וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רכישת דירות להשקעה - 25.8% מכלל רכש הדירות

5.6.2011 / 16:01

ברבעון הראשון של השנה ירד שיעור רכישות הדירות להשקעה לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2004. בתל אביב ירד שיעור הדירות להשקעה מ-51% ל-40%

מסיכום נתוני הנדל"ן של הרבעון הראשון לשנת 2011 שפורסמו על ידי מנהל הכנסות המדינה במשרד האוצר נמצא כי הרחבת הפטור ממס שבח במכירת דירות להשקעה היוותה זרז למכירת הדירות על ידי משקיעים במרבית האזורים, ובמיוחד באזור באר שבע ובאזור חיפה. בתל אביב נרשמה, גם כן, האצה במכירות, אולם לא על רקע הרחבת הפטור.

כמו כן, נרמה ירידה חדה ברכישת דירות להשקעה (דירה "נוספת") ברבעון הראשון של השנה, הן בהשוואה לרבעון הקודם והן בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

משקל הדירות שנרכשו להשקעה ברבעון הראשון של השנה ירד ל-25.8% מסך העסקות, הרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 2004. בתל אביב ירד משקל המשקיעים משיעור של 51% ברבעון הרביעי לשיעור של 40% ברבעון הראשון. נתונים אלו באים על רקע העלאת מס הרכישה לדירות הנרכשות להשקעה, אשר נכנסה לתוקף במהלך הרבעון הראשון של השנה.

סך הדירות שנרכשו להשקעה ברבעון הראשון של השנה עמד על 6.6 אלף דירות, ירידה בשיעור של 28% בהשוואה לרבעון הקודם. ברבעון הרביעי חל גידול חד ברכישת דירות להשקעה על רקע ההעלאה הצפויה בשיעורי מס רכישה על דירות אלו (דירה "נוספת") החל מתחילת 2011. יש לציין כי גם בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד מדובר בירידה חדה בשיעור של 14%.

אחד הגורמים שתרמו לגידול במשקל המשקיעים המוכרים את דירתם היה הרחבת הפטור ממס שבח למוכרי דירות להשקעה, מהלך שנכנס לתוקף בתחילת השנה ועתיד להסתיים בסוף 2012.

עד לאותה הוראת שעה, מי שבבעלותו יותר מדירה אחת, נדרש להמתין פרק זמן של 4 שנים בין מכירת דירה אחת לאחרת. במסגרת הוראה זו, ניתן למכור עד שתי דירות בפטור ממס (תחת מגבלת מחיר של 2.2 מלש"ח) , מבלי להידרש לתקופת המתנה כלשהי.

בפילוח גיאוגרפי בולטים שני אזורים, אזור המרכז ואזור נתניה, עם ירידה משמעותית במספר העסקות הן בהשוואה לרבעון הקודם והן בהשוואה לרבעון המקביל. זאת בעיקר עקב ירידה בשיעור חד, מעבר לממוצע הארצי, ברכישת דירות על ידי משקיעים.

כך למשל, סך הדירות שנרכשו להשקעה באזור המרכז ברבעון הראשון של השנה ירד בשיעור של 36% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2010, בעוד ששיעור הירידה הארצי עמד על 14%. כאשר בוחנים את פלח השוק של רוכשי דירות למגורים בלבד, באזור זה, נמצא כי כמות העסקאות ברבעון הראשון השנה דומה לרמתה ברבעון המקביל אשתקד.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully