת עד פרסום המדד של יום שישי, אך מספיק שגוף מסוים או בנק גדול יבצע עסקה גדולה, והשוק יכול שוב לזוז", אומר אחד הסוחרים. נראה כי כעת רבים מהפעילים מעדיפים להצטרף למגמה ולמכור דולרים.

פעילות הציבור בשוק המט"ח משפיעה היום היום על המסחר בדולר, שכן רוב הציבור לא הספיק להגיב אתמול להודעת הנגיד שפורסמה לקראת השעה 13:00. במידה שתהיה יציאת כספים מקרנות הנאמנות המט"חיות, הדולר צפוי להמשיך ולרדת. לדברי מיקי ציבייר, מנהל קרנות הנאמנות פיא, מקבוצת בנק לאומי, לא נרשמת היום יציאת כספים מאסיווית מקרנות הנאמנות המט"חיות, והיא מסתכמת בכ-30-40 מיליון שקל בקרנות הבנק.

מסחר ער מתנהל היום באופציות הדולריות, ועד כה החליפו ידיים כ-88 אלף אופציות. אתמול נקבע שיא של כל הזמנים בנפח המסחר, כאשר כ-109 אלף אופציות דולריות החליפו ידיים. לדברי אחד הסוחרים, אתמול והיום מורגשת פעילות ערה של קרנות נאמנות. יש לציין, כי נכון לאתמול, קרנות הנאמנות המט"חיות עדיין לא מכרו דולרים בהיקף גבוה, שכן לא נרשמו פדיונות גדולים מצד הציבור. אולם, הקרנות האקטיוויות, שיכולות לשנות את הרכב הקרן ושיעור ההשקעה במט"ח, בחרו להקטין את חשיפתן לדולר וחלקן הופיעו כמוכרות במסגרת האופציות.

סוחרים בשוק המט"ח מעריכים כי הדולר עשוי להמשיך ולהיחלש, אך בה בעת הם מציינים כי המסחר ימשיך להיות תנודתי. ד"ר יעקב שיינין, מנכ"ל חברת מודלים כלכליים, מעריך כי לא די בהודעת הנגיד מאתמול בכדי לייצב את שוק המט"ח, וכי הנגיד ייאלץ בסופו של דבר להעלות את הריבית ב-2%. לדברי שיינין, פיחות מעל ל-4.5 שקלים אינו אפקטיווי משום שהוא יגרום ללחצים אינפלציוניים.

בשוק המט"ח ממתינים בדריכות לפרסום מדד ינואר, ביום שישי הקרוב. הגופים הכלכליים מעריכים כי המדד יעלה בשיעור של 0.8% כך שעלייה גבוהה יותר עשויה לגרור ירידה נוספת בשערו של הדולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully