וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עתירה לבג"ץ: "הממשלה אשמה בהתייקרות שמן הזית"

אורה קורן

3.7.2011 / 12:45

בית הבד זיתא הגיש עתירה לבג"ץ כנגד משרד החקלאות, התמ"ת והאוצר, בגין התנהלותם הגורמת לכאורה להפקעת המחירים. "הסרת המכסים והמגבלות תוזיל מיידית את מחיר שמן הזית בכ- 30% לפחות"

בית הבד זיתא, יצרן ומשווק שמן הזית מהמובילים בישראל, עתר היום לבג"ץ כנגד משרדי החקלאות, התמ"ת והאוצר בגין התנהלותם הגורמת לדבריו להפקעת מחירי שמן הזית לצרכנים.

בבסיס העתירה, לטענתם, התנהלות פסולה של משרדי הממשלה, היוצרת במתכוון עלייה במחיר לצרכן של שמני הזית בישראל, המביאה לכך שצרכן ישראלי נאלץ לשלם על שמן זית פי 2 מהמחיר המשלם צרכן במדינות מפותחות אחרות.

בעתירה נטען כי "בתחילת כל שנת מסיק נוהג משרד החקלאות לקיים דיון בהשתתפות נציגי מגדלי זיתי השמן, תוך התעלמות מוחלטת מהצרכנים, ובסופו לפרסם 'מחיר מומלץ', בו הם מתכוונים למכור את תוצרתם לבתי הבד ולתעשיינים תוך תיאום גס של כמויות ומחירים. עם פרסומו של המחיר המומלץ, הוא הופך למחיר 'רצפה' משותף עבור כל המגדלים, כך שלא ניתן לרכוש חומר גלם מקומי במחיר הנמוך ממנו.

"התנהגות אסורה בתכלית על פי חוק ההגבלים העסקיים"

"יתרה מכך, ב- 3 השנים האחרונות, מחיר זה של חומר הגלם הינו כפול מהמחיר של שמן זית איכותי בעולם. לפיכך, טוענת זיתא, כי בפרסום המחיר המומלץ מעודד משרד החקלאות, באופן שיטתי וביודעין, תיאום מחירים וכמויות של חומר גלם מקומי לייצור שמן זית - התנהגות האסורה בתכלית על פי חוק ההגבלים העסקיים".

בעתירה שהוגשה באמצעות עורכי הדין אלדד כורש, איה רייך-מינא, ושני צפרי ממשרד עמית, פולק, מטלון ושות' נטען גם כי "בישראל קיים מחסור חמור בשטחי גידול של זיתים, ועל כן, גם לאחר מיצוי כלל שמן הזית מהגידולים המקומיים, נותר השוק במחסור חמור של למעלה ממחצית מהביקוש. לפיכך, נוצר צורך הכרחי לגשר על הפער האמור באמצעות יבוא, בין של חומר גלם לתעשייה המקומית ובין של שמן זית תוצרת חוץ בבקבוקים.

"המכס שמטיל שר האוצר על יבוא, הן של חומר גלם והן של המוצר המוגמר, הינו גבוה במיוחד והוא נועד, לכאורה, להגן על התוצרת המקומית. זאת, למרות שקיים מחסור חמור בחומר גלם מקומי ועל כן החקלאים ממילא מוכרים לתעשייה את כל תוצרתם במחירים גבוהים במיוחד, אשר, כשלעצמם, גורמים לעליית מחירו של המוצר הסופי לצרכן".

"ההתנהלות משמרת את העיוותים בענף"

"לצורך איזון האינטרסים של התעשיינים והצרכנים אל מול אלה של החקלאים, נתונה לשר התמ"ת סמכות בחוק לקבוע מכסות של יבוא חומר גלם לייצור שמן זית במכס מופחת". למרות זאת, נטען בעתירה, כי שר התמ"ת אינו מפעיל את סמכותו זו ומוסר אותה - הלכה למעשה - למועצת הצמחים במשרד החקלאות ונציגי המכס במשרד האוצר, והם אלה שקובעים את המכסות האמורות. מלבד העובדה שמשרד החקלאות ומשרד האוצר כלל אינם מוסמכים להתערב במכסות היבוא, על פי חוק ובוודאי שלא לקבוע אותן, הרי שמשרד החקלאות אף עושה זאת תוך הפעלת שיקולים זרים ומנוגדים למטרות קביעתן, תוך הנצחת המצב הקיים ואף החרפתו.

כך, נוצר מצב בו מכסות היבוא נקבעות באופן שרירותי על פי גחמות משרד החקלאות, תוך מתן הגנה מופלגת - שכלל איננה נדרשת לחקלאים ותוך פגיעה קשה בצרכנים וביצרני שמן הזית. למעשה, טוענת העתירה, ההגנה המופלגת שמעניקים משרד החקלאות והאוצר למספר מצומצם של חקלאים בעלי מטעים גדולים, מובילה למצב בו כ- 5 מיליון צרכני שמן זית נאלצים לשלם עבור שמן הזית פי 2 מצרכנים במדינות מפותחות אחרות, וכן לחיסול הדרגתי של ענף שמן הזית בישראל".

אמיר גור לביא, ממייסדי ענף שמן הזית בישראל, אמר, כי "הבג"ץ שאנו מגישים כנגד שר התמ"ת, שרת החקלאות ושר האוצר דורש ממשרד החקלאות לחדול מתיאום מחירים וכמויות תוך פגיעה בצרכנים ובתעשייה, וממשרדי האוצר והתמ"ת לשנות את גובה מכסות היבוא במכס מופחת של חומר הגלם לייצור שמן הזית, ולפעול לקביעת נוהל מסודר לחלוקת מכסות אלה מעתה והלאה או לחילופין. עליהם להורות כי המכס על יבוא חומר גלם זה יבוטל".

לדבריו, התנהלות משרדי הממשלה הביאה את זיתא לנקוט בצעד חסר תקדים, בו יצרן מזון פונה מיוזמתו לרשויות בדרישה להוריד את המחיר לצרכן בגין המוצר אותו הוא מייצר.

"אנו סבורים כי שמן זית איכותי ובריא צריך להיות שווה לכל כיס והסרת המכסים והמגבלות תוזיל מיידית את מחיר שמן הזית בכ- 30% לפחות. זיתא פועלת זה זמן רב מול משרדי הממשלה השונים במטרה להוזיל את מחירי שמן הזית. לאחר שהבנו כי אנו נתקלים בחומה בצורה של משרדי הממשלה, אשר בהתנהלותם ממשיכים לשמר את העיוותים בענף, וגורמים לפגיעה בצרכנים ובתעשיה, החלטנו לצאת ביוזמה משלנו ולהגיש את העתירה לבג"ץ", הוסיף גור לביא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully