וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת פיץ': דירוג האשראי של ישראל נותר ברמה A יציב

27.5.2011 / 18:28

יחס חוב תוצר ירד מתחת לרמתו ערב פרוץ המשבר הכלכלי, אך עדיין נותר גבוה בקבוצת הדירוג A; שטייניץ: "זוהי תעודת כבוד למדינת ישראל המעידה על עוצמתו של המשק"

חברת דירוג האשראי פיץ' אישררה את דירוג האשראי של ישראל. הדירוג נותר ברמה של A יציב. אשרור הדירוג ניתן בהמשך לביקור השנתי שערכו נציגי החברה בישראל לפני כשלושה חודשים ובמהלכו נפגשו עם שר האוצר, נגיד בנק ישראל, ובכירים נוספים במגזר הציבורי והעסקי.

שר האוצר, יובל שטייניץ: "זוהי תעודת כבוד למדינת ישראל, המעידה על עוצמתו של המשק ועל הצלחת המדיניות הכלכלית האנטי-משברית של הממשלה".

בהודעתם, ציינו האנליסטים של פיץ' כי אשרור הדירוג משקף את החזרה לתוואי יורד של הגרעון הממשלתי ויחס חוב-תוצר, תחזיות לצמיחה גבוהה והתחזקות החשבונות החיצוניים של המדינה. האנליסטית פרווי הרללקה ציינה כי "מגמות חיוביות אלו ממתנות את החששות בדבר שוק דיור מתחמם וסביבה גיאופוליטית לא פשוטה". לגבי הגורם השני מציינת פרווי כי "ההתפתחויות במזרח התיכון נראות כרגע נשלטות אך מצריכות כמובן מעקב מקרוב".

נציגי החברה הוסיפו כי השיפור במצב הפיסקלי שיקף הן עלייה בהכנסות המדינה הנובעת בעיקר מהגידול בתוצר, והן בשליטה בצד ההוצאה אותה ניתן לזקוף לזכות הכלל הפיסקלי החדש ולהידוק מחדש של המדיניות הפיסקלית לאחר הקלה מסוימת שנדרשה כי להתמודד עם המשבר הגלובלי. כל זה השתקף לבסוף בירידה בגירעון לרמה של 3.8% תוצר בשנת 2010 לעומת כמה של כ- 5.2% תוצר בשנת 2009 ולירידה ביחס חוב-תוצר של הממשלה הרחבה לרמה של 76.6% בשנת 2010 מרמה של 79.3% בשנת 2009.

למרות העובדה כי יחס חוב תוצר ירד אל מתחת לרמתו ערב פרוץ המשבר הכלכלי (77.3% בשנת 2008), עדיין נחשב יחס זה כגבוה בקבוצת הדירוג "A". בהקשר זה, מתעודדים נציגי החברה מהעובדה שמדינת ישראל אימצה כלל פיסקלי המגדיר בתוכו יחס חוב-תוצר של 60% כיעד, מהעובדה שלמדינת ישראל היסטוריה מוכחת של התמודדות עם זעזועים שונים ומהעובדה שלמדינת ישראל היסטוריה של החזר חובות ללא רבב. כמו כן, מעודדים מהעובדה כי בטווח הארוך יראה המשק הישראלי השלכות חיוביות מתגליות הגז המשמעותיות, וכן מכך שההתחייבות לפנסיה תקציבית במדינת ישראל נמוכה יחסית בהשוואה למדינות הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

למרות זאת, על מנת לזכות בהעלאת הדירוג תידרש המדינה, כך על פי פיץ', להמשיך ולהוריד את יחס חוב-תוצר והדבר ידרוש כמובן משמעת פיסקלית ושיעורי צמיחה גבוהים.

בהמשך הודעתם מתייחסים נציגי החברה גם לערך המוסף הגבוה של ענף ההיי-טק לכלכלת ישראל ולגמישות שגילה הענף במשבר הכלכלי. האנליסטים של פיץ' התייחסו גם לאי השקט ששורר לאחרונה במזרח התיכון והסיכונים הגיאופוליטיים הטמונים בו וציינו כי דירוג מדינת ישראל ממשיך להיות מוגבל על ידי המצב הגיאופוליטי. נציגי החברה התייחסו גם להפיכה במצרים והביעו חששם שהפיכות נוספות באזור עלולות לגרום לעלייה בהוצאות הביטחון של מדינת ישראל. הנציגים הדגישו כי לאור המצב הגיאופוליטי המיוחד של ישראל עליה להחזיק יחס חוב-תוצר נמוך יותר ממדינות הייחוס שלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully