פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "צניחת שער הדולר קריטית לקיומם של עסקים רבים"

   על רקע השפל הגדול של שער הדולר, השר שמחון פנה לראש הממשלה והתריע - קריסת חברות תביא לשינוי מהותי לרעה בהיקפי היצוא ובמספר המועסקים

   שר התמ"ת, שלום שמחון, פנה בתחילת השבוע לראש הממשלה, בנימין נתניהו וביקש ממנו לקיים בממשלה דיון בנושא עתיד התעשייה הישראלית. שמחון ביקש את הדיון בהמשך להתחייבותו בכנס החירום שערכו התעשיינים בנושא השחיקה בשער החליפין של הדולר וכתוצאה מכך השחיקה בכוח התחרות שלהם. בכנס נמתחה ביקורת על משרד האוצר שאינו עושה די כדי לתמוך בתעשיה במשבר הדולר.

   במכתב לראש הממשלה כתב שמחון, כי "מזה זמן רב נושא השחיקה בשער החליפין של הדולר עומד על סדר יומה של התעשייה בישראל. אם תימשך המגמה, אנו עלולים להיות עדים להשלכות קשות וארוכות טווח על התעשייה הישראלית. נושא שער החליפין הינו קריטי להמשך קיומם של עסקים רבים במדינה. מהיבט הממשלתי- קריסת חברות, בהן מרכיב היצוא הדולרי הינו משמעותי ביותר, תביא לשינוי מהותי לרעה בהיקפי היצוא, במספר ההזמנות לייצוא ובמספר המועסקים בתעשייה".

   שמחון הציע לבחון בדיון את כלי הסיוע שהממשלה יכולה להעמיד לטובת היצואנים והוסיף כי "למרות הנתונים הכלכליים המשובחים שלנו, אסור להיתפס לשאננות. הצמיחה של מדינת ישראל גדלה מרבעון לרבעון, אך אל לנו להסיק כי פני הדברים יישארו כך ושהיסודות האיתנים של המשק שהונחו כאן במרוצת השנים יהיו רלוונטיים בעתיד".

   "חייבים להשקיע בתכנון לטווח ארוך"

   שמחון כתב עוד כי "התעשייה הישראלית זקוקה למדיניות ממשלתית מכוונת. היתרון שלנו כמשק קטן, טמון במדיניות נכונה שתיצור תוואי להצלחה. העולם כיום משתנה ללא הכר. מכל עבר , מדינות שנחשבו נחשלות ובלתי מפותחות, עוברות הליכים ושינויים ובעזרת תכנון מוקדם ובחירת יעדים, דוהרות קדימה אל דרך המלך. כדי להבטיח שקטר הצמיחה של המשק הישראלי ימשיך לדהור בגאון, אנו חייבים להשקיע בתכנון לטווח ארוך".

   הדולר נסחר היום ביציבות ברמת 3.36 דולרים לשקל, ואילו היורו מוסיף כ-0.1% לרמה של 4.94 יורו לשקל. בעולם נסחר היורו בעלייה של 0.3% וברמה של 1.46 יורו לדולר בשעות אלו.

   ביום המסחר האחרון בשוק המט"ח (יום ג') הגיע הדולר לשפל של 3 שנים ונסגר בירידה של 0.6% ברמה של 3.36 דולר לשקל, והיורו אף הוא ירד ב-0.2% לרמה של 4.93 יורו לשקל.

   הערכות בשוק המט"ח אומרות כי בשל העובדה שיום ג' היה יום מסחר מקוצר, הסחירות בשוק היתה דלילה ביותר, “בימים כאלו אפשר בקלות יותר למשוך את הדולר לכאן או לכאן", אמר גורם הפעיל בשוק. לדבריו ישנה אפשרות כי הפעילות באותו יום נבעה מספקולנטים.