וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד התשתיות: יש להכריז על הגז כמוצר בר פיקוח

אורה קורן

23.6.2011 / 17:04

שר התשתיות, עוזי לנדאו אמר לקראת ישיבת ועדת המחירים כי על ידי הכרזת הגז הטבעי כמוצר בר פיקוח, "נבטיח שמשק האנרגיה הישראלי יעבוד במחירים סבירים, באופן שישמור על כיס הצרכן"

לקראת ישיבת ועדת המחירים המשותפת למשרד התשתיות הלאומיות ולמשרד האוצר שתתקיים ביום ראשון הקרוב, אישר שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, את הצעת המשרד לפיקוח ורגולציה על מחירי הגז הטבעי בישראל. המשרד ממליץ להכריז על הגז כמוצר בר פיקוח או, לחלופין, לפעול לכך שכל חברה מבין שותפות הקידוח תמר תמכור את הגז בנפרד. זאת, על מנת ליצור תנאי תחרות בעסקות מכר הגז הטבעי. המסמך הועבר היום לחברי הוועדה.

"נבטיח שמשק האנרגיה הישראלי יעבוד במחירים סבירים, באופן שישמור על כיסו של הצרכן. יחד עם זאת, ליזמים ולמשקיעים מותר להרוויח. מדינה שרוצה יזמות פרטית חייבת להיות הגונה", אמר לנדאו עם פרסום החלטתו.

בדברי ההסבר ציין לנדאו, כי ההחלטה נבעה מהצורך למנוע אפשרות, ולו תיאורטית, להיווצרות מונופול או קרטל, הנובעת ממספר מצומצם של מקורות גז. לדבריו, מדיניות המשרד בנושא, כפי שבאה לביטוי במסמך, נועדה לאפשר את החדרת הגז הטבעי לשימושי המשק בצורה רחבה, יעילה ותחרותית, לתת ביטוי כלכלי לשימוש בגז הטבעי מול חלופות של מקורות אנרגיה אחרים, לקבוע מנגנון מחירים ותנאי עסקות במחיר שוק או במחיר מפוקח, ככל שיעלה הצורך בכך, וכן לקיים מנגנון לטיפול והתמודדות עם כשלי שוק בטווח הקצר ובטווח הארוך.

"לאור הדינמיקה תאלץ הממשלה להתערב"

חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, החולש על כל התחומים במשק המדינה, מאפשר להטיל פיקוח במספר רמות: פיקוח ברמה הנמוכה ביותר - המחייב דיווח שנתי על רווחיות ודיווח תקופתי על מחירים וכמויות; פיקוח ברמת הביניים - מחייב את הגורם המפוקח לבקש היתר לכל העלאת מחיר; הרמה הגבוהה ביותר - מאפשר לקבוע מחיר מירבי או רווח מירבי.

המשרד לתשתיות לאומיות ממליץ, כשלב ראשון, להכריז על המוצר כבר פיקוח, שמשמעו הטלת פיקוח ברמה הנמוכה ביותר של מסירת דיווחים. אם הדיווחים שיתקבלו או אינדיקציות אחרות יצביעו על הצורך בכך, ניתן לפעול להטלת פיקוח ברמה גבוהה יותר.

כחלופה לכך ממליץ המשרד לאפשר ואף לדרוש מן הבעלים של קידוח תמר ליצור תנאי תחרות בעסקות מכר הגז הטבעי המתבצעות על ידם מתוך בעלותם המשותפת, ולא לאפשר להם לבצע עסקאות מכירה באופן משותף או לתאם מחירים. נושא זה יצטרך להיבחן במשותף עם הרשות להגבלים עסקיים.

אם הצעדים הננקטים בסעיפים לעיל יתגלו כבלתי תקפים מבחינה חוקית או שיתגלו כבלתי יעילים, או בלתי ישימים, אזי יהיה צורך לקבוע מחירים מפוקחים לגז טבעי, לפחות בטווח הקצר, עד להיווצרותם של תנאים תחרותיים ראויים.

"לאור הדינמיקה המתפתחת בשוק הגז הטבעי ומחיריו, כפי שמשתקפים בדיווחים השונים, תיאלץ הממשלה להתערב, על מנת שלא תתקבע בשוק רמת מחירים בלתי סבירה, שתתבטא בסופו של דבר במחירי החשמל", אמר לנדאו. "בכוונתנו לנקוט באחת החלופות, כדי שאם יוכח קיומו של כשל שוק, יוכל המשרד להבטיח את אספקת הגז הטבעי המשמש לצרכי המשק השוטפים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully