וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תגלית הגז של הכשרה אנרגיה: "זהו יום חג"

ליאור זנו

30.6.2011 / 9:48

הכשרה אנרגיה הכריזה כי ישנה הסתברות של 54% למציאת גז בהיקף של 6.5 TCF, ו-18% סיכוי למציאת 151 מיליון חביות נפט. "ניהיה הדבר הגדול הבא בישראל. מי שיישאר איתנו יראה ברכה בעמלו"

"הכשרה אנרגיה" הודיעה הבוקר (ה') במסיבת עיתונאים בת"א כי ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הגז ברישיונות "מירה ושרה" הוא כ- 6.5 TCF בהסתברות ממוצעת של כ- 54%. ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הנפט ברישיונות "מירה ושרה": כ- 151 מיליון חביות בהסתברות ממוצעת של 18%.

ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הגז ברישיון "מירה", הינו כ- 4.6 TCF של גז טבעי, בהסתברות גיאולוגית משוקללת של 58%. ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הגז ברישיון "שרה", הינו כ- 1.9 TCF של גז טבעי, בהסתברות גיאולוגית משוקללת של 43%.

הממוצע (Mean) של הפוטנציאל הכלכלי במאגרי הנפט ברישיונות "מירה ושרה", הינו כ- 151 מיליון חביות נפט. ההסתברות הגיאולוגית המשוקללת של ממוצע הפוטנציאלי הכלכלי להימצאות נפט בשני הרישיונות הינה 18%. ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הנפט ברישיון "מירה"I הינו כ-113 מיליון חביות נפט, בהסתברות גיאולוגית משוקללת של 16%. ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הנפט ברישיון "שרה" הינו כ- 37 מיליון חביות נפט, בהסתברות גיאולוגית משוקללת של 23%.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אסדת קידוח תמר ודלית - לשם ההשוואה ב"תמר" הסבירות למציאת גז עמדה בהתחלה על 35%/מערכת וואלה, צילום מסך

"זהו יום חג לחברת הכשרת היישוב אנרגיה, לחברה האם, מודיעין שיגיעו אחר כך ו-IPC (שלדיאלי) שנמצאים פה", פתח בדבריו אוהד מראני, מנכ"ל החברה.

"אנחנו היום כולנו מחייכים ויש חברה רצינית שמתקדמת חזק בתוכנית העבודה ואין לי ספק שאנחנו הולכים להיות הדבר הגדול הבא במדינת ישראל. צריך לזכור שהתחלנו מכלום לפני שנה וכל הקרדיט מגיע לנמרודי שהגה את העניין לפני שנה וחודשיים. אני בטוח שכל מי שיישאר איתנו לטווח הארוך יראה ברכה בעמלו", הוסיף מראני.

"לקח טיפה יותר זמן ממה שציפינו לנתח את התוצאות ואנחנו מכבדים את זה", המשיך מראני, בהתייחסו לזמן הרב בו ממתינים המשקיעים לתוצאות, "אנחנו נמצאים במצב מאוד מעניין ומלהיב- אנחנו הולכים לקדוח בסביבות ינואר, עם שינויים של חודש לכאן או לכאן. אני עדיין לא יכול לחשוף את שם האסדה, אבל היא עם איכויות טובות מאוד. אנחנו מתכוננים לקדוח גם את שרה וגם את מירה.עוד לא החלטנו איזה רישיון לקדוח קודם".

"חיכינו לא מעט זמן, אולי חלק איבדו חלק מהסבלנות אבל ההמתנה היתה משתלמת ביותר. החלטנו לעשות את הדרך הארוכה, בלי קיצורים, כדי להגיע בדרך הכי נכונה לקידוח אופטימלי עם הסיכוי הכי טוב לתגלית. צריך להשקיע בזה זמן, כסף וסבלנות. זו הדרך הכי קצרה, בסופו של יום".

"השקענו הרבה כסף בעבודות נוספות לניקוי רעשים. לא הסתפקנו בנתוני ה-3D, נתנו לחברה הבינלאומית המובילה בתחום לעשות עבודה מיוחדת שהשקענו בה מעל מיליון דולר לטיוב הנתונים, זה לא משנה את הנתונים אבל מטייב אותם בשביל עבודת הניתוח. לנו היה את הפיענוחים הפנימיים שלנו עם תוצאות מצויינות, שנתנו לנו את הביטחון הגדול אליו התייחס עופר (נמרודי, ל"ז) בעבר ואל אותם נתונים התייחסנו כשרצנו וחתמנו על חוזה עם אסדת קידוח. החלטנו להוציא מיד את הנתונים הגולמיים כדי לתת לפענוח עצמאי בלתי תלוי ולקחנו את החברה הכי טובה בעולם, אולי הכי שמרנית בעולם".

מחכים שנה לתוצאות

המשקיעים ברישיונות חיפושי הגז והנפט הימיים "שרה" ו"מירה" מחכים כבר כשנה לפרסום תוצאות הסקרים הסייסמים התלת-מימדיים שנערכו בהם, ויעידו באופן רשמי מהי ההסתברות למציאת גז או נפט ובאיזה היקף.

רישיונות שרה ומירה נמצאים בים העמוק, 40 ק"מ מערבית לחדרה וסמוכים לתמר ודלית. הסקרים הסיסמיים אמנם בוצעו כבר לפני שנתיים, אך בשנה וחצי האחרונות החליפו הרישיונות ידיים, התוצאות נשלחו לחברת NSAI לעיבוד מחדש, ופרסום הסקרים הסופי נדחה שוב ושוב. אף על פי שתוצאות חלקיות של הסקרים כבר פורסמו בעבר, הכוללות היקפים והסתברויות, ואסדת הקידוח כבר הוזמנה - המשקיעים אינם מוותרים על ספקולציות לקראת הפרסום הרשמי הצפוי.

במארס 2010 רכשו מודיעין והכשרת היישוב של עופר נמרודי את מרבית הזכויות ברישיונות תמורת 16.1 מיליון דולר בעסקה סבוכה שכללה שותפים רבים שדרשו נתחים מהרישיונות.

כיום, מחזיקים ברישיונות עמנואל אנרגיה (19.2%), החברה הבת של הכשרה אנרגיה המחזיקה ב-27.3% נוספים, החברה האם הכשרת היישוב (5%), מודיעין (20.5%)אי.די.בי (5%), IPC הקנדית (13.6%) - שחצי ממנה צפוי להתמזג לתוך השלד הבורסאי שלדיאלי, ומפעילת הקידוח GGR 10%.

בסקר הדו-ממדי (2D) שנערך ב-2010 נמצא כי לקידוחים יש פוטנציאל להמצאות של 5-6 TCF(טריליון רגל מעוקבת) גז טבעי במקום. בתחילת דצמבר 2010 פירסמה חברת שלדיאלי , שלתוכה צפויה להתמזג מחצית מחברת IPCהשותפה גם היא בשני הרישיונות, כי על פי דו"ח של חברת צ'פמן קיימת הסתברות גיאולוגית של 43% למציאת גז טבעי בהיקף 4.77 TCF(טריליון רגל מעוקבת) בשני הרישיונות. בניגוד לדיווחים דומים ברישיונות ימיים אחרים, צ'פמן פירסמה גם הסתברות מסחרית, בנפרר מההסתברות הגיאולוגית, של 40%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully