וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ניסוי הקופקסון האוראלי של טבע נכשל

אילן מוסנאים

13.2.2002 / 7:38

הערכות: השותפה הדנית לונדבק החליטה שלא להשתתף בהמשך הניסוי וטבע תיאלץ להפסיקו

ניסוי הקופקסון האוראלי של טבע נכשל, ולפי הערכות גורמים בשוק ההון, חברת הפרמצבטיקה החליטה להפסיק אותו.

חברת טבע פירסמה ב-17 לספטמבר (בסמוך למועד הפיגוע במגדלי התאומים) תוצאות ביניים של ניסוי הקופקסון בטבליות. מהתוצאות שהחברה פירסמה עלה כי קיימת נטייה להשפעה חיובית לטובת המינון הגבוה בחולים שנחשפו לטיפול בתרופה למשך יותר משנה, אולם הנטייה לא הגיעה לכדי מובהקות סטטיסטית. עם זאת, הוועדה הבלתי תלויה לניטור בטיחות הניסוי שעקבה אחר הניסוי המליצה להמשיכו עד להשלמתו באוקטובר 2001.

הניסוי, שבוצע יחד עם חברת לונדבק הדנית ועלותו הסתכמה בכמה עשרות מיליוני דולרים, החל במחצית 2000 וכלל 1,600 משתתפים שחולקו ל-3 קבוצות. כל אחד מהחולים טופל במשך 56 שבועות. בעקבות ההודעה בספטמבר צנחה מניית טבע בשיעור של 10% - שהיה גבוה ב-3% מהנפילה במדד הנאסד"ק.

טבע השלימה בסופו של דבר את הניסוי בדצמבר 2001, והיתה אמורה לפרסם את תוצאותיה בראשית השנה הנוכחית. עם זאת, עד כה טבע לא מסרה את תוצאות הניסוי למשקיעים (או ל-FDA) ולא נתנה מועד להמשך הניסויים.

במריל לינץ' ציינו כבר בספטמבר כי הם ממליצים על הפחתה של המוצר שנבדק בניסוי מתיק ההשקעות של החברה, שכן תוצאות הניסויים הסופיים שייערכו במוצר לא צפויים להיות שונים מהתוצאות שהושגו בניסוי הביניים בקופקסון האוראלי.

חודשיים לאחר ההודעה של החברה פירסם האנליסט קובי פינקלשטיין, מבנק אינווסטק, הערכות כי השותפה הדנית תנטוש את הניסוי אם התוצאות הסופיות לא יהיו שונות מתוצאות הביניים.

כמו כן, פינקלשטיין העריך כי לאור ההצלחה היחסית של הניסוים בתרופת ה-ANTEGREN של המתחרה ביוג'ן, יהיה זה מסוכן מדי עבור טבע להמשיך ולפתח את התרופה. ה-ANTEGREN אמור להגיע לשווקים לכל המוקדם ב-2005, כאשר הקופקסון האוראלי לא יגיע לשווקים לפני 2004, וכשלון הניסויים יכול להביא לדחייה של שנה או שנתיים בהשקת התרופה.

פינקלשטיין העריך אתמול כי הסיבה שטבע לא מסרה עדיין את תוצאות הניסוי יכולה להיות אחת משני סיבות: או שהיא מחפשת שותף אסטרטגי שיחליף את לונדבק, או שהיא ממתינה למועד מתאים (אולי פרסום הדו"חות הכספיים בעוד יומיים) בו היא תוכל "להבליע" את הידיעה.

בתגובה מסרה החברה כי "ניסוי הקופקסון האוראלי הסתיים באחרונה וקוד הניסוי נפתח. התוצאות הסופיות מניסוי הקורל תואמות את תוצאות הביניים. כפי שהודענו בעבר נמצאה השפעה טיפולית חיובית בנקודת המבחן העיקרית של הניסוי, אך כצפוי לא הושגו תוצאות בעלות מובהקות סטטיסטית. אנו עדיין לומדים את תוצאותיו, ובוחנים את האפשרויות העומדות בפנינו יחד עם השותפים שלנו בלונדבק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully