וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת החשמל הקפיאה המגעים לרכישת גז מ"תמר"

12.6.2011 / 8:39

רשות החשמל החליטה כי ייקור מחיר הגז על ידי שותפות "תמר" לא תגרום לייקור מחיר החשמל ותיספג על ידי חברת החשמל. השותפות דרשו לייקר את מחיר הגז ב-35%-40%

התפתחות ראשונה בעקבות החלטתה הדרמטית של המדינה להתערב בכשל שנוצר בשוק הגז הטבעי: ל-TheMarker נודע כי חברת החשמל הודיעה ביום חמישי לשותפות תמר כי החליטה להקפיא את המשא ומתן לרכישת הגז מהמאגר. ההודעה הועברה גם לידיעת משרדי הממשלה ורשות החשמל. השעיית המגעים לא הוגבלה בזמן, ונומקה בצורך "ללמוד" את החלטת רשות החשמל מהשבוע שעבר. בחברת החשמל סירבו להתייחס לדברים.

מליאת הרשות החליטה לפני כשבוע כי לא תכיר לחברת החשמל בעלות גז גבוהה מזו הנהוגה כיום במשק. כלומר, תעריף החשמל לציבור לא יועלה אם חברת החשמל תסכם עם שותפות תמר על מחיר גז גבוה ביחס לזה שנקבע במשא ומתן בין הצדדים לפני שנה וחצי. אם תעשה כן, היא תידרש לספוג את העלויות העודפות במאזנה. בכך, "סונדלה" למעשה חברת החשמל משום שלא תוכל להיענות לדרישת שותפות תמר לייקר את מחיר הגז שתמכור לה.

בדצמבר 2009 חתמו חברת החשמל ושותפות תמר על מסמך כוונות לרכישת 2.7 מיליארד מ"ק גז ל-15 שנה בהיקף 9.5 מיליארד דולר. מחיר הגז היה 4.5-5 דולרים למיליון BTU. ואולם, לאחר חצי שנה שבה הקפיאה שותפות תמר את המשא ומתן בין הצדדים, בין היתר, לאור דיוני ועדת ששינסקי - דרשו לפני חודשיים השותפות מחברת החשמל לייקר את מחיר הגז ב-35%-40% לטווח של 6-6.5 דולרים למיליון BTU. המשמעות המיידית של דרישה זו היא לפיכך ייקור הרכש ב-3-4 מיליארד דולר. ואולם, חברת החשמל הציעה לשותפות תמר להכפיל את רכש הגז לכמות שנתים של 5 מיליארד מ"ק, כך שהשלכת הייקור עשויה להיות כפולה.

"שותפות תמר מנצלת את כשל השוק"

בנוסף, מחיר חברת החשמל משמש בנצ'מארק גם ליתר החוזים עליהם תחתום תמר מול יצרני החשמל הפרטי המתחרים בחברת החשמל. הסכמה לייקור מחיר הגז עשויה לגרור העלאה דרמטית בעלות סל הדלקים במשק, שעשויה לבוא לידי ביטוי בייקור תעריף החשמל לציבור בשיעור של עד 10%.

בחברת החשמל סברו כי שותפות תמר מנצלת את כשל השוק שנוצר בעקבות מיצויה הקרב של מכסת הגז המצרי (והיעדרותו בפועל), כדי לפתוח את החוזים עמה, ולהכתיב מחיר גז שרירותי לכאורה. כפי שנחשף ב-TheMarker, פנתה חברת החשמל לממשלה בבקשה שתתערב במשא ומתן מול השותפות. פנייה זו גררה הודעה מצד שר התשתיות עוזי לנדאו, לפיו בכוונתו להכריז על הגז הטבעי כמוצר בר-פיקוח - על מנת לפקח על תמחורו. במקביל, בוחנים משרד האוצר והממונה על ההגבלים העסקיים את האפשרות לבטל את הפטור מהכרזה על הסדר כובל שבו זכו שותפות תמר לפני כשש שנים - ובזכותו התאפשר להן למכור את הגז מן המאגר יחדיו.

"שינויים הנגזרים משינוי מספר ספקי הגז למשק הישראלי אינם צריכים להשפיע על עלויות הגז הטבעי ביחס לעסקות ארוכות טווח ו/או הסכמי עקרונות שנחתמו בין ספקי גז ליצרני חשמל", כתבה רשות החשמל בדברי ההסבר להחלטתה בשבוע שעבר. " שינויים אלה אינם צריכים להיות בעלי השפעה על מחירי החשמל במשק הישראלי", הוסיפה.

גורם בכיר בענף האנרגיה אמר בתגובה לדיווח כי "חברת החשמל מנסה לעשות כל שביכולתה כדי להוריד את שותפות תמר על הברכיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully